Bazylia, nawet ta z supermarketu, może zachwycić gęstymi i bujnymi łodyżkami. Odpowiednia pielęgnacja i umiejętne obchodzenie się z rośliną to klucz do sukcesu. W tym drugim przypadku warto wystrzegać się podstawowych błędów. Jednym z nich jest rwanie listków bazylii — nie powinno się bowiem robić tego bez większego namysłu, byle jak. Od tego bowiem zależy, jak prezentować się będzie oraz jak długo pożyje roślinka.
Jak obrywać liście bazylii, żeby odrastała?
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest obrywanie pojedynczych liści rośliny na całej jej długości. Sprawia to, że bazylia nie będzie się dobrze krzewić, a więc w rezultacie trudno będzie uzyskać bujne i gęste łodyżki. Ponadto zrywając dolne, te największe liście, pozbawiamy roślinę składników odżywczych, przez co z czasem bazylia przestanie się rozwijać. Jak zatem prawidłowo obrywać liście bazylii?
Zobacz także:
Najlepszym sposobem na obrywanie czy też przycinanie bazylii, by gęsto rosła, jest uszczykiwanie listków lub ścinanie ich ostrym nożem ze szczytów pędów. Należy to robić regularnie i w sposób zrównoważony, pozostawiając kilka liści u nasady rośliny, by mogła prowadzić fotosyntezę. Z czasem tak traktowana bazylia zacznie wypuszczać nowe pędy i rozrastać się na boki. Co istotne, w lipcu bazylia zacznie kwitnąć małymi kwiatami — wówczas należy je regularnie obrywać, inaczej roślina zacznie inwestować w nie całą energię.
Bujna i gęsta bazylia. Oto co musisz zrobić
Poza odpowiednim obrywaniem bazylię zaraz po zakupie warto przesadzić do nowego podłoża, najlepiej o neutralnym pH. Istotne jest również to, że roślina ta potrzebuje dużo słońca i powinna mieć do niego dostęp przez minimum sześć godzin dziennie. Co prawda w cieniu również będzie rosła, ale wolniej, a finalnie jej aromat nie będzie tak intensywny jak w przypadku dobrze nasłonecznionej rośliny. Niemniej warto chronić ją przed ostrymi promieniami — wtedy jej liści straca soczysty zielony kolor.
Bazylię najlepiej podlewać rano, również o poranku dobrze jest obrywać liście (wtedy są najbardziej aromatyczne). Podczas podlewania należy wystrzegać się moczenia liści, a dawkować wodę jedynie do podłoża. Warto też pamiętać, że bazylia nie lubi być zbyt obficie podlewana, ponieważ może szybko zgnić. Ponadto warto zainwestować w otwory odpływowe.