Święta to okres celebrowania czasu spędzanego z najbliższymi. Spotykamy się w rodzinnym gronie, zasiadamy do stołu i cieszymy się swoją obecnością. Świąteczny stół pełen jest przygotowanych wcześniej pyszności, którym trudno się oprzeć. Sięgamy po apetycznie wyglądające potrawy i słodkości, ale zdarza się, że tracimy umiar i pojawia się o jedna dokładka za dużo. Wtedy może się okazać, że zarówno po wigilijnej kolacji, jak i w trakcie pierwszego oraz drugiego dnia świąt, u wielu osób pojawią się związane z przejedzeniem dolegliwości.

Wzdęcia, zgaga, mdłości to częste przypadłości, które mogą łatwo popsuć nam te wyjątkowe dni. Gdy zjemy za dużo, pojawia się też uczucie ciężkości i ospałość. Możemy doświadczyć również mdłości oraz zaparć. W skrajnych przypadkach dochodzi do wymiotów. Najważniejsze jest oczywiście unikanie przejedzenia, jednak kiedy już do niego dojdzie, warto pamiętać o kilku prostych sposobach, które pomogą nam sprostać uciążliwym dolegliwościom. 

Zobacz także:

Świąteczne przejedzenie. Jak sobie z nim poradzić?

Kiedy dotknie nas świąteczne przejedzenie, warto walkę z nim rozpocząć od wypicia filiżanki ciepłej herbaty, która pobudzi wydzielanie soków żołądkowych i wspomoże trawienie tłuszczu. Zamiast zwykłej, czarnej herbaty, poleca się w takiej sytuacji pić napary miętowe czy rumiankowe. Nie tylko działają one przeciwzapalnie i rozkurczowo, lecz także łagodzą problemy trawienne. Gotową mieszankę ziół możemy kupić w aptece. Warto również samodzielnie przygotować napar imbirowy. Wystarczy, że kilka plastrów imbiru zaparzymy przez kilka minut we wrzątku. Napój pijemy po przestudzeniu. Dzięki zawartym w nim substancjom będzie on stymulował trawienie i przyniesie ukojenie podrażnionej śluzówce żołądka. Z pewnością pomoże w walce z niestrawnością i mdłościami. Ci, którym niestraszny smak imbiru, mogą po posiłku profilaktycznie zjeść kilka jego plastrów, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia przykrych dolegliwości.

Domowe sposoby na świąteczne przejedzenie

Najważniejsze jest pamiętanie o umiarze podczas jedzenia, jednak kiedy już zdarzy nam się zjeść za dużo, trzeba pamiętać o sprawdzonych, domowych sposobach na przejedzenie. Oczywiście możemy pomóc sobie dostępnymi w aptece preparatami, takimi jak krople żołądkowe czy ziołowe tabletki na niestrawność, ale warto wiedzieć, że dolegliwości możemy zwalczać, korzystając również z zawartości naszych domowych szafek. Dobrym pomysłem jest na przykład przygotowanie kleiku z mielonego lnu, który będzie świetnym wsparciem w walce z bólem brzucha i zgagą. Jedyne, co trzeba zrobić, to zalać szklanką gorącej wody łyżkę zmielonych nasion lnu i odczekać 15 minut. 

Z pewnością większość z nas z łatwością znajdzie w domu sodę oczyszczoną. Okazuje się, że ona także może być przydatna w walce ze skutkami przejedzenia. Wodorowęglan sodu, który się w niej znajduje, wchodzi w skład wielu dostępnych w aptekach preparatów na niestrawność. Dzięki temu, że między nim a żołądkowym kwasem solnym zachodzi reakcja, dolegliwości związane z przejedzeniem są niwelowane. Dobrze również sięgnąć po kminek, z którego możemy przygotować napar, który pobudzi perystaltykę jelit. Jeśli lubimy smak kminku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go żuć. 

Jak zapobiegać przejedzeniu?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, jak walczyć z przejedzeniem, jednak najważniejsze jest oczywiście zapobieganie mu. Dobrą praktyką jest nakładanie na talerz małych porcji i jedzenie w umiarkowanym tempie. Im dłużej będziemy przeżuwać pokarm, tym szybciej ulegnie on strawieniu. Trzeba również wiedzieć, że popijanie jedzenia zimnymi napojami powoduje spowolnienie pracy jelit, dlatego lepiej zamienić zimne napoje na przykład na ciepły napar ziołowy. Nie praktykuj również leżenia po posiłku, ponieważ spowoduje to cofanie się treści żołądkowej, a co za tym idzie zgagę lub refluks. W ramach odpoczynku najlepiej wybrać się z najbliższymi na spacer, który wpłynie pozytywnie na perystaltykę jelit.