Pewnie nie raz widzieliście samochody ciężarowe ozdobione niczym bożonarodzeniowe choinki. Trzeba przyznać, że kierowcy zawodowi potrafią pozytywnie zaskoczyć. Wielu użytkowników ruchu drogowego idzie w ich ślady, ozdabiając swoje samochody osobowe. Policja ostrzega przed takim zachowaniem.

Święta na drogach to trudny okres

Okres świąteczny jest trudnym czasem dla kierowców. Wzmożony ruch na drogach, liczne utrudnienia komunikacyjne, czy trudne, zimowe warunki atmosferyczne sprawiają, że należy zachować szczególną ostrożność. Niezależnie od tego, jak wiele kilometrów pokonujemy, powinniśmy zawsze mieć na uwadze bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników ruchu drogowego.

Zobacz także:

Niedawno pisaliśmy artykuł o kreatywnych kierowcach, którzy przewożą niezabezpieczone choinki na dachu samochodów osobowych. Niektórzy transportują świąteczne drzewka w bagażniku, często nie zwracając uwagi na to, jak dużo pnia drzewa wystaje poza obrys samochodu.

Do klasyki świątecznych przypadków na drodze należy zaliczyć jeszcze przeładowanie samochodów osobowych, czy zastawianie całej tylnej szyby bagażami, przez co kierowca na własne życzenie ogranicza sobie widoczność. Policja apeluje o rozwagę, przypominając, że w szale przedświątecznych przygotowań warto zachować zdrowy rozsądek. Przytaczają tematykę ozdabiania samochodów, czyli trendu, który zyskuje coraz większą popularność w Polsce.

Mandat za ozdoby na samochodzie

Ozdoby na samochodzie, podobnie jak doczepianie małych flag do samochodu na Święto Niepodległości, jest miłym zaakcentowaniem uroczystych dni. Zabieg ten wnosi również nieco kolorytu do szarej przestrzeni miejskiej, w której unifikacja samochodów dotknęła również ich malowania. Ozdoby na samochodzie sprawiają, że drogi stają się bardziej kolorowe, a kierowcy mimowolnie unoszą kąciki ust na widok przystrojonych samochodów.

Okazuje się jednak, że niektóre ozdoby na samochodzie są nielegalne, o czym traktuje art. 66 ust.1 pkt 1 i 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
2) nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;
3) nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;
4) nie powodowało niszczenia drogi;
5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
6) nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Czy oznacza to, że nie można ozdabiać samochodów na święta? Niekoniecznie. Jak podaje portal gazeta.pl, wszelkie modyfikacje samochodu nie mogą wpływać na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu oraz nie mogą stwarzać zagrożenia w przypadku kolizji. Jak twierdzi cytowany przez portal funkcjonariusz Komendy Głównej Policji.

Rogi i inne dodatki, które nie mają ostrych krawędzi i nie wystają ponad wymiary określone w przepisach, nie stanowią dla mundurowych obiektu zainteresowania – podaje.

500 zł mandatu za ozdoby na samochodzie

Jak wspomnieliśmy, wielu kierowców samochodów ciężarowych, zdobi swoje szoferki za pomocą lampek. Według prawa o ruchu drogowym montowanie dodatkowego oświetlenia zwłaszcza o nietypowej barwie, czy migającego, jest niezgodne z prawem. Dodatkowe światła w samochodzie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku zarezerwowane są dla pojazdów uprzywilejowanych.

Ignorowanie tego zapisu może narazić kierowcę na mandat w wysokości nawet 500 zł. Warto zatem powstrzymać się od zbędnych dekoracji na samochodzie i ograniczyć się do drobnych ozdób, które nie wzbudzą niepokoju funkcjonariuszy.