U wielu pracowników każdy dzień urlopu jest na wagę złota. Wprowadzono nowe regulacje, dzięki którym ubiegać się można o dodatkowe 10 dni wolnego. Sprawdź szczegóły.
Komu przysługuje urlop wypoczynkowy?
Prawo do urlopu stanowi podstawą zasadę określoną w Kodeksie pracy, dlatego wszystkie wątpliwości związane z interpretacją przepisów powinno się przesądzać na korzyść pracownika. Regulacje te wynikają nie tylko z samego kodeksu, ale i norm wyższego rzędu określanych w art. 66 ust. 2 Konstytucji RP. Ilość dni urlopowych określa się na podstawie przepracowanych lat, a także wlicza się w niego okres edukacji. Wystarczy okazanie pracodawcy dokumentu, który potwierdzi czas nauki zgodny z systemem nauczania. Pod uwagę należy wziąć placówkę, która zapewni podanie najwyższej liczbę lat możliwych do uznania. Określony wymiar dni urlopowych dotyczy pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin.
Zobacz także:
Wymiar dni urlopowych wynosi:
- 20 dni - staż pracy krótszy niż 10 lat;
- 26 dni - staż pracy wynoszący co najmniej 10 lat.
Ukończenie tych etapów podwyższa staż pracy:
- Zasadnicza szkoła zawodowa lub równorzędna- do stażu pracy wlicza się nie więcej niż 3 lata.
- Średnia szkoła zawodowa - do stażu pracy wlicza się nie więcej niż 5 lat.
- Średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych - do stażu pracy wlicza się 5 lat.
- Średnia szkoła ogólnokształcąca - do stażu pracy wlicza się 4 lata.
- Szkoła policealna - do stażu pracy wlicza się 6 lat.
- Licencjat lub szkoła wyższa - do stażu pracy wlicza się 8 lat.
Dodatkowy urlop. Jakie warunki trzeba spełnić?
Zasady przyznawania dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego oraz grupy pracowników, którym przysługuje określa ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jak mówi jej treść, o dodatkowe dni mogą ubiegać się tylko osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Taka osoba musi co najmniej jeden rok przepracować w danym miejscu na umowie o pracę, niezależnie od tego ilu pracodawców miała wcześniej i czy zaszła u niej przerwa w zatrudnieniu. Rok liczy się od kolejnego dnia po stwierdzeniu orzeczenia o niepełnosprawności.
W dokumencie istnieje również zapis który mówi o tym, że prawo do 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego przysługuje osobom, którym nie przysługuje ponad 26 dni urlopu i nie mają opcji innych dodatkowych dni urlopowych określonych w przepisach. Warto podkreślić, że prawo to nabiera nawet pracownik, który nie mógł wykonać swojej pracy ze względu na chorobę i dostawał w tym czasie zasiłek chorobowy. Dodatkowe 10 dni działa na podobnych zasadach jak klasyczny urlop i w przypadku niewykorzystania ich do końca roku kalendarzowego, przechodzą na kolejny rok. Informacja o posiadaniu przez pracownika specjalnych uprawnień musi znaleźć się w świadectwie pracy. Powinny się tam znaleźć dokładne dane na temat tego, ile dni wykorzystano ze standardowego urlopu i ile urlopu dodatkowego zostało.
Orzeczenie niepełnosprawności a czas pracy
10 czerwca 2014 roku weszły w życie wytyczne dotyczące wymiaru pracy u osób z niepełnosprawnością. Sztywny czas pracy określa art. 15 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W przeciwieństwie do Kodeksu pracy istnieje tam zapis, który zastępuje przeciętną ilość godzin przepracowanych w okresie rozliczeniowym na sztywny podział tygodniowy.
Wymiar godzin pracy osób z orzeczeniem:
- lekki stopień niepełnosprawności - 8 godzin dziennie, 40 godzin tygodniowo;
- umiarkowany stopień niepełnosprawności - 7 godzin dziennie, 35 godzin tygodniowo;
- znaczny stopień niepełnosprawności - 7 godzin dziennie, 35 godzin tygodniowo.