Jeszcze niedawno czterodniowy tydzień pracy wydawał się jedynie odległą i niemożliwą do spełnienia kwestią. Obecnie rząd coraz bardziej rozważa propozycję skrócenia czasu wykonywania obowiązków zawodowych aż o 5 godzin w skali tygodnia. Jednakże, z ankiety przeprowadzonej przez firmę Manpower wynika, że Polacy nie są do końca pewni słuszności tej decyzji. Są za, ale mają pewne wątpliwości. Czego więc obawiają się pracownicy w Polsce?
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce
Pomysł o wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy w Polsce funkcjonuje od dłuższego czasu w przestrzeni medialnej, a rząd coraz poważniej bierze taką możliwość pod uwagę. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla jednak, że zanim takie zmiany wejdą w życie, należy najpierw dokonać dokładnej analizy i oceny wpływu tego działania na gospodarkę w całym kraju. Wielu ekspertów podkreśla, że obniżenie tygodniowego czasu pracy do 35 godzin nie musi być jednoznaczne z wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Biorą pod uwagę możliwość, w której pracodawca zwyczajnie pozostałby przy pięciodniowym modelu, ale z krótszą dniówką.
Zobacz także:
Które polskie firmy realizują czterodniowy tydzień pracy?
Na czterodniowy tydzień pracy decyduje się coraz więcej firm, ale pomysł wciąż jest nową sytuacją na rynku. Takie działania wdrożyli już między innymi przedstawiciele Herbapolu oraz Deloitte Polska.
W 2025 roku w Herbapolu Poznań wdrożymy 4-dniowy tydzień pracy. W styczniu rozpoczęliśmy działania od jednego wolnego piątku i docelowo do końca roku osiągniemy cel, w którym każdy piątek będzie dniem wolnym od pracy. Herbapol Poznań tworzą ludzie i to właśnie nasi pracownicy są największą wartością i filarem jej działalności, dlatego wprowadzamy szeroko zakrojone działania mające na celu zadbać o ich dobrostan - poinformowała firma w mediach społecznościowych.
Według zagranicznych, jak i polskich badań krótszy czas wykonywania obowiązków może obniżyć stres, pozytywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne i jednocześnie poprawić wydajność pracowników.
Choć nie brakuje obaw dotyczących tego modelu, to przykłady firm z różnych sektorów pokazują, że 4 dniowy tydzień pracy nie musi prowadzić do spadku produktywności. Wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach odnotowano wzrost efektywności i satysfakcji zespołów – zaznacza Justyna Mazur z Experis (ManpowerGroup), firmy specjalizującej się w rekrutacji specjalistów IT.
Czterodniowy tydzień pracy. Czego obawiają się Polacy?
Jak wynika z ankiety pt. „Nastroje polskiego rynku pracy – perspektywa kandydatów 2024”, przeprowadzonej przez spółkę Manpower, większość, bo aż 65% badanych jest za tą zmianą.
36 proc. osób biorących udział w badaniu zdecydowanie popiera to rozwiązanie, 29 proc. raczej popiera, a jedynie 6 proc. ankietowanych ma negatywne nastawienie do pracy przez cztery dni w tygodniu. Analiza prezentuje także stosunek talentów do różnych aspektów związanych z ewentualnym wejściem w życie tego projektu.
Nie obyło się też jednak bez większych wątpliwości wśród polskich pracowników. Nie każdemu bowiem marzy się skrócenie tygodnia pracy do czterech dni. Wyniki sondażu pokazują, że aż 16 proc. respondentów jest przeciwnych tej decyzji. Dlaczego Polacy mają wątpliwości? Zatrudnieni obawiają się, że wprowadzenie nowego systemu wpłynęłoby znacznie na wysokość ich wynagrodzenia lub konieczność pracowania dłużej w inne dni tygodnia.
Okazuje się, że choć respondenci uważają, że to dobre rozwiązanie wspierające wellbeing oraz zachowanie balansu między pracą i życiem prywatnym, to obawiają się obniżenia wynagrodzenia, a także zarządzania czasem czy obciążeniem pracą– czytamy w raporcie Manpower.
Niektórzy respondenci uważają też, że czterodniowy tydzień pracy w Polsce jest niemożliwy do zrealizowania, a dalsze działania w celu jego wprowadzenia są stratą czasu.