Jesienne temperatury powoli odchodzą w zapomnienie. W najbliższych dniach czeka nas napływ arktycznego powietrza. Zimne masy pojawią się wraz z nadejściem wyżu Titus. Przemieścił się już znad centrum Francji nad Niemcy. Jego obecność znacznie obniży temperaturę w Polsce.

Co przyniesie wyż Titus?

Dopiero co przywitaliśmy jesień, a już musimy nastawić się na znacznie chłodniejsze dni. Początek tego tygodnia zapowiada duże zmiany w pogodzie. Wyż Titus powoduje napływ arktycznego powietrza z północy. Zaobserwowano jego przemieszczenie z centrum Francji nad Niemcy, a teraz zbliża się do Polski. Temperatury spadną, a zimno będzie szczególnie w nocy. 

Zobacz także:

„Spadek temperatury nie będzie silny, ale nocami możliwe są pierwsze jesienne przygruntowe przymrozki"  - mówi synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Termometry mogą wskazać nawet od 7 do nawet 1 st. Celsjusza. To czas, w którym można spodziewać się pierwszych przygruntowych przymrozków. 

„Na typowy dla października ciepły słoneczny wyż trzeba jeszcze poczekać" – zaznacza Unton-Pyziołek.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w nocy z niedzieli na poniedziałek najzimniej było w Toruniu, gdzie odnotowano -1,1 st. Celsjusza. Temperatura mierzona przy gruncie na terenie Ostrołęki, Suwałk i Torunia spadła do -4 st. Celsjusza.

Pogoda na poniedziałek i wtorek. Wyż Titus działa

Podobne warunki pogodowe zapowiada się na noc z poniedziałku na wtorek. W ciągu dnia pogoda nie ulegnie wielkim zmianom, choć będzie pochmurno. Na poniedziałek 30 września 2024 roku prognozowana pogoda to 13 st. Celsjusza. Możliwe przejaśnienia. Na Podkarpaciu możliwe są opady deszczu, a w górach nawet śnieg. Wiatr będzie wiał ze wschodu, słaby i umiarkowany, chociaż chwilami dość silny. Na wtorek przewiduje się umiarkowane i duże zachmurzenie. Na północy, zachodzie i w centrum Polski mogą wystąpić opady deszczu. W najcieplejszym momencie dnia temperatura wyniesie na Podlasiu od 10 st. Celsjusza, przed 12 st. Celsjusza w centrum kraju i aż 16 stopni Celsjusza na Śląsku. Wiatr południowo wschodzi, tylko na wschodzie północny, słaby i umiarkowany. 

Niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka

Przy znacznych zmianach w pogodzie warto obserwować reakcje swojego organizmu na bodźce meteorologiczne. Jeżeli pojawią się niepokojące objawy tj. większa senność czy ból głowy można spróbować zestawić je z warunkami pogodowymi panującymi w tamtym czasie. Może okazać się, że gorsze samopoczucie ma związek ze spadkiem ciśnienia, czy występowaniem porywistego wiatru. Można tę wiedzę wykorzystać, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. O meteoropatii mówi się, gdy u danej osoby dochodzi do pojawienia się nowych objawów w momencie wystąpienia zmian pogodowych. W takiej sytuacji warto śledzić prognozy pogody na najbliższe dni. Wiele specjalistycznych serwisów poświęconych biometeorologii opisuje przyszłe warunki meteorologiczne z zaznaczeniem, jak mogą wpłynąć na nasze samopoczucie.

Nie ma zbyt wielu możliwości leczenia meteoropatii, dlatego warto zapoznać się z działaniami profilaktycznymi. Najważniejszym krokiem jest spędzenie jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu. Regularne wystawianie się na bodźce meteorologiczne, które nie są zbyt intensywne, pozwalają zahartować organizm. Staje się on lepiej przygotowany na uciążliwe warunki w przyszłości. Światowa Organizacja Zdrowia zachęca do codziennego przebywania na świeżym powietrzu nawet 50 minut dziennie. Warto dołączyć do tego aktywność fizyczną, ponieważ ruch ma wpływ na poprawę ogólnej kondycji organizmu.