Wiele osób korzysta ze świadczeń oferowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako że często mają one szansę poprawić warunki finansowe osób, które z różnych względów znalazły się w trudnej sytuacji materialnej bądź życiowej. Takim świadczeniem jest na przykład renta szkoleniowa. Jednak jak się okazuje, nie wszyscy zdają sobie sprawę z jej istnienia. Według dolnośląskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do jej oddziału od kilku lat nie wpłynął żaden wniosek w tej sprawie.
Komu należy się renta szkoleniowa?
Renta szkoleniowa przysługuje osobom, które są niezdolne do pracy w dotychczasowym zawodzie i orzeczono w stosunku do nich celowość przekwalifikowania zawodowego. Jak czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, należy spełnić następujące warunki, aby ją uzyskać. Należy do nich niezdolność do pracy oraz osiągnięcie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, czyli:
Zobacz także:
- 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat;
- 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat;
- 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat;
- 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat;
- 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Co ma znaczenie w przypadku, gdy wymagany okres nie został osiągnięty? Zakład Ubezpieczeń Społecznych tłumaczy:
Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa powyżej, warunek posiadania wymaganego stażu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy posiadał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.
Okres składkowy i nieskładkowy nie jest wymagany wtedy, kiedy niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku w drodze do pracy lub z pracy, a także jeśli jest ona skutkiem wypadku w pracy czy też choroby zawodowej.
Jak uzyskać rentę szkoleniową?
Do uzyskania świadczenia, jakim jest renta szkoleniowa, wymagane jest przedłożenie odpowiednich dokumentów. Należą do nich:
- wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, który można złożyć zarówno w formie elektronicznej, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, jak i stacjonarnie w każdej jednostce organizacyjnej ZUS-u;
- informację o okresach składkowych i nieskładkowych;
- dokumenty, które potwierdzają okresy między innymi pracy, prowadzenia działalności pozarolniczej, służby wojskowej, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, urlopu wychowawczego, nauki w szkole wyższej;
- dokumenty, które potwierdzają osiągane wynagrodzenie;
- zaświadczenie o stanie zdrowia, które musi być wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku oraz ewentualna dokumentacja medyczna;
- wywiad zawodowy, jeśli ubezpieczony pozostaje zatrudniony;
- karta wypadku w drodze do pracy lub z pracy, jeśli ubezpieczony zgłasza wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy;
- protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, sporządzony przez pracodawcę lub karta wypadku;
- decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej wydana przez państwowego inspektora sanitarnego.
Ile wynosi renta szkoleniowa?
Wysokość renty szkoleniowej wynosi 1335,72 złote. Pieniądze te co do zasady są wypłacane co miesiąc przez okres pół roku, a świadczenie podlega corocznej waloryzacji. Ma ono na celu pokrycie kosztów utrzymania się osoby, która pobiera rentę, w okresie przekwalifikowania. Renta szkoleniowa daje możliwość uzyskania nowych kwalifikacji zawodowych. Ma być to zatem środek, dzięki któremu łatwiej dojdzie do przebranżowienia. Czas udzielania tego świadczenia może ulec wydłużeniu, jednak na czas nie dłuższy niż 30 miesięcy. Może on ulec również skróceniu, jeśli organ rentowy otrzyma zawiadomienie o tym, że nie ma możliwości przekwalifikowania zawodowego lub o tym, że dana osoba mu się nie poddaje.
O zasadności renty szkoleniowej decyzję podejmuje lekarz orzecznik, którego zadaniem jest uznanie, czy w przypadku danej osoby celowe jest przekwalifikowanie. Ubezpieczony, który pobiera rentę szkoleniową, zostaje skierowany do powiatowego urzędu pracy, w którym oferowane są mu szkolenia i kursy. Co ważne, jeśli pobieramy to świadczenie, nie możemy podjąć żadnej pracy ani innych czynności zarobkowych. Oznaczałoby to, że osoba pobierająca świadczenie odzyskała zdolność do pracy, a zatem renta jej się nie należy.