Wraz ze zbliżającym się nowym rokiem, przychodzi pora na nowe świadczenie. Szacuje się, że ma ono objąć około 130 tysięcy osób. Dodatek dopełniający do renty socjalnej, bo o nim mowa, ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, w związku z podpisaniem przez Prezydenta ustawy z dnia 27 września 2024 roku o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw. Pierwsze wypłaty dodatku, wraz z rentą socjalną, planowane są na maj 2025 roku. Ma on być finansowany ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego. 

Kto może ubiegać się o dodatek dopełniający?

Nowe świadczenie będzie przysługiwało konkretnej grupie osób. Aby je uzyskać, należy spełnić odpowiednie warunki. Jak czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta:

Zobacz także:

Celem ustawy jest wprowadzenie do ustawy o rencie socjalnej nowego świadczenia tj. dodatku dopełniającego. Dodatek ten będzie przysługiwał osobom uprawnionym do renty socjalnej, które spełniają jednocześnie dodatkowy warunek tj. posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji

Ocenę niezdolności do pracy przeprowadzają lekarz orzecznik i komisja lekarska. Dochodzi do tego po zapoznaniu się z dokumentacją dołączoną do wniosku oraz przeprowadzeniu badania stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie. Podobnie sprawa ma się w przypadku dokumentu stwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji. W takiej sytuacji orzeczenie również wydawane jest przez lekarzy orzeczników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Te przesłanki jednak nie wystarczą, bowiem jak wynika z komunikatu, trzeba być najpierw uprawnionym do otrzymywania renty socjalnej.

Ile wyniesie dodatek dopełniający i jak go uzyskać?

Dodatek dopełniający ma wynieść 2520 złotych. Pierwsza wypłata planowana jest na maj 2025 roku. Wraz z nią przyjdzie również wyrównanie od stycznia. Dodatek ma być wypłacany wraz z rentą socjalną. Zgodnie z ustawą przewidziana jest również jego coroczna waloryzacja od 1 marca. Kwota po waloryzacji będzie podwyższana z urzędu, bez konieczności wydawania decyzji w tej sprawie. W jaki sposób można uzyskać dodatek dopełniający? Jak przekazuje Kancelaria Prezydenta w komunikacie:

Zgodnie z ustawą dodatek dopełniający będzie przyznawany na wniosek osoby ubiegającej się o ten dodatek lub jej przedstawiciela ustawowego, a także na wniosek innej osoby, kierownika ośrodka pomocy społecznej albo dyrektora centrum usług społecznych, działających za zgodą osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego

Co musi zawierać wniosek o nowe świadczenie? Mowa tutaj o danych, takich jak:

  • imię i nazwisko,
  • data urodzenia,
  • numer PESEL albo seria i numer dowodu osobistego lub paszportu, jeśli dana osoba nie posiada PESEL-u,
  • adres zamieszkania lub adres miejsca pobytu czy też ostatniego miejsca zamieszkania, jeśli dana osoba nie posiada miejsca zamieszkania,
  • adres do korespondencji,
  • podpis osoby, która ubiega się o dodatek lub podpis jej przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika.

Konieczne jest dołączenie do wniosku zaświadczenia o stanie zdrowia, które lekarz wystawił nie wcześniej niż miesiąc przed dniem złożenia go, a także dokumentacji medycznej dotyczącej przebiegu leczenia. 

Dodatek dopełniający. Co jeszcze należy wiedzieć?

Co ważne, osoba, która w dniu wejścia ustawy w życie posiada orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, dostanie dodatek dopełniający z urzędu i nie będzie musiała składać wniosku o uzyskanie go. W ustawie przewidziane są również ułatwienia, które mają na celu usprawnienie procesu wydawania decyzji. Jak czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta:

W ustawie przewidziano ponadto, że dla celów ustalania uprawnień do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych oraz ustalania wysokości tych świadczeń, dodatek dopełniający będzie uwzględniany na tych samych zasadach jak renta socjalna