To niezwykle popularne uzdrowisko, które przez cały rok przyciąga kuracjuszy. Ciechocinek, bo o nim mowa, kusi korzyściami nie tylko pacjentów, ale też turystów. Przez wiele lat był z nim jednak związany pewien problem. Kwestia dojazdu mogła sprawiać trudności niektórym osobom. Przestało bowiem funkcjonować połączenie kolejowe, które gwarantowało sprawną komunikację z tym miastem. Teraz ma się to zmienić. Po kilkunastu latach, w Ciechocinku znów zacznie funkcjonować dworzec kolejowy.

Problem wykluczenia komunikacyjnego

Ciechocinek to znana i przez wielu uwielbiana miejscowość o charakterze uzdrowiskowym. Jak podaje burmistrz Ciechocinka, Jarosław Jucewicz, w rozmowie z TVN24, co roku miasto odwiedzane jest przez średnio 220-250 tysięcy osób rocznie. Niektórych mogła do tej pory odstraszać jednak kwestia dojazdu do tego popularnego miejsca. W 2011 roku zamknięto bowiem ostatnie funkcjonujące połączenie kolejowe łączące Ciechocinek z innymi miastami. Zrodziło to problem wykluczenia komunikacyjnego tej miejscowości. W 2014 roku jeździły jeszcze pociągi sezonowe, ale to nie rozwiązywało problemu. Był to kłopot nie tylko dla kuracjuszy i turystów, ale z pewnością także dla zwykłych mieszkańców Ciechocinka, którzy potrzebują przecież dojeżdżać regularnie do pracy i szkoły. Dlatego tak bardzo cieszy informacja o tym, że połączenie kolejowe z tym miastem ma powrócić i wcale nie jest to odległa perspektywa.

Zobacz także:

Pociągiem do Ciechocinka

Wykluczenie komunikacyjne Ciechocinka ma niebawem odejść w niepamięć. Jak informuje bowiem Przemysław Zieliński z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych, podpisane zostało porozumienie na rzecz przywrócenia połączeń pasażerskich na linii kolejowej numer 245, łączącej Ciechocinek z Aleksandrowej Kujawskim

W ramach zawartego w poniedziałek porozumienia, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zobowiązały się do przeprowadzenia prac projektowych i budowlanych na linii nr 245, które umożliwią powrót pociągów. Urząd Marszałkowski zapewni połączenia pasażerskie w liczbie minimum ośmiu par pociągów dziennie przez okres co najmniej pięciu lat. Miasto Ciechocinek przeprowadzi niezbędne prace dotyczące infrastruktury miejskiej, które zapewnią wygodny dostęp do kolei - tłumaczy Przemysław Zieliński.

Zapowiada się zatem niezwykle istotna zmiana, która pozwoli zarówno mieszkańcom, jak i kuracjuszom oraz turystom na łatwiejsze podróżowanie do Ciechocinka. 

Ciechocinek czekają zmiany w infrastrukturze

Jak wynika z wypowiedzi Przemysława Zielińskiego, zmiany dotyczyć będą nie tylko samego połączenia kolejowego, lecz także dostępnej infrastruktury. Co się zmieni? Przede wszystkim nawierzchnia peronów w Ciechocinku, Odolinie i Aleksandrowie Kujawskim. Planowany jest montaż nowych wiat, ławek oraz energooszczędnego oświetlenia. Remont czeka również tory i rozjazdy, a także urządzenia sterowania ruchem kolejowym i sieć trakcyjną. Przemysław Zieliński zapowiada:

Na pięciu przejazdach kolejowo - drogowych będzie bezpieczniej. W Nowym Ciechocinku przejazd znajdujący się na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 91 ze zjazdem z autostrady A1 zyska nowe zabezpieczenia w postaci sygnalizacji i rogatek, współpracujących z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu wspomnianych dróg.

Ile wyniesie koszt planowanych prac? Szacuje się, że będzie to 24,5 miliona złotych pochodzących ze środków budżetowych. Nowy rozkład jazdy ma natomiast zacząć obowiązywać od 14 grudnia 2025 roku. Nowe połączenie kolejowe może być szansą dla Ciechocinka na zwiększenie liczby przyjezdnych, a to jest szczególnie ważne dla miasta, które szczyci się przede wszystkim obecnością sanatoriów i innych atrakcji dla kuracjuszy oraz turystów. Zmiana na lepsze w Ciechocinku zdecydowanie cieszy. Teraz z oferty miasta będzie mogło skorzystać dużo więcej osób.