14 lutego kojarzy się głównie z Walentynkami, ale w Polsce tego dnia będziemy obchodzić zupełnie nowe święto. Posłowie 9 stycznia w czwartek przyjęli projekt ustawy o Narodowym Dniu Żołnierzy Armii Krajowej. Od kiedy zacznie obowiązywać nowe święto i czy tego dnia pójdziemy do pracy? 

14 lutego będziemy obchodzić nowe święto

Projekt ustawy o Narodowym Dniu Żołnierzy Armii Krajowej został złożony 18 grudnia w Sejmie przez posłów Koalicji Obywatelskiej. Politycy byli w tej sprawie jednogłośni - za przyjęciem projektu zagłosowało 429 posłów, żaden się nie wstrzymał od głosu i nikt też nie był przeciwny. W preambule projektu ustawy, która właśnie została przyjęta, możemy przeczytać:

Zobacz także:

W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego

Skąd wziął się pomysł na to nowe święto? Poseł Piotr Adamowicz (KO) wyjaśnia, że choć w naszym kalendarzu jest wiele świąt upamiętniających ważne wydarzenia z historii Polski, zabrakło w nim dnia, w którym moglibyśmy wspominać żołnierzy Armii Krajowej:

Ponad 10 lat temu rangą ustawy upamiętniono żołnierzy wyklętych. Jednakże w tymże katalogu świąt narodowych zabrakło Armii Krajowej, najliczniejszej podziemnej struktury, walczącej w czasie II wojny światowej o wolność Polski - powiedział poseł Piotr Adamowicz, cytowany przez „Fakt”. 

Czy 14 lutego będzie dniem wolnym od pracy?

A dlaczego właśnie 14 lutego? To tego dnia w 1942 r. utworzono Armię Krajową. 

Będzie to także jakże ważne symboliczne upamiętnienie i zarazem złożenie hołdu kilkuset tysiącom Polek i Polaków, którzy w podziemnej armii w czasie II wojny światowej walczyli o niepodległość naszego kraju, a po jej zakończeniu byli prześladowani przez komunistyczne władze - tłumaczył Piotr Adamowicz, cytowany przez „Fakt’. 

Narodowy Dzień Żołnierzy Armii Krajowej będzie świętem państwowym i posłom zależy na tym, by zaczęło ono obowiązywać już w tym roku. Jednak prawdopodobnie nie będzie to dzień wolny od pracy - projekt ustawy tego nie przewiduje. 

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Choć 14 lutego będzie zwykłym dniem pracującym, warto już teraz, na początku roku zaznaczyć sobie w kalendarzu wszystkie dni wolne od pracy. Jest ich łącznie 14 i wypadają kolejno w następujące dni:

  • 1 stycznia — Nowy Rok
  • 6 stycznia — święto Trzech Króli
  • 20 kwietnia — Wielkanoc
  • 21 kwietnia — Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja — Święto Pracy
  • 3 maja — Święto Konstytucji 3 Maja
  • 8 czerwca — Zielone Świątki
  • 19 czerwca — Boże Ciało
  • 15 sierpnia — Święto Wojska Polskiego
  • 1 listopada — Wszystkich Świętych
  • 11 listopada — Święto Niepodległości
  • 24 grudnia — Wigilia Bożego Narodzenia
  • 25 grudnia — Boże Narodzenie (I dzień świąt)
  • 26 grudnia — Święto św. Szczepana (II dzień świąt)

Planując sprytnie urlop, można w tym roku zyskać kilka cennych dni wolnych. Jeżeli zaplanujecie sobie urlop w piątek 18 kwietnia, to będziecie mieć aż 4 dni wolnego - 20 kwietnia w niedzielę wypada w tym roku Wielkanoc, a 21 kwietnia Poniedziałek Wielkanocny. Z kolei aby skorzystać z 4 dni wolnych w majówkę, warto wziąć wolne w piątek 2 maja. Dodajmy, że Święto Konstytucji 3 maja przypada na sobotę, co oznacza, że można odebrać dodatkowy dzień wolny za święto. Kolejny długi weekend wypadnie w Boże Ciało i wtedy też wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, w piątek 20 czerwca, by mieć 4 dni wolnego pod rząd. 

Wyjątkowo długi odpoczynek, i to bez wykorzystywania dni urlopowych, szykuje się na Boże Narodzenie. W 2025 roku Wigilia będzie już dniem wolnym od pracy. Wypada w środę, co oznacza, że wszyscy będziemy mieć wolne aż przez 5 dni. Biorąc dwa dni urlopu, na poniedziałek 22 grudnia i wtorek 23 grudnia, można mieć tydzień wolnego.