Jak dotąd ujawniono, sprawa dotyczy kilkuset młodych (do 20. roku życia) obecnych i byłych pracowników McDonald's. Osoby oskarżające zwróciły się do kancelarii prawnej Leigh Day o podjęcie kroków prawnych w ich imieniu. Jak teraz przekazuje kancelaria w oficjalnym komunikacie umieszczonym na swojej stronie internetowej, roszczenia dotyczą ponad 450 restauracji McDonald's na terenie całej Wielkiej Brytanii. „Klienci opowiadali o doświadczeniach związanych z dyskryminacją, homofobią, rasizmem, dyskryminacją osób niepełnosprawnych i nękaniem” - przekazuje Leigh Day.
Wielkie kłopoty McDonald's. Wyniki dziennikarskiego śledztwa BBC
W połowie 2023 r. ponad 100 pracowników McDonald's (obecnych i byłych) opowiedziało BBC o toksycznej kulturze pracy w placówkach sieci zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii. Padające w materiale oskarżenia dotyczyły napaści na tle seksualnym, molestowania, rasizmu i zastraszania.
Zobacz także:
McDonald's jest jednym z największych pracodawców w sektorze prywatnym w Wielkiej Brytanii. Gigant fast foodów zatrudnia ponad 170 tys. osób w 1450 restauracjach. Średnia wieku osób tam pracujących należy do jednej z najniższych w kraju - 75% pracowników ma od 16 do 25 lat. Większość z nich nie jest bezpośrednio zatrudniona przez firmę, ponieważ McDonald's stosuje system franczyzowy. Oznacza to, że poszczególni operatorzy mają licencję na prowadzenie punktów i zatrudnianie personelu.
Po śledztwie BBC 32 pracowników oskarżyło giganta o napaści na tle seksualnym, a 79 o molestowanie seksualne. Wielu pracowników zdradziło BBC, że za nękanie i napaści w głównej mierzy odpowiedzialni byli kierownicy McDonald's. Z kolei pracownicy wyższego szczebla na skargi mieli nie reagować. Podobnie było w przypadku skarg dotyczących rasizmu. Kilku pracowników przyznało, że gdy składali skargi na kierowników, ci byli przenoszeni z jednej restauracji McDonald's w ramach franczyzy do drugiej.
Reakcja McDonald's na oskarżenia. „Zbadamy wszystkie zarzuty”
Kiedy afera ujrzało światło dzienne, McDonald's stwierdził, że „nie sprostał” i „głęboko przeprosił”. Alistair Macrow, dyrektor generalny McDonald's UK & Ireland, powiedział, że w firmie „nie ma miejsca na nękanie, nadużycia ani dyskryminację”.
Każdy z 177 000 pracowników McDonald's UK zasługuje na pracę w bezpiecznym, pełnym szacunku i inkluzywnym miejscu pracy. Są ewidentne przypadki, w których nie dotrzymaliśmy słowa i za to szczerze przepraszamy – powiedział BBC. – Zbadamy wszystkie zarzuty, które do nas wniesiono, a wszystkie udowodnione naruszenia naszego kodeksu postępowania spotkają się z najsurowszymi środkami, jakie możemy prawnie nałożyć, włącznie ze zwolnieniem - dodał.
Macrow zapewnił, że większość zespołów restauracyjnych pracuje w ramach nowych zabezpieczeń, których celem jest stworzenie „bezpiecznego i pełnego szacunku miejsca pracy”. Dodał, że firma ma surowe zasady, aby zapewnić, że jej miejsca pracy na całym świecie są bezpieczne.
Pracownicy zeznają przeciw McDonald's. Rasizm, nękanie, molestowanie
Teraz jesteśmy świadkami dalszego ciągu sprawy. Jak przekazuje kancelaria Leigh Day, już ponad 700 osób dołączyło do pozwu zbiorowego przeciw McDonald's.
Od czasu pierwotnego śledztwa BBC ponad 700 młodych pracowników McDonald's z całego kraju skontaktowało się z Leigh Day i przyłączyło się do roszczenia. Ich liczba rośnie, ponieważ coraz więcej członków załogi dowiaduje się, że oni również mogą dochodzić sprawiedliwości — wyjaśniła Paula Lee z Leigh Day.
Kancelaria wyjaśnia, że każdy obecny pracownik McDonald's w wieku poniżej 20 lat może być uprawniony do przyłączenia się do pozwu. Roszczenie jest również otwarte dla osób, które doświadczyły nękania bezpośrednio lub pośrednio, opuściły McDonald's po lipcu 2019 r. i miały mniej niż 20 lat w momencie odejścia. Leigh Day uważa, że jeśli roszczenie zostanie rozpatrzone pozytywnie, wnioskodawcy mogą być uprawnieni do odszkodowania.
Kancelaria opublikowała również kilka zarzutów, jakie zgłosili poszkodowani. Jeden z klientów (19 lat) spotkał się z homofobicznymi komentarzami, nazywany był „pedałem”. Kiedy próbował zgłosić nadużycia, poinformowano go, że jeśli przeszkadzają mu tego typu komentarze, może odejść z pracy. Kolejny klient Leigh Day był prześladowany z powodu niepełnosprawności intelektualnej i choroby oczu. Oto inne przykłady nękania przytaczane przez Leigh Day:
- Młody pracownik był wielokrotnie namawiany do seksu.
- Kierownik zapytał młodego pracownika, z iloma osobami spał.
- Kierownik niewłaściwie dotykał młodych pracowników w czasie ich zmian.
- Menedżer molestował młode pracownice.
- Menedżer mógł wygłaszać rasistowskie komentarze (np., że pracownicy okradają firmę ze względu na miejsce pochodzenia).
- Kierownicy uznali komentarze na temat niepełnosprawności młodych pracowników za śmieszne.
Brytyjski dziennik „The Guardian” informuje, że Alistair Macrow na zarzuty odpowie przed parlamentarzystami z komisji ds. biznesu i handlu.