W ostatnich latach dużo mówi się o procesie starzenia się społeczeństwa. Z roku na rok ilość osób starszych osób w Polsce systematycznie rośnie. Istnieje sposób, który może znacznie polepszyć ich sytuację materialną. 

Sytuacja seniorów w Polsce

Wzrost liczby seniorów w Polsce przyczynił się do pogorszenia ich sytuacji finansowej i zdrowotnej. Muszą mierzyć się z długimi kolejkami do lekarzy i placówek opieki zdrowotnej. Osoby starsze, mające więcej niż 60 lat stanowią w Polsce 28 proc. społeczeństwa, czyli około 10 milionów ludzi. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 roku seniorzy będą stanowili 40 procent społeczeństwa. Ich liczba wciąż rośnie. Można spodziewać się, że wraz z nimi społeczeństwo narastać będą problemy charakterystyczne dla tej grupy. 

Zobacz także:

Największym problemem osób starszych w Polsce jest samotność, dostęp do służby zdrowia i niewystarczające środki ekonomiczne do życia. Tym problemom trzeba przeciwdziałać i dlatego my zajmujemy się od 12 lat edukacją i aktywizacją osób starszych. Polacy przedwcześnie wycofują się z życia, z aktywności, przedwcześnie stają się samotni, niesamodzielni i niepełnosprawni - wylicza w rozmowie z agencją Newseria Biznes Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia MANKO - Głos Seniora.

Seniorzy często narażeni są na dyskryminację, szczególnie na rynku pracy. Jak wynika z danych przytaczanych przez komisję ekspertów pracujących przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, aż 63% bezrobotnych osób powyżej 50. roku życia swoją sytuację tłumaczy wiekiem. W społeczeństwie panuje wiele stereotypów dotyczących tej grupy społecznej. Często widzi się ich jako osoby schorowane, bez znajomości języków obcych i wycofane cyfrowo. Jednocześnie według badania Preply, wśród 45 społeczeństw krajów rozwiniętych to polscy emeryci zajmują pierwsze miejsce w dziedzinie powrotu do pracy w trakcie emerytury ze względu na sytuację ekonomiczną.

Karta Dużej Rodziny dostępna dla seniorów

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to system zniżek wprowadzony z myślą o rodzinach wielodzietnych. Przysługuje wszystkim rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. W 2019 roku Ustawa o Karcie Dużej Rodziny została poddana nowelizacji. Wprowadzone zostały zmiany, które poszerzają grono osób uprawnionych do zniżek z tego tytułu. Według nowych przepisów Karta Dużej Rodziny wydawana jest nie tylko rodzinom z co najmniej trójką przed osiągnięciem pełnoletności lub 25. roku życia w przypadku korzystania przez nie nauki. Do grona osób uprzywilejowanych dołączy każdy, kto kiedykolwiek wychowywał łącznie trójkę dzieci. Powstał dokument dedykowany osobom starszym, których dzieci są już dorosłe. Do uzyskania Karty Dużej Rodziny potrzebne jest zebranie niezbędnych dokumentów.

Przygotuj te dokumenty, aby złożyć wniosek:

  • wniosek o wydanie karty w formie tradycyjnej lub elektronicznej;
  • oświadczenie, że jako rodzic nie zostałeś pozbawiony władzy rodzicielskiej lub nie została ona ograniczona na skutek umieszczenia co najmniej trojga dzieci w pieczy zastępczej.

Złożenie wniosku o Kartę Dużej Rodziny dla seniora możliwe jest osobiście lub drogą internetową. Stacjonarnie możesz to zrobić w lokalnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Jeśli chcesz złożyć wniosek w formie elektronicznej konieczne jest zalogowanie się na portalu internetowym MRiPS Emp@tia i złożenie wniosku za jego pośrednictwem. Wniosek trafi wtedy bezpośrednio do lokalnego urzędu. Wydanie karty jest bezpłatne.

Co daje Karta Dużej Rodziny dla seniora?

Karta Dużej Rodziny pozwala seniorom na skorzystanie z wielu ulg. Warto zdecydować się na jej wyrobienie i poprawić swoją sytuację materialną. Szczegółowe informacje dotyczące wysokości zniżek i partnerów akcji na terenie twojego miejsca zamieszkania znajdziesz na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny dla seniora mogą liczyć m.in. na:

  • tańsze bilety w komunikacji publicznej, w tym przejazdy kolejowe i autobusy;
  • tańsze zakupy w wybranych sklepach spożywczych i odzieżowych;
  • niższe ceny paliw;
  • darmowe bilety do kin, teatrów i placówek kulturowych;
  • usługi medyczne i sanatoryjne;
  • niższe ceny w obiektach sportowych tj. basen i siłownia.