Nie ma lepszego dodatku do potraw niż świeże zioła doniczkowe, a w supermarketach można spotkać naprawdę szeroki wachlarz tych zielonych dobrodziejstw. Choć najczęściej prezentują się niezwykle atrakcyjnie i skutecznie przyciągają klientów aromatycznym zapachem, ich uprawa wiąże się z wykorzystaniem chemicznych wzmacniaczy i nawozów. Naszpikowane chemią nie są korzystne dla zdrowia, ale jest sposób, aby cieszyć się aromatem świeżej bazylii przez cały rok i to bez zbędnych chemikaliów i wychodzenia z domu. Wystarczy, że nie przegapisz zbliżającego się wielkimi krokami kluczowego terminu do jej posiewu. To nie tylko ogromna oszczędność, ale i doskonała jakość plonów. Kiedy i jak siać bazylię krok po kroku?
Kiedy najlepiej posiać bazylię?
Świeża, intensywnie zielona i niezwykle aromatyczna bazylia w doniczce jest dostępna dla zainteresowanych w supermarketach przez cały rok, jednak jej kupno co kilka dni jest dość kosztowne. Teraz okazuje się, że aby cieszyć się obfitymi i jeszcze bardziej dorodnymi plonami z domowego parapetu wystarczy zainwestować jednorazowo zaledwie kilka złotych na paczkę nasion, których plony posłużą przez cały rok, a przy odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych nawet dłużej.
Zobacz także:
Warto pomyśleć o tym zwłaszcza teraz, kiedy wielkimi krokami zbliża się kluczowy termin dla wysiewu bazylii. Najlepszy na to okazuje się bowiem koniec lutego oraz początek marca. Jest to moment idealny ze względu na coraz większą dostępność światła, która jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu bazylii.
Jak prawidłowo siać bazylię?
Bazylia to roślina, do której wysiewu najlepiej sprawdzi się żyzna, przepuszczalna i bogata w próchnicę gleba. Nasiona, które kształtem łudząco przypominają mak, najlepiej siać na głębokości od około 0,5 do 1 cm w długiej i niezbyt małej doniczce (najlepiej sprawdzi się pojemnik o pojemności około 5 litrów), by miały odpowiednio dużo miejsca. Nasiona bazylii kiełkują szybko i obficie, więc wystarczy, że w doniczce umieścisz jedynie 10-12 sztuk.
Doświadczeni zielarze ostrzegają przed zbyt głębokim siewem, gdyż do kiełkowania niezbędna jest duża ilość światła. Nie należy jednak układać nasion za płytko i w zbyt bliskiej odległości. Najlepiej, jeśli umieścisz je w 3- lub 5-centymetrowych przerwach, co pozwoli uniknąć konieczności późniejszego przerzedzania. Przechowuj doniczkę z bazylią na parapecie, gdzie dostęp do promieni słonecznych jest największy, a temperatura nie jest zbyt niska (najlepiej około 20 st. C). Efekty kiełkowania można dostrzec już po ok. tygodniu.
Bazylia w doniczce a odpowiednia pielęgnacja
Chcąc cieszyć się obfitymi i dorodnymi plonami przez cały rok, należy zapewnić bazylii odpowiednią pielęgnację. Najlepiej podlewać ją rano, aby nadmiar wody odparował w ciągu dnia, a gleba nie była zbyt wilgotna. Pamiętaj również o regularnym przycinaniu ziół, gdyż zabieg ten działa pobudzająco i sprawia, że roślina staje się jeszcze bardziej obfita w nowe plony.
Staraj się nie trzymać sadzonek za łodygi, ponieważ są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić. Jeśli chcesz przesadzić wykiełkowane zioła do ogrodu, warto wstrzymać się z tym do letnich miesięcy, kiedy masz pewność, że przymrozki minęły. Przed przeniesieniem jej na zewnątrz możesz również skorzystać ze sprawdzonej metody hartowania ziół poprzez regularne wystawianie doniczki na zewnątrz. Najlepiej postępować tak przez kilkanaście dni.