61,7 tys. ton żywności to wartość, która dla wielu z nas jest abstrakcyjna. Wyobraźcie sobie, że w skali kraju mówimy o naprawdę ogromnych ilościach. Wspomniana liczba daje nam 1,6 kg marnowanej żywności na osobę. Zdecydowanie taki przelicznik dużo bardziej działa na wyobraźnie. Firma Too Good To Go postanowiła przyjrzeć się problematyce marnowanej żywności bliżej. 

Dlaczego wyrzucamy jedzenie po świętach?

Jak podaje raport Too Good To Go, aż 63% badanych deklarowało przygotowanie większej ilości jedzenia, niż jest im to potrzebne. Trudno stwierdzić, czy wynika to z naszej kultury suto zastawionego stołu, czy też z trudności zaplanowania posiłków dla kilku, a nawet kilkunastu osób.

Zobacz także:

Najwięcej – 9,2 tys. ton – marnuje się 24 grudnia, który można niechlubnie nazwać Dniem Świątecznego Marnowania Żywności – podaje raport Too Good To Go.

Wyniki badań jasno pokazują, że zdecydowanie nie oszczędzamy na zakupach świątecznych. Aż 33% wyrzucanych produktów stanowią resztki powstałe przy przygotowaniu potraw, z kolei 29% żywność, która uległa zepsuciu.

Jakie produkty wyrzucamy najczęściej?

Niechlubną statystykę najczęściej marnowanych produktów otwierają owoce i warzywa (62%). Drugie w kolejności są zupy oraz mięso (48%). 46% respondentów przyznało się do wyrzucania produktów zbożowych. Z kolei ryby i nabiał wyrzuca aż 44% badanych. Jak dane prezentują się w kilogramach?

W czasie świąt marnujemy blisko 11 tys. ton mięsa, 8 tys. ton zup i 7,5 tys. ton ryb. Wartości te działają na wyobraźnię.

Nasze badania są dowodem, że marnujemy znacznie więcej jedzenia, niż nam się wydaje, a deklaracje często różnią się od rzeczywistości. Do 26 grudnia wyrzucamy resztki jedzenia po przygotowaniu potraw świątecznych, z kolei od 27 grudnia główną przyczyną marnowania jest zepsucie się żywności. W Too Good To Go wierzymy, że nawet małe działania mają olbrzymi wpływ na zmniejszenie skali marnowanego jedzenia, dlatego zachęcamy do odpowiedniego planowania i kreatywnego wykorzystywania resztek, nie tylko w czasie świąt – mówi Anna Podkowińska-Tretyn, Country Directorka Too Good To Go.

Fot. materiały prasowe Too Good To Go

W jaki sposób przeciwdziałać marnowaniu żywności w święta?

Zespół specjalistów z Too Good To Go apeluje, aby robiąc zakupy spożywcze zachować zdrowy rozsądek. Święta trwają jedynie kilka dni, o czym często zdarza nam się zapomnieć. Co jednak zrobić z jedzeniem, które zostało nam po świętach?

Firma Too Good To Go poleca rozdawanie jedzenia świątecznym gościom. Zwyczaj ten nie tylko buduje ducha świąt, ale również pozwala znacząco ograniczyć ilość marnowanej żywności. Jeśli jednak mimo obdarowywania bliskich potrawami i tak pozostaje nam zbyt dużo żywności, zawsze możemy oddać ją potrzebującym. Jadłodzielnie z pewnością z chęcią przyjmą nadmiar naszych świątecznych posiłków.