Ludzie z reguły nie lubią wielkich zmian. Na szczęście, aby zadbać o swoje zdrowie, nie trzeba od razu zmieniać całego planu dnia. Okazuje się, że można łatwo wprowadzić zmiany, których nawet nie odczujemy, a które znacząco wpłyną na nasze zdrowie i samopoczucie. Co można zrobić dziś, aby wydłużyć sobie życie?
Dlaczego przedwcześnie umieramy?
Problemy chorób cywilizacyjnych dotykają coraz więcej osób. Najczęstszym powodem zgonów wśród wszystkich grup wiekowych są choroby serca. Zdaniem lekarzy, wielu przypadkom przedwczesnych śmierci można zapobiec, wprowadzając zdrowe nawyki. Na wystąpienie chorób wpływają bowiem czynniki, na które mamy wpływ: nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nadwaga, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu oraz brak aktywności fizycznej.
Zobacz także:
Oczywiście są czynniki genetyczne, na które nie mamy wpływu, i które zwiększają ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Nie oznacza to, że jesteśmy zupełnie bezradni. Być może zachorujemy, ale nasza dolegliwość będzie mniej uciążliwa, jeśli zadbamy o nasze zdrowie. Jak wydłużyć sobie życie?
Jak wydłużyć sobie życie? Wystarczy nawet 10 minut ćwiczeń
Aktywność fizyczna jest kluczowa dla zachowania dobrego zdrowia. Grupa naukowców z Sydney przeanalizowała dane między długością i częstotliwością aktywności fizycznej a ryzykiem zgonu i rozwoju chorób układu krążenia i nowotworów. Średni wiek osób badanych wynosił 62 lata.
Na podstawie tych danych wywnioskowano, że regularna i częsta aktywność fizyczna zmniejszała ryzyko chorób i zgonu. Badacze zwrócili uwagę, że już niewielki wysiłek fizyczny wpływa na poprawę stanu zdrowia u seniorów. Już w przypadku intensywnej, lecz krótkiej aktywności fizycznej (2 minuty) wykonywanej cztery razy dziennie ryzyko zgonu uległo zmniejszeniu o 27 proc. O 16 proc. było też niższe ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i choroby nowotworowej. Wyniki tej analizy zostały opisane w "European Heart Journal" w prestiżowym periodyku Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Wysiłek fizyczny a zdrowie. Wprowadź to do codziennej rutyny
Nie każdy ma czas i ochotę na długi trening. Dla zdrowia nawet krótki ruch jest lepszy niż żaden. I nie trzeba od razu biegać maratonów. Może to być choćby chodzenie schodami. Nie musi to być od razu podróż na dziesiąte piętro. Dodatkowy ruch możemy też wprowadzić, odchodząc od biurka podczas przerwy, porozmawiać z koleżanką z pracy na stojąco, czy poruszać nogami podczas pracy.
Krótkotrwały stres jest pozytywny dla organizmu, ponieważ mobilizuje nas do działania. Długotrwałe narażenie na czynniki stresowe może być jednak dla nas szkodliwe. Z tego powodu warto do codziennej rutyny wprowadzić choćby 5-minutową przerwę na medytację i skupienie się na swoim oddechu. Praca z oddechem to skuteczna strategia na zmniejszenie stresu. Pozwoli to nam na chwilę ulgi od codziennych stresorów, a także obniży ciśnienie krwi.
Interakcje społeczne są dla nas ważne, nawet jeśli twierdzimy, że jest inaczej. Warto poświęcić choćby kilka minut, by podtrzymywać relacje z osobami, na którym nam zależy. Wysłanie wiadomości do bliskiej osoby czy krótka rozmowa telefoniczna z lubianą osobą może zwiększyć poziom endorfin. Wśród codziennych obowiązków warto znaleźć chwilę na czas z przyjaciółmi, nawet przy napiętym grafiku.
Przewietrz mieszkanie przed snem
Brak cyrkulacji powietrza, szczególnie w ogrzewanych pomieszczeniach, może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Warto więc od czasu do czasu przewietrzyć mieszkanie. Regularne wietrzenie pozwala pozbyć się wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Niewietrzone mieszkania pełne wilgoci sprzyjają rozwoju pleśni i grzybów, a tym samym przyczyniają się do powstawania alergii i uczulenia. Duszne pomieszczenia nie są dobrym miejscem dla osób z nadciśnieniem. Ponadto brak wietrzenie może wpłynąć na spadek odporności i koncentracji.
Sypialnię powinno się wietrzyć przed snem, otwierając okno, niezależnie od pory roku. Zimą wskazane jest otwarcie okna na oścież przynajmniej przez ok. 5 minut dziennie. Najlepszą porą do wietrzenia są godziny, kiedy jest najmniej zanieczyszczeń powietrza.