Dziurawe swetry, dywany czy pościel to znak, że w domu obecne są mole odzieżowe. Jak się ich pozbyć? Trzeba reagować szybko. Na szczęście istnieje prosty sposób na mole. Naturalny odstraszasz można znaleźć jesienią w parkach i lasach. 

Czym są mole odzieżowe?

Mole odzieżowe to ogólna nazwa motyli nocnych. Mole to niewielkie nocne motyle o smukłym ciele, z długimi czułkami i o wzorzystych skrzydłach o żółtym zabarwieniu. W Polsce najczęściej występują kożuszniki (Tinea pellionella) i włosienniczki (Tineola bisselliella). Ich larwy są odpowiedzialne za dziury w ubraniach, ponieważ żywią się wełną, futrami i tkaninami zawierającymi naturalne dodatki. Dorosłe osobniki nie potrzebują pokarmu, ale jeśli zobaczymy choć jednego mola, trzeba jak najszybciej się go pozbyć. Jedna samica znosi nawet 200 jaj dziennie, są one wielkości główki od szpilki. Po kilku dniach wylęgają się z nich larwy, które żyją od miesiąca do nawet dwóch lat. Łatwo sobie wyobrazić, że szafa w garderobie to dla nich wręcz całodobowa restauracja.

Zobacz także:

Gdzie można znaleźć mole?

Mole często przylatują z sąsiednich lokali lub wlatują przez okna. Zdarza się, że wnosimy je do mieszkania nieświadomie ze starymi lub używanymi meblami, kocami, pościelą czy ubraniami. Mole chowają się w ciemnych miejscach w pobliżu tkanin, a więc w szafach, garderobach, piwnicach i strychach. Jaja składają bezpośrednio na tkaninach. Aby je znaleźć należy więc przejrzeć wszystkie rzeczy, którymi mogą się żywić mole. 

Jak pozbyć się moli? Mocno zniszczone ubrania najlepiej wyrzucić do zewnętrznego śmietnika (mogą znajdować się na nich jaja), a pozostałe wyprać. Przyda się również dokładne przewietrzenie i wysprzątanie mieszkanie. Worek z odkurzacza wyrzuć od razu, gdyż może zawierać larwy. Warto poświęcić na to czas, ponieważ jeśli po pozbyciu się moli nie wprowadzimy środków zaradczych, za kilka miesięcy problem może się powtórzyć. 

Kasztany odstraszają mole odzieżowe

Niewielu wie, że jednym z najlepszych sposobów na mole jest porozkładanie w garderobie kasztanów. Powinny być suche i obrane. Takie sztuki wrzuć między ubrania i do szafek. Mole nie znoszą aromatu wydzielanego przez kasztany. Jesienią nietrudno znaleźć je w okolicznych parkach czy lasach. Wystarczy się schylić i zebrać kilka sztuk. Do odstraszania moli nadają się także liście laurowe, owoce cytrusowe czy sosnowe igły, także w postaci woreczków zapachowych.

Jak chronić ubrania przed owadami?

Ochrona ubrań to proste działania, które pomogą je chronić. Co warto robić, aby w szafie nie zagnieździły się mole?

• Regularne wietrzenie szafy – wietrzenie i utrzymywanie niskiej wilgotności zniechęca owady do osiedlania się tam.
• Pranie i czyszczenie ubrań – przed włożeniem ubrań trzeba się upewnić, że są one dobrze wyprane i wysuszone.
• Używanie hermetycznych pojemników – jest to szczególnie ważne w przypadku ubrań przechowywanych dłużej. 

Te czynności warto wykonywać regularnie. Oprócz moli w szafach możemy się spotkać również z molami spożywczymi. Czym się różnią? Przede wszystkim rodzajem pokarmu. Mole spożywcze sieją spustoszenie w kuchni – żerują w ryżu, kasze, mące, herbatach, cukrze i płatkach owsianych. Mają brązowe ubarwienie skrzydeł, są też większe niż mole ubraniowe. Te owady także odstrasza regularne sprzątanie.