Komunikat na stronie Komisji Europejskiej wskazuje, że nowe wytyczne dotyczą zaprzestania, najpóźniej od dnia 1 stycznia 2025 r., wszelkich zachęt finansowych do instalowania nowych samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi. To pierwsze wytyczne KE, które odnoszą się do dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Warto dodać jednak, że dopłaty będą nadal obowiązywać w przypadku pieców lub kotłów będących częścią hybrydowego systemu grzewczego z udziałem odnawialnych źródeł energii (OZE) - chodzi np. o piec gazowy połączony z pompą ciepła lub kolektorem słonecznym. Co jeszcze warto wiedzieć na temat zapowiadanego głośno zakazu pieców gazowych?

Piec na gaz zakazany? Bruksela odcina dofinansowanie

Komunikat wystosowany przez KE informuje, że od stycznia 2025 r. nie będzie można liczyć na zachęty podatkowe (obniżone stawki podatkowe), dotacje czy preferencyjne pożyczki na zakup, montaż i uruchomienie nowych samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, czyli gazem ziemnym, olejem lub węglem. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy instalacja będzie częścią projektu renowacyjnego, czy nie. To spora zmiana, ponieważ obecnie można uzyskać niemałe dofinansowanie z rządowego programu Czyste Powietrze na wymianę tzw. kopciucha. Wkrótce nie będzie to możliwe. 

Zobacz także:

Żaden organ publiczny na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym nie może udzielać wsparcia ekonomicznego i/lub wsparcia ze środków publicznych nabywcom, instalatorom i stronom trzecim na instalację takich kotłów - czytamy w komunikacie.

Dofinansowanie będzie obejmować tylko samodzielne kotły niezasilane paliwami kopalnymi, ale istnieje pewien wyjątek. Od 2025 r. uzyskanie finansowego wsparcia na kocioł gazowy w ramach modernizacji systemu grzewczego będzie możliwe, ale wyłącznie w przypadku kotła pracującego w systemie hybrydowym (czyli kocioł gazowy powinien działać razem z instalacją solarną czy fotowoltaiczną). Warto dodać też, jak podkreśla Komisja Europejska, że kotły zostaną objęte zachętą wyłącznie wtedy, gdy udział energii odnawialnej będzie znaczny. Zachęta z kolei powinna być proporcjonalna do udziału energii odnawialnej. W komunikacie poinformowano również, że zachęty już zatwierdzone mogą zostać utrzymane, a te już przyznane (na poziomie krajowym, regionalnym i/lub lokalnym) i przekazane indywidualnym beneficjentom mogą być wypłacane.

Czy będzie zakaz korzystania z pieców na gaz?

Szerokim echem odbiła się informacja, że dyrektywa budynkowa zakaże montowania i korzystania z pieców gazowych, a nawet wprowadzi obowiązek ich demontowania, mimo że dopiero co nakazywano wymieniać "kopciuchy" na właśnie piece gazowe. Zamieszanie spowodowane mogło być pierwotnym brzmieniem dyrektywy. Wskazano w niej bowiem, że wycofanie z użycia paliw kopalnych w budynkach ma nastąpić do 2040 roku. Dodajmy jednak, że zapis nie znalazł się jednak w przyjętym tekście dyrektywy, a sytuacja obecnie wygląda zgoła inaczej. 

  • Instalacja samodzielnych kotłów gazowych będzie możliwa do 2029 r. na takich samych zasadach jak obecnie, ale już bez dofinansowania od 2025 r. (poza wyjątkami wskazanymi wyżej).
  • Od 2030 r. w budynkach po pełnej termomodernizacji oraz w nowych budynkach nadal będzie można instalować kotły gazowe, ale tylko w formie hybrydowej np. z pompą ciepła, kolektorami słonecznymi czy instalacją fotowoltaiczną. Z kolei w budynkach istniejących, które nie są poddawane kompleksowej modernizacji do standardu zeroenergetycznego, nie będzie ograniczeń dotyczących instalacji czy wymiany kotłów gazowych (od 2030 r.). Warto podkreślić też, że nie będzie obowiązywać zakaz demontażu pracujących już kotłów gazowych, a ich wymiana czy naprawa będzie możliwa bez ograniczeń.
  • Do 2040 r. zacznie się stopniowe wycofywanie kotłów na paliwa kopalne, ale - jak dotąd - nie ustalono definicji, która miałaby jasno określać, czym taki piec jest. Dodać warto, że za kocioł na paliwo kopalne nie będzie uznawany piec, który wykorzystuje do pracy energię odnawialną, czyli np. piec kondensacyjny zasilany gazem z dodatkiem biokomponentów. Co istotne, osoby posiadające w tym czasie kocioł na gaz ziemny nie będą musiały go wymieniać.
  • Z kolei do 2050 r. wszystkie budynki powinny być zaroemisyjne, a więc systemy grzewcze będą musiały korzystać z odnawialnych lub bezemisyjnych źródeł energii. Podkreślić jednak należy, że w przypadku budynków, które nie przeszły termomodernizacji (nie osiągnęły standardu obiektu zeroemisyjnego) do 2050 roku, nie będą istniały ograniczenia związane z instalacją i wymianą kotła gazowego, a także działające piece gazowe nie będą musiały być demontowane.