Pierwsze dni wiosny to doskonała okazja na rozpoczęcie prac ogrodowych, a co więcej, jest to także idealny czas na wybór pięknych roślin i kwiatów, które będą zdobiły balkon, taras lub ogród od późnej wiosny aż do początków jesieni. I choć na rynku dostępnych jest wiele popularnych i uwielbianych przez ogrodników upraw, takich jak bratki, hortensje, pelargonie czy petunie, to w tym roku warto pomyśleć o czymś zupełnie niesztampowym, co sprawi, że przestrzeń będzie jeszcze bardziej wyjątkowa niż zwykle. Właśnie dlatego dobrym wyborem na wiosnę może okazać się ta zjawiskowa bylina, która zachwyca nie tylko pięknymi kwiatami, ale i prostą uprawą. Co więcej, to prawdziwy wabik na pszczoły i motyle. O jakim gatunku warto pomyśleć już w kwietniu?

Jak wygląda kłosowiec?

Kłosowiec to roślina, której cechą charakterystyczną są wysokie i zebrane w gęste kwiatostany drobne pąki przypominające kłosy. Zwykle wyróżniają się one jasnofioletową barwą, choć występują również w innej kolorystce, między innymi w odcieniach różu czy czerwieni. To, co zachęca do uprawy tej zjawiskowej byliny, to nie tylko jej wygląd, ale też zapach, który na pierwszy rzut przypomina mięte. To między innymi dzięki tym właściwościom jest doskonałym wabikiem dla pszczół i motyli. W zależności od uprawianej odmiany, roślina potrafi osiągnąć nawet do około 120 cm wysokości. Liście kłosowca również wyróżniają się nietypowym wyglądem. Są jasnozielone, ale gęsto ulistnione i charakteryzują się ząbkowatą powierzchnią na brzegach.

Zobacz także:

Kiedy najlepiej sadzić kłosowca?

Aby ta wyjątkowa bylina mogła cieszyć oko od późnej wiosny aż do jesieni, o jej posadzeniu warto pomyśleć już pod koniec marca lub na początku kwietnia. To sprawi, że roślina będzie miała wystarczająco dużo czasu na dobre ukorzenienie i bujne rozkwitnięcie. Wysiew należy jednak wykonać w doniczce, gdyż kłosowiec nie zbyt dobrze radzi sobie w niskich temperaturach. Właśnie dlatego przesadzanie lub sadzenie bezpośrednio do gruntu powinno odbyć się dopiero w momencie, gdy ryzyko przymrozków zmaleje niemal całkowicie, a termometry wskażą minimum 15 stopni Celsjusza.

Jak dbać o kłosowiec?

Poza aspektami wizualnymi, jednym z największych atutów tej rośliny jest jej niezwykle prosta uprawa, z którą poradzą sobie nawet całkowicie niedoświadczeni ogrodnicy. Mimo to, warto pamiętać o kilku istotnych krokach w pielęgnacji i warunkach hodowli tej wyjątkowej byliny. Kłosowiec to roślina, która preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione, choć doskonale radzi sobie także w półcienistych miejscach. Najbujniej rośnie w glebie przepuszczalnej i żyznej o neutralnym odczynie. Choć świetnie znosi suszę, bylinę warto również regularnie podlewać.