Honorowi dawcy krwi, ze względu na swój wkład w ratowanie życia, mogą liczyć na pewne przywileje, jednak zdaniem Fundacji Dobre Państwo, nie są one wystarczające. Organizacja wystosowała petycję, w której zawarte zostały dwa postulaty. Pierwszy z nich dotyczy liczby dni wolnych, jaka przysługuje krwiodawcom. Drugi natomiast obejmuje kwestię kosztów ponoszonych w związku ze zwolnieniami dawców. Petycja trafiła pod obrady Komisji ds. Petycji, która podjęła pierwsze decyzje w tej sprawie. Jakie argumenty przedstawili autorzy petycji, a jakie członkowie Komisji? Dowiedz się więcej.
Na jakie przywileje mogą liczyć honorowi dawcy krwi?
Honorowym dawcą krwi nazywa się każdą osobę, która przynajmniej raz oddała pełną krew lub jej składniki. W związku z tym przysługują jej pewne przywileje. Jak czytamy na stronie Narodowego Centrum Krwi, obecnie są to następujące udogodnienia:
Zobacz także:
- zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew oraz w dniu następnym i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach;
- zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy;
- zwrot kosztów przejazdu do Centru Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju, koszt przejazdu ponosi Centrum;
- posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kalorii;
- dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza, lub surowic diagnostycznych, przysługuje oprócz wymienionych uprawnień ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi;
- możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym.
Petycja Fundacji Dobre Państwo
Petycja Fundacji Dobre Państwo obejmuje dwie kwestie. Pierwsza z nich dotyczy liczby dni wolnych, jaka przysługuje krwiodawcom. Zdaniem organizacji nie powinny być to dwa, lecz trzy dni (dzień oddania krwi oraz dwa następne dni). Autorzy petycji argumentują, że dawcom krwi należy się dodatkowy czas na odpoczynek i regenerację.
Dodatkowy, drugi dzień, na regenerację, wytchnienie i wypoczynek oraz odbudowę organizmu dla Krwiodawcy, dla wszystkich wdzięcznych Polek i Polaków jest oczywisty i zasłużony. Bezspornie politycy też są wrażliwi - czytamy w uzasadnieniu petycji.
Drugi postulat dotyczy przeniesienia kosztów zwolnień honorowych dawców krwi na Skarb Państwa. Obecnie takie wydatki ponosi pracodawca, co zdaniem Fundacji Dobre Państwo obciąża finansowo firmy.
Koszty Dobra Wspólnego nie mogą obciążać firm, działających także dla zysku. Anachronicznym jest obciążanie zakładu pracy, pracodawcy, samozatrudnionego, kosztami nieobecności i wynagrodzenia krwiodawcy związanej z darem życia. Refundacja wydatków ze strony Skarbu Państwa jest obowiązkiem i zwykłą uczciwością społeczną. Naprawmy przeoczenie przyjmując projekt Petytora. Szlachetność chronić trzeba przed zbrukaniem w sporze o pieniądze - argumentują autorzy petycji.
Co na to Komisja ds. Petycji?
Podczas posiedzenia Komisji ds. Petycji stwierdzono, że dokument wystosowany przez Fundację Dobre Państwo spełnia wymogi formalne. Jednocześnie pojawiły się głosy krytyczne dotyczące zwiększenia liczby dni wolnych dla krwiodawców. Zdaniem niektórych członków Komisji taka praktyka mogłaby negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie małych firm, poprzez zaburzanie organizacji pracy. Ustalono, że istnieje potrzeba przeprowadzenia w tej sprawie analiz. Dostrzeżono również konieczność przeprowadzenia dokładnych wyliczeń dotyczących budżetu w razie ewentualnego przeniesienia kosztów na Skarb Państwa. Komisja ds. Petycji skieruje również do Ministerstwa Zdrowia dezyderat w sprawie możliwych zmian, to jest zwiększenia liczby dni wolnych oraz rekompensaty kosztów.