Punkty karne w polskim prawie o ruchu drogowym to tematyka stale komentowana przez kierowców. Wielu z nich twierdzi, że za niektóre wykroczenia drogowe policja nakłada na nich zbyt wysokie kary. Niejednokrotnie wystarczy popełnić tylko dwa wykroczenia drogowe, aby pożegnać się z prawem jazdy. Dlatego też miłośnicy czterech kółek mając na koncie kilka punktów karnych, starają się jeździć wyjątkowo ostrożnie. Czy jednak wiedzą oni, kiedy punkty karne ulegają kasacji?

Ile punktów karnych powoduje zatrzymanie prawa jazdy?

W Polsce istnieją dwa limity punktów karnych, w zależności od stażu posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Zobacz także:

  • 20 punktów karnych – to limit przyznawany tak zwanym młodym kierowcom, którzy zdobyli uprawnienia nie dawniej niż rok temu.
  • 24 punkty karne – to limit przyznawany starym kierowcom, czyli wszystkim posiadającym uprawnienia dłużej niż 1 rok.

Przekroczenie tych limitów jest dla kierowców niezwykle bolesne. Wiąże się bowiem z natychmiastowym odnotowaniem ich w CEPiK-u, zatrzymaniem uprawnień do prowadzenia pojazdu i skierowaniem na ponowny egzamin na prawo jazdy. W szczególnych przypadkach, na przykład, gdy kierowca utracił prawo jazdy w wyniku skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania za kierownicą, może również zostać skierowany przez sąd na badania psychologiczne.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Kierowcy z wieloletnim stażem, którzy niejednokrotnie mieli „przyjemność” zostać zatrzymanym przez funkcjonariuszy wiedzą, jak szybko przebiega „kolekcjonowanie” kolejnych punktów karnych. Z tego względu niebezpiecznie zbliżając się do limitu 24 punktów karnych, zaczynają jeździć wyjątkowo przepisowo. Zachowanie to oczywiście zmniejsza prawdopodobieństwo otrzymania kolejnych mandatów, ale w żaden sposób nie przyczyni się do zmniejszenia ilości punktów karnych na koncie kierowcy. Czy jednak posiadacze czterech kółek mają możliwość podejrzenia, ile punktów karnych zgromadzili na swoim koncie?

Okazuje się, że usługa ta jest dostępna w aplikacji mObywatel. Za jej pośrednictwem kierowca całkowicie darmowo uzyska dostęp do:

  • sprawdzenia liczby punktów karnych na swoim koncie;
  • sprawdzenia historii mandatów za wykroczenia drogowe.

Kierowcy wszelkie tego typu informacje mogą uzyskać także w dowolnym komisariacie policji. Wystarczy udać się na dyżurkę, wylegitymować się dokumentem tożsamości oraz zapytać funkcjonariusza, czy ten może sprawdzić w systemie liczbę punktów karnych.

Kiedy kasują się punkty karne?

Wielu kierowców mylnie uważa, że punkty karne kasują się wraz ze zmianą roku kalendarzowego. Wśród osób zmotoryzowanych nie brakuje również przekonania, że te „znikają” rok po otrzymaniu mandatu. Prawda jest jednak inna i może sporo kosztować kierowców. Jak podaje portal interia.pl, od 17 września 2023 roku punkty karne kasowane są dopiero po upływie 12 miesięcy od daty… opłacenia mandatu karnego.

Jak czytamy w artykule 98 Ustawy o kierujących pojazdach, punkty karne zostają zredukowane z upływem roku od daty opłacenia mandatu lub 1 roku od daty ostatecznego umorzenia grzywny za dane wykroczenie drogowe. Wielu kierowców, którzy błędnie sądzili, że punkty karne kasują się rok po otrzymaniu mandatu, mogło otrzymać bardzo nieprzyjemną „niespodziankę” podczas kontroli policyjnej, gdy okazało się, że ich punkty karne nie uległy skasowaniu, a popełnione wykroczenie przyczyniło się do zatrzymania im prawa jazdy.