Grzybiarze idą do lasu z nadzieją na obfite zbiory. Niestety, w ostatnich dniach wiele osób gubi się podczas grzybobrania. Wycieczki te nie zawsze mają szczęśliwy finał. O czym pamiętać, jeśli nie możemy znaleźć drogi powrotnej?

83-latek zgubił się w lesie. Znaleziono ciało

83-latek z województwa małopolskiego przyjechał do powiatu przysuskiego, odwiedzając rodzinne strony. W sobotę, 12 października, mężczyzna wyszedł na grzybobranie do lasu w Rusinowie Konceckim i nie wrócił. Wówczas jego syn zaalarmował służby. W poszukiwaniu brali udział funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze oraz cztery zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych: OSP Rzuców, OSP Wola Kuraszowa, OSP Ninków oraz OSP Borkowice. Ratownicy ze Środowiskowo-Lekarskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Radomiu udostępnili natomiast sprzęt w postaci samochodów terenowych. Około 12 udało się znaleźć ślad należący do zaginionego. Niestety niedługo później ratownicy znaleźli w wodzie, na terenie bagnistym, ciało 83-latka. Przyczynę śmierci wykaże sekcja zwłok.

Zobacz także:

Grzybobranie może skończyć się tragicznie

Kilka godzin później policjanci otrzymali kolejne zgłoszenie. W tym samym lesie zgubił się 79-latek. Tym razem senior miał więcej szczęścia, ponieważ miał przy sobie telefon komórkowy, na który udało się dodzwonić. Słyszał też sygnały dźwiękowe radiowozu i cała historia skończyła się szczęśliwie. To kolejny taki przypadek w ostatnich dniach. W zeszłym tygodniu w podkarpackich lasach zabłądziło siedmioro grzybiarzy. Policja wskazuje, w jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas wypraw na tereny leśne, w szczególności o zapewnienie bezpieczeństwa poprzez posiadanie stosownej do pory roku odzieży, naładowanego telefonu komórkowego oraz latarki i elementów odblaskowych, które w przypadku zaginięcia mogą okazać pomocne podczas akcji poszukiwawczej - uczulają policjanci. 

Jak się nie zgubić w lesie?

Mateusz Świerczyński z Nadleśnictwa Cisna w Bieszczadach radzi, jak się nie zgubić w lesie. Pomocne mogą być nowoczesne technologie – przykładowo popularne smartwatche są wyposażone w nadajnik GPS. Pomocna może być też aplikacja Mobilny Bank Danych o Lasach, która działa również w trybie offline. Zdaniem eksperta, aby znaleźć dorodne okazy, wcale nie trzeba też wchodzić w głąb lasu. 

Zbieram bardzo dużo grzybów przy drogach leśnych i liniach oddziałowych. Mam nawet teorię, że łatwiej je znaleźć w takich miejscach niż w głębokim lesie. Grzyby do rozwoju potrzebują przecież nie tylko dużej ilości wody, ale również światła. A tego światła najwięcej jest właśnie na drogach leśnych i na skrajach lasów – zauważa leśnik, cytowany przez Polską Agencję Prasową. 

Na co uważać w lesie?

W trosce o bezpieczeństwo swoje i innych warto przestrzegać prostych zasad. Przede wszystkim nie należy chodzić do lasu w złych warunkach atmosferycznych, podczas prac gospodarczych, polowań. Warto też trzymać się wyznaczonych szlaków i nie wchodzić w gęste zarośla – unikniemy dzięki temu spotkania ze zwierzętami. Warto zabrać ze sobą plastry czy butelkę czystej wody. 
 Trzeba pamiętać, że jesienią też szybciej robi się ciemno. Jeśli wybierzemy się na grzyby późnym popołudniem, powinniśmy się liczyć z tym, że może nam być trudniej znaleźć drogę powrotną. 

Kiedy zgłosić zaginięcie?

Wielu zastanawia się, kiedy zgłosić zaginięcie, czy nie jest np. za wcześnie na to. Policja ma obowiązek przyjąć zgłoszenie niezależnie od tego, ile czasu minęło od ostatniego kontaktu z daną osobą. W niektórych sytuacjach szybkie działanie jest szczególnie ważne - gdy jest to osoba małoletnia, która zaginęła po raz pierwszy czy osoba starsza, która z powodu wieku czy choroby wymaga pomocy innych osób. Nawet jeśli zaginiony znajdzie się szybko zgłoszenie nie jest ono uznawane za bezpodstawne i nie grozi za nie żadna kara.