Historia popularnego świadczenia rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy to ruszył program 500 plus. W 2024 r. zwiększono jego kwotę do 800 złotych. Druga połowa roku 2024 przyniosła też kolejne zmiany, tym razem dotyczące zasad przyznawania dodatku. To samo dotyczy świadczenia Dobry Start. Okazuje się, że skutki zmian są już wyraźnie zauważalne.

Zmiany w przyznawaniu 800 plus

Świadczenie 800 plus to dodatek wspierający rodziny, który ma pomóc w poniesieniu kosztów związanych z wychowaniem każdego dziecka, które nie ukończyło 18. roku życia. Przysługuje on uprawionym niezależnie od otrzymywanych dochodów rodziców lub opiekunów. Uzupełnieniem 800 plus jest świadczenie Dobry Start, które pozwala uzyskać wsparcie w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Dodatek ten wynosi 300 złotych i jest przyznawany na każde dziecko uczące się w szkole do czasu ukończenia 20. roku życia (bądź 24. roku życia w przypadku osób z niepełnosprawnością). 

Zobacz także:

Rok 2024 wiązał się ze zmianami w przyznawaniu tych świadczeń. Wszystko za sprawą ustawy z 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja spowodowała, że aktualnie do uzyskania świadczenia 800 plus i Dobry Start potrzebne jest spełnienie warunku wypełniania:

  • obowiązku szkolnego,
  • obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego,
  • obowiązku nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji. 

Od tej zasady wprowadzono jeden wyjątek. Mianowicie w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie będą objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą oni dokończyć edukację w formule online. Przepisy te weszły w życie 1 lipca 2024 roku.

Jakie są skutki zmian?

Jak wynika z informacji przekazanych przez Wiceministrę Edukacji Joannę Muchę w Sejmie, od początku roku liczba dzieci pobierających zasiłek 800 plus zmniejszyła się o 20 tysięcy. Dodała również, że od września naukę w polskim systemie zaczęły pobierać dodatkowe 33 tysiące dzieci z Ukrainy. 

Od początku roku liczba dzieci pobierających zasiłek 800 plus zmniejszyła się o 20 tysięcy, (...), więc wiemy, że wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku - mówiła w Sejmie Wiceministra Edukacji Joanna Mucha, cytowana przez portal interia.pl.

Co Polacy myślą o 800 plus?

W październiku 2024 roku ukazały się wyniki sondażu SW Research przeprowadzonego dla rp.pl. Ankietę przeprowadzono w dniach 23-24 października, a wzięło w niej udział 800 osób, które ukończyły 18. rok życia. Respondentów zapytano, czy ich zdaniem świadczenie 800 plus powinno zostać ograniczone, czy też zlikwidowane. Za tym rozwiązaniem opowiedziało się aż 53,7 procent ankietowanych. Ile osób było za utrzymaniem lub podniesieniem świadczenia? Okazuje się, że dotyczyło to 40,6 procent badanych Polaków. Była też grupa osób, według której program 800 plus należy zlikwidować. Uważało tak 16,1 procent respondentów. Z kolei 37,6 procent ankietowanych stwierdziło, że liczba beneficjentów tego świadczenia powinna zostać zmniejszona. 

Czy program 800 plus zostanie utrzymany?

Rządowe analizy wskazywały na to, że program 800 plus ma na celu zmniejszenie ubóstwa wobec dzieci. Ten proces został jednak utrudniony przez rosnącą inflację. W związku z tym podniesiono wysokość świadczenia z 500 złotych do 800 złotych. Na temat programu 800 plus wielokrotnie wypowiadał się Premier Donald Tusk. Zapowiedział, że dopóki on odpowiada za prace rządu, każde dziecko będzie otrzymywało to świadczenie.

Nie dajcie się wmanewrować tym, którzy chcą - nie po raz pierwszy - wmówić Polakom, że jak ja jestem premierem, to znaczy, że coś zabiorę. Ja już lata temu powiedziałem, że nic co było dane, nie zostanie odebrane - zapewnił Premier Donald Tusk, cytowany przez portal rp.pl.