W piątek, 27 grudnia, Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Kolejnym dniem wolnym będzie Wigilia, na co liczyło wielu Polaków. Warto jednak podkreślić, że wraz z wprowadzeniem dodatkowego dnia wolnego w kalendarzu pojawi się kolejna niedziela handlowa. Jak poinformowała szefowa KPRP Małgorzata Paprocka, ustawa trafiła do TK m.in. ze względu na uwagi dotyczące dyskryminacji pracowników handlu. 

Wolna Wigilia. Andrzej Duda podpisał ustawę

Miniona Wigilia była ostatnią pracującą. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy. Oficjalnie można zatem stwierdzić, że Wigilia jest dniem ustawowo wolnym, sama regulacja z kolei wejdzie w życie 1 lutego 2025 r. Niektóre zapisy wzbudzają jednak kontrowersje. Mowa m.in. o wprowadzeniu dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu, czyli miesiącu, w którym pracujące są już dwie niedziele. KPRP zapewnia, że ustawa zakłada pewne ograniczenia, które uchronić mają zatrudnionych przed pracą ze wszystkie trzy niedziele handlowe.

Zobacz także:

Jednocześnie regulacja wskazuje, że mimo że trzy niedziele poprzedzające wigilię Bożego Narodzenia będą zwolnione z zakazu handlu, to pracownik lub zatrudniony może wykonywać w tym czasie pracę w handlu oraz wykonywać czynności związane z handlem nie więcej niż w dwie niedziele - zaznaczono w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Ustawa o wolnej Wigilii trafi do TK. Co to oznacza?

Szefowa KPRP Małgorzata Paprocka przekazała w piątkowej rozmowie z PAP, że nowelizacja ustawy o dniach wolnych od pracy zostanie poddana kontroli przez Trybunał Konstytucyjny (stanie się to najpewniej na początku stycznia). Powodem są uwagi i wątpliwości zgłaszane podczas rozmów prowadzonych w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami pracodawców i pracowników, którzy podnosili kwestie braku konsultacji ustawy.

Organizacje pracowników, przede wszystkim Solidarność kładła nacisk na dyskryminacyjny charakter ustawy wobec pracowników zatrudnionych w handlu. W związku z tym prezydent zdecydował, że ustawa będzie poddana kontroli przez TK, ale w trybie następczym, czyli ustawa wchodzi w życie, ale punktowo w tych aspektach, które budzą duże zaniepokojenie partnerów społecznych, zostanie skierowana do TK — wyjaśniła Paprocka.

Paprocka zapewniła, że wniosek prezydenta do TK będzie dotyczył wyłącznie oceny sytuacji pracowników handlu. Wolna Wigilia, jak wskazała, pozostaje poza sporem.

Wolna Wigilia, ale jedna dodatkowa niedziela pracująca. „Zgniły kompromis”

W połowie grudnia przedstawiciele pracodawców i pracowników zostali zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego w celu konsultacji ustawy w sprawie wolnej Wigilii z prezydentem. Wobec takiego kształtu ustawy protestowała m.in. Solidarność. Szef „S” Piotr Duda przekonywał, że nie zgadza się na trzy niedziele pracujące w grudniu. Dodał również, że ustawa ta dyskryminuje pracowników handlu detalicznego i hurtowego. 

Przypomnijmy również, że wcześniej przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara powiedział w rozmowie z PAP, że taki kształt przepisów noweli jest nie do przyjęcia.

Przyszedł św. Mikołaj do Polaków, ale nie do pracowników handlu. Pracownikom handlu zaoferowano rózgę, bo wszystkie zawody i wszyscy Polacy dostali dzień wolny świąteczny, a oni będą musieli go odpracować. Propozycja zgłoszona przez Senat to fikcja, to nie jest kompromis, to jest zgniły kompromis - przekazał Bujara.