Temat lekcji religii wciąż rozgrzewa społeczeństwo i polityków. Można powiedzieć, że podzieliliśmy się na kilka obozów. Jedni chcą by, lekcje religii odbywały się w szkołach tak, jak dotychczas. Inni nie mają z tym co prawda problemu ale uważają, że Kościół powinien sam opłacać pensje katechetów i wynajem sal, a w dodatku takie lekcje powinny się odbywać na samym początku lub końcu innych zajęć, jakie dzieci mają w planie. Jest też grupa tych, którzy kategorycznie nie zgadzają się na organizację lekcji religii w szkołach i uważają, że powinny się one odbywać w salkach parafialnych.
Rząd pracuje nad rozwiązaniem, które jest w pewnym sensie kompromisowe - lekcje religii co prawda w szkołach będą, ale w mniejszym wymiarze. Jednak nawet taki pomysł nie jest dla wszystkich satysfakcjonujący.
Zobacz także:
Lekcji religii będzie mniej?
Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer w czwartek 31 października opowiedziała w TVP Info o tym, na jakim etapie są prace nad rozporządzeniem, która ma między innymi ograniczyć ilość godzin lekcji religii w szkołach.
Rozporządzenie dotyczy tego, że lekcja religii jest przed lub po innych lekcjach i jest to jedna godzina, a nie dwie tygodniowo. Jest ono na etapie konsultacji. Te potrwają do 8 listopada, później będzie czas na poprawki. Chcemy, by w grudniu zostało podpisane przez ministrę Barbarę Nowacką
Wiceministra Lubnauer dała więc do zrozumienia, że zmiany te mogą wejść w życie już w następnym roku szkolnym. Podkreśla, że MEN chce, by doszło do „racjonalizacji liczby godzin w tygodniu”.
Lekcje religii. Jakie zmiany już wprowadzono?
Coś z pewnością musi się zmienić, ponieważ na religię uczęszcza coraz mniej uczniów. Powody są oczywiście różne, a jednym z nich jest fakt, że dzieci czują się przeciążone nauką. Już je w pewnym sensie zachęcono do tego, by nie rezygnowały całkowicie z religii - od jakiegoś czasu ocena z tego przedmiotu nie wlicza się do średniej. Do tego ograniczenie liczby godzin religii jest możliwe, ale za zgodą biskupa. To ma już miejsce w niektórych szkołach w Polsce.
Kościół nie jest jednak zadowolony z pomysłu zmniejszenia liczby lekcji religii z 2 tygodniowo do 1. Wiceministra Lubnauer widzi tu pewną sprzeczność:
Nikt nie ma wątpliwości, że Kościół nie chce redukcji liczby lekcji religii, co jest o tyle ciekawe, że blokują te zmiany, ale równocześnie tam, gdzie zwracają się szkoły bezpośrednio do biskupów, ci zgadzają się na to, by zmniejszyć liczbę religii w tygodniu do jednej lekcji - mówiła wiceministra Lubnauer w programie „Gość Poranka” w TVP Info.
Od kiedy lekcje religii są w polskich szkołach?
Mało kto może wiedzieć, że kiedyś religia była przedmiotem obowiązkowym w polskich szkołach. Miało to miejsce przed II wojną światową - na mocy Konstytucji marcowej z 1921 roku. Decyzja została niejako przypieczętowana w 1925 roku, kiedy to w Konkordacie doprecyzowany został sposób prowadzenia tych zajęć.
Jeszcze na początku PRL religia odbywała się w szkołach, choć stopniowo z niej znikała - zajęcia te nie były uwzględniane w planach lekcji i jeżeli już je organizowano, to tylko na skutek porozumienia proboszczów oraz dyrektorów szkół. Definitywnie usunięto religię ze szkół w 1961 roku, gdy uchwalono ustawę „O rozwoju systemu oświaty i wychowania”.
Po zmianach ustrojowych, lekcje religii wróciły do szkół. Dziś kwestia te regulowana jest przez Konkordat zawarty między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską oraz przez Konsystucję RP.
Ile dzieci w Polsce chodzi na religię?
Analizując dane z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego można zauważyć, że w ostatnich latach frekwencja na lekcjach religii w Polsce spada. W roku szkolnym 2018/2019 na zajęcia te uczęszczało 88% uczniów, a w roku szkolnym 2022/2023 już tylko 80%. Ale dopiero gdy spojrzymy na frekwencję w podziale na konkretne etapy edukacji możemy zauważyć, że z czasem uczniowie rezygnują z chodzenia na religię. Tak wyglądało to w roku szkolnym 2022/2023:
- Przedszkola: frekwencja wyniosła 83,7%
- Szkoły podstawowe: frekwencja wyniosła 88,9%
- Szkoły branżowe I stopnia: frekwencja wyniosła 63,7%
- Szkoły branżowe II stopnia: frekwencja wyniosła 55,3%
- Licea ogólnokształcące: frekwencja wyniosła 60,1%
- Technika: frekwencja wyniosła 65,7%