Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Wraz z nadejściem tego wyjątkowego i magicznego czasu, wiele osób zastanawia się nad obdarowaniem bliskich podarunkami. Ta tradycja dotyczy przede wszystkim dzieci, którym od najmłodszych lat mówi się o postaci Świętego Mikołaja, który co roku przynosi prezenty pod choinkę. W związku z przekazywaniem tej tradycji z pokolenia na pokolenie niektórym do głowy przychodzą myśli dotyczące etyczności wpajania dzieciom tego typu wierzeń i ich zgodności z przestrzeganiem zasad wiary katolickiej. Dlatego też każdego roku w okresie przedświątecznym w przestrzeni publicznej ożywa dyskusja, która dzieli zarówno księży, jak i internautów. W tej sprawie postanowił wypowiedzieć się również znany na platformie Tik Tok ks. Sebastian Picur. Czy mówienie dzieciom, że Święty Mikołaj przynosi prezenty w Boże Narodzenie to grzech i nauka kłamstwa?

Kim tak naprawdę był Święty Mikołaj?

Tradycja związana z obdarowywaniem dzieci prezentami od Świętego Mikołaja wiąże się z życiem biskupa Miry, który żył na przełomie III i IV wieku. Jego postać zasłynęła wówczas z niesienia bezinteresownej pomocy najbardziej potrzebującym. Z czasem historia o Świętym Mikołaju ulegała licznym modyfikacjom.

Zobacz także:

Choć współcześnie przedstawiany wizerunek jego osoby również odbiega od oryginału, to poświęcenie biskupa nadal pozostaje inspiracją dla społeczeństwa na całym świecie. Dziś jest to przede wszystkim postać staruszka ubranego w czerwony strój, mieszkającego na Biegunie Północnym, podróżującego latającymi saniami i posiadającego gromadkę reniferów na czele z Rudolfem. Dzieciom mówi się, że Święty Mikołaj ma niezwykle trudne i ważne zadanie do wykonania. Musi bowiem w jedną noc dostarczyć prezenty dla wszystkich ludzi na całej Ziemi.

Święty Mikołaj a nauka kłamstwa i grzech

W związku z coroczną tradycją wiele osób zadaje pytanie dotyczące słuszności przekazywania dzieciom legendy o Świętym Mikołaju. O zdanie w tej kwestii postanowiono zapytać pewnego popularnego na platformie Tik Tok księdza, Sebastiana Picura.

Wmawianie dzieciom, że Mikołaj przyniósł im prezenty, jest uczeniem ich kłamstwa. Które to przykazanie złamane? - zapytał jeden z obserwatorów popularnego profilu.

Ks. Sebastian Picur nie powstrzymał się od odpowiedzi i postanowił wyjaśnić tę kwestię w kontekście etyczności i zgodności z zasadami Kościoła katolickiego. W opublikowanym filmiku stwierdził, że postać Świętego Mikołaja to przede wszystkim jedna z najważniejszych tradycji chrześcijańskich i duchowy dar, który zachęca do czynienia dobra dla bliskich w swoim najbliższym otoczeniu i nie tylko.

Jako katolicy wierzymy, że św. Mikołaj jest zbawiony i u Boga wyprasza nam i przynosi duchowe prezenty - stwierdził.

@ks.sebastianpicur Odpowiadanie użytkownikowi @me_undnimand1 #ksiadz #wiara #klamstwo #prawda ♬ Jingle Bell Rock - Bobby Helms

Podkreśla, że nie jest to traktowane jako grzech, a legenda powinna być traktowana przez społeczeństwo jako symbol magii i powodować jeszcze bardziej radosną atmosferę. 

Święty Mikołaj i wpływ na dziecko okiem psychologów

O kwestii kultywowania legendy o Świętym Mikołaju wypowiadają się również psychologowie. Eksperci zwracają uwagę na wiele pozytywnych aspektów związanych z rozpowszechnianiem tej tradycji i wprowadzaniem jej w wychowaniu dzieci, gdyż od najmłodszych lat rozwija wyobraźnię i kreatywność.

Psychologowie podkreślają, że w tym przypadku nie jest to w żaden sposób krzywdzące ze strony rodziców, ponieważ po odkryciu prawdy w żadnym przypadku nie traktuje się tego jako rodzaju poważnego kłamstwa czy zdrady, a zwyczajnie jako element zabawy.

Jedyną negatywną kwestią, której z pewnością nie należy robić to wmawianie swoim pociechom, że Mikołaj przychodzi wyłącznie do grzecznych dzieci. Specjaliści nie mają wątpliwości, że te słowa mogą przyczynić się do niekorzystnego rozwoju, a świąteczne prezenty zmienią się w system kar, nagród i szantażu.