Znana Youtuberka Ai, choć pochodzi z Japonii, to od lat mieszka w Polsce. Na swoim kanale postanowiła podzielić się informacjami, jakimi polskimi przedmiotami zachwyca się jej naród. Kobiety z kraju kwitnącej wiśni zaskakująco szybko wskazywały odpowiedź, która odbiega od pospolitych kategorii tj. tradycyjne potrawy, ikony sportu czy legendy historii.
Japończycy zachwyceni polską ceramiką
Kanał Ai pokazuje jej codzienne życie. Wiele filmów poświęca także tematowi naszej rodzimej kultury. W jednym z nich postanowiła podkreślić, co szczególnie fascynuje Japończyków w polskiej kulturze.
Zobacz także:
Ale co jest najpopularniejszą polską rzeczą wśród japońskich kobiet, zwłaszcza gospodyń domowych w wieku 30 lat i starszych? Tak, polska ceramika, a w szczególności bolesławiecka zastawa stołowa! – mówi Ai.
W kulturze Japonii duży nacisk kładzie się na sposób podawania i rytuał jedzenia posiłków. Japońska ceramika ma swoją długą historię i do dziś jest ważnym elementem na ich stołach. Od naczyń do picia herbaty po przedmioty do okadzania mieszkania Japończycy używają najwyższej jakości produktów. Od lat ich szczególną uwagę zwraca ceramika z Bolesławca.
W tym roku po raz pierwszy udało mi się pojechać na Bolesławieckie Święto Ceramiki, co zawsze było moim marzeniem! – mówi z ekscytacją Ai.
Japonka na co dzień mieszka w Warszawie, dlatego podróż na Bolesławieckie Święto Ceramiki zajęła jej prawie siedem godzin. W poszukiwaniu kolejnych ceramicznych perełek zdecydowała się na podróż aż w okolice Wrocławia.
Co zachwyca Japończyków w polskiej ceramice?
Japońska ceramika często opiera się na prostej budowie i dominują w niej stonowane kolory. Nic więc dziwnego, że barwna ceramika z Bolesławca przyciąga uwagę Japończyków.
Jednym z powodów, dla których polska ceramika jest tak popularna wśród Japończyków, jest jej ciepły i uroczy design. Jedzenie z takiej uroczej polskiej ceramiki byłoby bardziej przyjemne i radosne, prawda? Z drugiej strony uważam, że japońska zastawa stołowa jest często prosta i zwyczajna – tłumaczy Ai.
Mieszkańcy Japonii są w stanie przejechać tysiące kilometrów również ze względu na praktyczne funkcje naczyń.
Innym powodem jest to, że są wytrzymałe, można ich używać w kuchenkach mikrofalowych, zmywarkach i są odporne na stłuczenia – dodaje Japonka.
Ceramika istotnym elementem w kulturze Japonii
Ceramika wytwarzana jest w Japonii od wieków. Jest symbolem japońskiej estetyki, która zakłada dbałość o szczegóły i staranność pracy. Współcześnie wytwarzane naczynia wciąż czerpią z długiej tradycji i wzorują się na wzornictwie zapoczątkowanym przez przodków. Każde z wytwarzanych naczyń ma swój konkretny cel i zastosowanie. Japończycy dużą uwagę przykładają aranżacji swoich potraw, jak również sam proces jedzenia jest ważnym elementem ich dnia. Przedmioty ceramiczne są codziennym elementem ich życia.
Japończycy przykładają ogromną uwagę do kultury osobistej gości, jak i zasad panujących przy stole. Jeszcze przed wizytą w kraju kwitnącej wiśni warto zapoznać się z ich podstawowymi zasadami. Japońskie stoły są osadzone dużo niżej, niż te znane nam w Europie. Wymagają siedzenia w specjalnej pozycji, w klęku z pośladkami opartymi o pięty. Podczas posiłku nie można wydmuchiwać nosa, a wszystkie posiłki należy nakładać sobie samemu. Wyjątkiem jest tu alkohol, którym zajmuje się tylko gospodarz. Wyrazem zadowolenia jest głośne siorbanie, które pokazuje, że spożywana potrawa wpasowuje się w nasze gusta. Po skończonym posiłku naczynia powinno ułożyć się w dokładnie taki sam sposób, jaki został ustalony przez gospodarza. Te zasady pozwolą nam na okazanie szacunku do kultury Japońskiemu gospodarzowi.