Raport Płacowy Hays 2025 został opracowany na podstawie danych uzyskanych w procesach rekrutacyjnych, które Hays Poland przeprowadziło w zeszłym roku. W analizie znajdują się informacje dotyczące poziomu płac na ponad 500 stanowiskach. Raport skupia się nie tylko na perspektywie pracodawców, których wzięto pod uwagę aż 1500, lecz także na punkcie widzenia pracowników oraz kandydatów, czyli niemal 1400 osób.
Raport bazuje na uśrednionych dla całej Polski kwotach oferowanych pracownikom w najważniejszych sektorach gospodarki - czytamy w raporcie.
Podejście pracodawców do rekrutacji w 2025 roku
Raport Płacowy Hays dostarcza wielu cennych informacji między innymi na temat perspektywy pracodawców oraz tego, jakie działania planują podjąć w 2025 roku. Z danych wynika, że 86 procent z nich zamierza przeprowadzić rekrutację. To o 4 punkty procentowe mniej niż rok temu. Przeprowadzona analiza wskazuje również na to, że aż 53 procent pracodawców spodziewa się trudności w poszukiwaniu nowych pracowników. Zdaniem 58 procent z nich kandydaci mają nierealistyczne oczekiwania finansowe. 38 procent firm zgodziło się natomiast ze stwierdzeniem, że na rynku występuje niedobór kandydatów na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie. Perspektywa pracodawców wskazuje zatem na wiele wyzwań wiążących się z poszukiwaniem pracowników. Firmy zwracają uwagę na to, że często są zmuszone wysłać nawet 150 zaproszeń, aby uzyskać kilku odpowiednich kandydatów.
Zobacz także:
Jacy pracownicy są poszukiwani? Kompetencje cenione na rynku
Dane z Raportu Płacowego Hays wskazują na to, że potrzeby kompetencyjne firm uległy zmianie. 46 procent pracodawców za najważniejsze uważa zdolności menedżerskie. Dla 41 procent z nich priorytetem są umiejętności sprzedażowe. Firmy stawiają również na kompetencje cyfrowe i techniczne. W kontekście kompetencji bardzo ciekawie i jednoznacznie przedstawia się perspektywa pracowników. Aż 85 procent z nich odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy byliby skłonni wziąć udział w programach upskillingu lub reskillingu związanych z obsługą sztucznej inteligencji w celu wdrożenia jej w miejscu pracy. Raport dostarcza również danych na temat planowanych przez firmy w 2025 roku podwyżek. 79 procent pracodawców planuje podnieść wynagrodzenia, jednak tylko co dziesiąty z nich przewiduje, że wzrosną one o więcej niż 10 procent.
Na jakich stanowiskach zarabia się najwięcej?
Raport Płacowy Hays dostarcza również informacji na temat najwyższych wartości wynagrodzeń na stanowiskach w różnych sektorach. To tylko kilka z nich:
- Dyrektor Sprzedaży w Bankowości Przedsiębiorstw: od 27 000 złotych do 46 000 złotych miesięcznie.
- Zarządzający Funduszami: od 22 000 złotych do 46 000 złotych miesięcznie.
- Dyrektor Techniczny (budownictwo kubaturowe): od 22 000 złotych do 35 000 złotych miesięcznie.
- Kierownik ds. Produktu w Finansach: od 15 000 złotych do 26 000 złotych miesięcznie.
- Ekspert ds. Modelowania Ryzyka: od 12 000 złotych do 21 000 złotych miesięcznie.
Te dane obrazują to, w jakie kompetencje warto inwestować, jeśli chcemy osiągnąć zarobki tego rzędu. Jak widać, pracodawcom zależy między innymi na umiejętnościach poszukiwanych na stanowiskach kierowniczych, technicznych i analitycznych.
Perspektywa pracowników. Czego oczekują od pracodawców?
Analiza przeprowadzona przez Hays wskazuje również na poziom satysfakcji pracowników z osiąganego wynagrodzenia. Na pytanie „Czy obecne wynagrodzenie jest dla ciebie satysfakcjonujące?” aż 48 procent udzieliło odpowiedzi przeczącej. Raport przedstawia również zapatrywania pracowników na temat preferowanego modelu pracy. 14 procent z nich jest zwolennikiem modelu zdalnego, 6 procent modelu stacjonarnego, a aż 41 procent opowiada się za pełną elastycznością, w której to do pracownika należy decyzja, skąd aktualnie pracuje. Praca elastyczna znalazła się na drugim miejscu listy preferowanych przez pracowników benefitów. Jest ona uważana za najbardziej atrakcyjną korzyść przez 32 procent badanych.