Osoby borykające się z problemami zdrowotnymi często podejmują decyzję o wyjeździe do sanatorium, aby dzięki oferowanym przez placówki zabiegom polepszyć stan swojego zdrowia. Jednak zarówno transport, wyżywienie, jak i pobyt na turnusie wiążą się z kosztami, które dla osób w trudnej sytuacji finansowej mogą być trudne do pokrycia. Jak się okazuje, istnieją przypadki, w których pobyt w sanatorium może odbyć się całkowicie za darmo, ponieważ wszystkie koszty poniesie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby do tego doszło, trzeba spełnić kilka warunków. Program, o którym mowa, nazywa się prewencją rentową. 

Prewencja rentowa. Jakie warunki trzeba spełnić?

Prewencja rentowa jest programem oferowanym przez ZUS, który polega na organizowaniu wyjazdu rehabilitacyjnego dla osób, które są zagrożone utratą zdolności do pracy. Jednak aby skorzystać z takiego rodzaju pomocy, musi istnieć szansa, że zdolność do pracy zostanie odzyskana w wyniku rehabilitacji. Jak czytamy na stronie ZUS-u, należy też spełniać jeden z poniższych warunków:

Zobacz także:

  • być ubezpieczonym w ZUS-ie (to znaczy pracować zawodowo);
  • pobierać zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne;
  • pobierać rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Potrzebę skorzystania z rehabilitacji może stwierdzić również lekarz orzecznik podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym przebywa pracownik. Może on także wziąć udział w programie, jeśli stara się o uzyskanie świadczenia rehabilitacyjnego lub renty z tytułu niezdolności do pracy. 

Jak złożyć wniosek o rehabilitację leczniczą?

Aby wziąć udział w programie prewencji rentowej, należy przygotować wniosek dostępny na stronie ZUS-u. Wypełnia go lekarz, który prowadzi leczenie pacjenta. Wniosek można złożyć w każdej placówce ZUS-u. Lekarz ma również prawo do złożenia wniosku o rehabilitację leczniczą w formie elektronicznej w naszym imieniu. Na badanie u lekarza orzecznika należy zabrać dokumentację z leczenia. Na jej podstawie po przeprowadzonym badaniu specjalista wydaje orzeczenie w sprawie rehabilitacji. Jeśli lekarz stwierdzi jej potrzebę, pacjent otrzyma pocztą informacje na temat terminu oraz miejsca rehabilitacji. Turnus w ramach prewencji rentowej trwa 24 dni. Jeśli ZUS wyda na to zgodę, ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ten czas skrócić lub wydłużyć. Koszt dojazdu, leczenia, zakwaterowania i wyżywienia pokrywa ZUS.

Jak wygląda rehabilitacja w ramach prewencji rentowej?

Rehabilitacja w ramach prewencji rentowej może odbywać się stacjonarnie lub ambulatoryjnie. Oznacza to, że albo przebywamy w ośrodku całodobowo, albo codziennie w wyznaczonych godzinach do niego dojeżdżamy. Z informacji przedstawionych przez ZUS wynika, że rehabilitacja w systemie stacjonarnym odbywa się w przypadku schorzeń:

  • narządu ruchu;
  • narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa);
  • układu krążenia;
  • układu oddechowego;
  • psychosomatycznych;
  • onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego;
  • narządu głosu;
  • ośrodkowego układu nerwowego.

Z systemem ambulatoryjnym możemy mieć do czynienia, jeśli występują schorzenia:

  • narządu ruchu;
  • układu krążenia, w tym monitorowanego telemedycznie;
  • ośrodkowego układu nerwowego.

Z jakich zabiegów można skorzystać?

W ośrodku rehabilitacyjnym pacjenci mają możliwość skorzystania z wielu różnorodnych zabiegów, na przykład z zakresu fizjoterapii. Mowa tutaj o kinezyterapii, fizykoterapii oraz masażach. Zabiegi są ustalane indywidualnie. Mogą to być również zajęcia z zakresu terapii indywidualnej, psychoedukacji i treningów relaksacyjnych, a także edukacji zdrowotnej. Te ostatnie obejmują na przykład zasady prawidłowego żywienia, profilaktykę i leczenie uzależnień oraz podstawową wiedzę na temat choroby, która wymaga rehabilitacji. Zakład Ubezpieczeń nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych, lecz zawiera umowy z instytucjami, które spełniają określone wymogi. Listę takich miejsc można znaleźć na stronie ZUS-u.