Włochy nieustannie cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. W 2023 roku przyjechało tam aż 57 milionów odwiedzających. Mogłoby się wydawać, że to bezpieczny kierunek, jednak najnowsze dane dotyczące przestępczości we włoskich miastach zaskakują. Wraz ze wzrostem ruchu turystycznego, rośnie także przestępczość. Sprawdź, w których włoskich miastach należy w szczególny sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Najbardziej niebezpieczne miasta we Włoszech

Zagraniczny dziennik „Il Sole 24 Ore” opublikował listę najbardziej niebezpiecznych miast we Włoszech. Na pierwszym miejscu niechlubnego zestawienia znalazł się Mediolan. Stolica mody i luksusu nie może się pochwalić wysokimi wskaźnikami bezpieczeństwa. W 2023 roku odnotowano tam ponad 7 tysięcy przestępstw na 100 tysięcy mieszkańców. Dużo lepiej wcale nie było w Rzymie, który znalazł się na drugim miejscu. W stolicy kraju odnotowano 6071 przestępstw na 100 tysięcy mieszkańców. Trzecie miejsce zajęła Florencja, wraz z 6053 przestępstwami na 100 tysięcy mieszkańców. W zestawieniu znalazły się również Rimini, Turyn, Bolonia, Prato, Imperia, Livorno i Neapol.

Zobacz także:

Adobe Stock

Najniebezpieczniejsze miejsca w Europie

Z kolei w Numbeo - globalnej bazie danych tworzonej na podstawie informacji, które pozyskuje od użytkowników - opublikowano Crime Index. Na pierwszym miejscu w tym rankingu znajduje się sycylijska Katania. Według rankingu wskaźnik przestępczości wynosi dla tego miejsca 64.6 pkt. Wynik ten związany jest z obawą przed napadami kieszonkowców oraz kradzieżami samochodów. Na drugim miejscu uplasowała się francuska Marsylia. Ankietowani zwrócili uwagę na mające tam miejsce przestępstwa narkotykowe i działalność gangów. Trzecie miejsce zajmuje angielskie Birmingham. Problemy, z którymi boryka się miasto to rozboje, kradzieże, wandalizm i przestępstwa narkotykowe. Na następnych miejscach w rankingu znalazły się: Coventry (Anglia), Charleroi (Belgia), Neapol (Włochy), Montpellier (Francja), Liege (Belgia), Grenoble (Francja), Nantes (Francja).

Adobe Stock

Metody działania złodziei. Na to uważaj

Niewątpliwie do najczęściej popełnianych przestępstw w miastach turystycznych należą kradzieże kieszonkowców. Dlatego będąc na urlopie, warto mieć się na baczności. Ukrywają się w tłumach, są szybcy i świetni w odwracaniu uwagi - kieszonkowcy to prawdziwa plaga turystycznych miast. W jaki sposób działają? Na przykład stosując metodę „na przebite koło” - celowo uszkadzają oponę, aby odwrócić uwagę turysty, zaoferować pomoc, a następnie niepostrzeżenie okraść wnętrze samochodu. Dlatego warto zachować czujność i uważać na osoby, które oferują nam dobry uczynek. Przestępcy potrafią także wyłudzać pieniądze, udając, że zniszczyliśmy ich lusterko samochodowe, a następnie domagając się za to pieniędzy. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie policji. Najważniejsze są jednak najprostsze środki ostrożności. Warto trzymać plecak lub torebkę blisko siebie, a także dobrze schować lub zabezpieczyć cenne przedmioty. Złym pomysłem jest również noszenie przy sobie zbyt dużej ilości gotówki.