Boże Narodzenie to wyjątkowy czas dla wszystkich chrześcijan, a wierni na całym świecie przygotowują się do świąt na wiele różnych sposobów. Wiąże się to również z wypełnieniem ważnych obowiązków duchowych każdego katolika. Jednym z nich jest spowiedź. Dlatego też w przedświątecznym okresie wiele osób zastanawia się, czy katolicy są zobowiązani do przystąpienia do sakramentu pokuty przed Bożym Narodzeniem oraz jakie są zasady uczestnictwa w mszach świętych w trakcie tego wyjątkowego okresu.

Spowiedź przed Bożym Narodzeniem a prawo kościelne

Czy spowiedź w Boże Narodzenie jest obowiązkowa? Odpowiedź na to pytanie co roku wywołuje spór między tymi, którzy twierdzą, że jest to obowiązek każdego katolika, a tymi, którzy nie traktują sakramentu pokuty w święta jako duchowego obowiązku. Jednak aby poznać jednoznaczną odpowiedź, wystarczy zajrzeć do Pięciu Przykazań Kościelnych:

Zobacz także:

  1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
  2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
  3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą.
  4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.
  5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Okazuje się, że zgodnie z treścią drugiego przykazania katolicy są zobowiązani do przystąpienia do sakramentu pokuty przynajmniej raz w roku. Prawo kościelne nie wskazuje jednak żadnej konkretnej daty ani okresu, kiedy ta spowiedź powinna się odbyć. Tak więc mimo wielu sprzeczności, zasady Kościoła nie wymagają wypełnienia tej praktyki w czasie Bożego Narodzenia. 

Jednak pomimo obowiązujących praw, księża wciąż zachęcają wiernych do przystąpienia do sakramentu pokuty, iż podkreślają, że jest to moment, w którym wierni mają szansę pojednać się z Bogiem, zbliżyć się do niego i co najważniejsze oczyścić serca z grzechu. Jest to także możliwość na przyjęcie Komunii świętej, co w konsekwencji daje pełnię uczestnictwa w mszy.

Czy Komunia święta w Boże Narodzenie jest obowiązkowa?

Innym pytaniem, które podobnie jak kwestia spowiedzi budzi wiele wątpliwości, jest obowiązek przystąpienia do Komunii świętej w Święta Bożego Narodzenia. W tym przypadku wierni również mogą wesprzeć się wiedzą zapisaną w Pięciu Przykazaniach Kościelnych. Tym razem należy spojrzeć na treść trzeciego przykazania, które informuje o obowiązku przyjęcia Komunii świętej przynajmniej raz w roku, a co istotne, ma się to odbyć w okresie wielkanocnym. To oznacza, że Eucharystia w czasie Świąt Bożego Narodzenia również nie jest ścisłym obowiązkiem katolika. 

Mimo braku wyraźnego nakazu dla wiernych to, podobnie jak w przypadku sakramentu pokuty, duchowni zachęcają społeczeństwo do pełnego i duchowego udziału w mszach świętych poprzez przyjmowanie Komunii świętej. Księża podkreślają, że to nie tylko coroczny obowiązek każdego katolika, ale i wielki dar, który prowadzi do utrzymania dobrych relacji z Bogiem.

Czy w Wigilię i Boże Narodzenie trzeba iść do kościoła?

Boże Narodzenie, które co roku przypada na 25 grudnia, jest jednym z najważniejszych świąt w Kościele katolickim, dlatego uczestnictwo we mszy świętej w tym dniu jest nakazanym obowiązkiem każdego katolika. Zamiast udać się na tradycyjne nabożeństwo w tym dniu, wierni mogą skorzystać również z opcji tradycyjnej Pasterki, która jest odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia, zwykle o godzinie 24. Wówczas uczestnicy są zwolnieni z konieczności uczestnictwa w kolejnej mszy w dniu Bożego Narodzenia.

Z kolei niewielu zdaje sobie sprawę, że II dzień Świąt Bożego Narodzenia, znany również jako wspomnienie św. Szczepana, nie jest świętem nakazanym w Kościele katolickim, a w związku z tym uczestnictwo we mszy świętej w tym dniu nie jest obowiązkowe, a wierni mogą wziąć udział w nabożeństwie dobrowolnie.