Choć na rynku istnieje wiele propozycji specjalnych środków do mycia podłogi, teraz okazuje się, że do uzyskania widocznych i zadowalających rezultatów wystarczy użyć dwóch składników, które z pewnością masz w szafce i wymieszać je z wodą. Ten domowy płyn sprawi, że panele będą lśnić jak w pałacu, a w mieszkaniu rozniesie się piękny, długotrwały zapach. Jak go przygotować?
Jak przygotować domowy płyn do mycia podłóg?
Do przygotowania tego niezwykle skutecznego i błyskawicznego domowego płynu do mycia podłóg, wystarczy zgromadzić wyłącznie dwa składniki i odpowiednią ilość wody.
Zobacz także:
Składniki:
- woda (ilość powinna być uzależniona od powierzchni, którą chcesz umyć),
- ocet spirytusowy (3 łyżki), który z pewnością masz w swojej kuchennej szafce,
- 15-20 kropel swojego ulubionego olejku eterycznego, na przykład eukaliptusowego, cytrusowego lub lawendowego.
Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych składników należy je ze sobą dokładnie wymieszać, a następnie postępować tak, jak przy tradycyjnym myciu podłogi, tj. zamoczyć szmatkę lub mop i dokładnie odcisnąć nadmiar wody.
Dlaczego ocet jest tak skuteczny?
Ocet, czyli roztwór kwasu octowego, charakteryzuje się dość intensywnym i ostrym zapachem, a także kwaśnym smakiem. Oprócz zastosowania w kuchni, jest także nieocenionym środkiem pomagającym w utrzymaniu czystości i świeżości w domu lub mieszkaniu. Ma silne właściwości bakterio-, pleśnio- oraz grzybobójcze, a to głównie zasługa obecności dużej ilości kwasu.
Doskonale sprawdza się do mycia szklanych powierzchni, między innymi okien czy luster, gdyż po rozcieńczeniu z wodą nie pozostawia uciążliwych smug. Ocet wykorzystuje się także do czyszczenia lodówki, dzięki czemu łatwo pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i obecnych tam zarazków, jak również do czyszczenia innych sprzętów domowych, takich jak ekspres do kawy, zmywarka, garnki itp.
Jak ograniczyć kurz i brud w pomieszczeniu?
Kurzu uniknąć się nie da, ale można w dużym stopniu go ograniczyć. Jest to mieszanka włosów, drobinek, pyłków, a także sierści zwierząt. Najczęściej gromadzi się na różnego rodzaju tekstyliach, między innymi zasłonach, poduszkach dekoracyjnych, dywanach, kocach czy narzutach. Nie mniej istotna dla zwiększonej obecności kurzu w pomieszczeniu jest obecność zwierząt, nieszczelność okien lub po prostu zbyt mała częstotliwość wietrzenia danego pokoju.
Aby jednak zapobiec nadmiernemu osadzaniu się kurzu na podłodze, meblach i innych elementach w domu warto przestrzegać kilku prostych punktów, a mianowicie: ograniczyć ilość zbędnych ozdób i tekstyliów do minimum, być regularnym w domowych porządkach, a także zadbać o codzienne wietrzenie pomieszczeń.