Dla niektórych z nas perfumy są jak element odzieży, konieczny dodatek do stroju. Nierzadko mamy kilka zapachów, których używamy w zależności od okazji. Jedne bardziej pasują do pracy, inne na wieczór czy gorący letni dzień. Każdemu miłośnikowi perfum zależy na tym, by jego ulubiony zapach było czuć na skórze jak najdłużej. Sprawdźcie, w jaki sposób można to osiągnąć.
Perfumy szybko „znikają” ze skóry?
Zdarzyło się wam, że kupiliście nowe perfumy, które na początku wydawały się być bardzo trwałe, ale już po kilku dniach nie czuliście ich na sobie? A może osoby w waszym otoczeniu komplementują wasz zapach, podczas gdy dla was jest on kompletnie niewyczuwalny? Oznacza to, że być może doszło do adaptacji sensorycznej - fenomen ten polega na tym, że wasz nos (a właściwie mózg) przyzwyczaja się do nowego zapachu i zaczyna go ignorować. Spróbujcie przez kilka dni, a nawet tydzień nie używać perfum. Jeżeli po tym czasie znów staną się intensywne, wszystko jest jasne - zapach nadal jest mocny i wyczuwalny dla otoczenia, a wy po prostu się od niego przyzwyczailiście.
Zobacz także:
Może być też tak, że perfumy rzeczywiście szybko „znikają” z waszej skóry. Dlaczego tak się dzieje? Możliwości jest kilka:
- Pogoda - brzmi to zabawnie, ale temperatura oraz stopień wilgotności na zewnątrz ma wpływ na to, jak odbieramy zapachy oraz jak długo utrzymują się one na skórze. Kiedy na dworze jest bardzo wilgotno oraz ciepło, na przykład latem przed burzą, perfumy szybko znikają ze skóry i przestają być wyczuwalne. Podobnie dzieje się na przykład na przyjęciu odbywającym się w zamkniętej sali, gdzie jest parno i duszno.
- Nawilżenie skóry - bardzo wpływa na trwałość perfum. Ze skóry suchej „znikają” one znacznie szybciej niż tłustej. Jeśli jest przesuszona, pamiętajcie o stosowaniu balsamów i kremów nawilżających.
- pH skóry - zauważyliście, że ten sam zapach może pachnieć inaczej na różnych osobach? Wszystko przez pH skóry. Wpływ na nie mają choroby, zażywane leki, używki (jak papierosy czy alkohol), a także jedzenie, jakie spożywamy.
Zrób to, a perfumy będą pachnieć dłużej
Jeśli chcecie, by zapach waszych ulubionych perfum utrzymywał się na was przez długie godziny, należy aplikować je w odpowiedni sposób. Być może znacie zasadę mówiącą o tym, że perfumy powinno się aplikować na nadgarstki, w miejscu za uszami oraz na dekolt - czyli tam, gdzie krew mocniej pulsuje. Ta rada rzeczywiście sprawdza się, ale wówczas, gdy zależy wam na tym, by perfumy były mocno wyczuwalne dookoła was - zostawiały tzw. „ogon”, czyli smużkę zapachu. Nie znaczy to wcale jednak, że będą dzięki temu trwalsze.
Jeżeli zależy wam na trwałości perfum, warto aplikować je na ubrania oraz włosy. Zapach zaaplikowany w te miejsca utrzymuje się o wiele dłużej, ale uwaga - niektóre perfumy mogą brudzić jasne ubrania, dlatego zróbcie najpierw test w niewidocznym miejscu na odzieży. Z kolei włosy lepiej spryskać perfumami tylko od czasu do czasu, ponieważ te składają się głównie z alkoholu, który działa na włosy bardzo wysuszająco.
Jak wydłużyć trwałość perfum?
Gdy już wiecie jak aplikować perfumy, warto poznać kilka przydatnych trików, które dodatkowo wydłużą trwałość ulubionych zapachów:
- Wybierajcie produkty z jednej linii zapachowej - używając żelu pod prysznic oraz balsamu z tej samej linii, co wasze perfumy, możecie zdecydowanie przedłużyć ich trwałość.
- Zadbajcie o nawilżenie skóry - jeżeli wasza skóra jest sucha, regularnie używajcie balsamów nawilżających. Im lepsze nawilżenie, tym większa trwałość zapachu.
- Aplikujcie perfumy na wazelinę albo olejek - ponieważ perfumy dobrze się utrzymują na skórze tłustej, warto przed aplikacją posmarować punktowo nadgarstki i szyję odrobiną wazeliny lub bezzapachowego olejku.
Zawsze możecie też powtórzyć aplikację perfum w ciągu dnia, ale uwaga - możliwe, że po prostu wy już przyzwyczailiście się do ulubionego zapachu. By nie przytłoczyć otoczenia zapachem perfum, starajcie się aplikować je dodatkowo w ciągu dnia w niewielkiej ilości, na przykład tylko na nadgarstki.