Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała złożenie projektu ustawy, na mocy której do kalendarzy zostałby wpisany dodatkowy dzień wolny od pracy. Lewica od dłuższego czasu postuluje, aby Wigilia była dniem niepracującym. Projekt ustawy w tej sprawie jest już gotowy. Czy to oznacza więc, że w tym roku 24 grudnia będzie dniem wolnym od pracy? Ostateczną decyzję podejmie parlament, którego efektywność i tempo prac będą kluczowe dla potencjalnego wprowadzenia tej zmiany jeszcze w 2024 roku.

Wolna Wigilia dla wszystkich. Kładziemy projekt na stole i wysyłamy jasny sygnał: Lewica chce, żeby Wigilia była dniem wolnym od pracy. Ja chciałabym, żeby to było już w tym roku, ale to, jak szybko będzie projekt poselski procedowany przez parlament, to już nie moje decyzje. (...) To projekt poselski, więc ja tutaj nie chciałabym wychodzić przed szereg. To są rozmowy, które czekają przedstawicieli klubu - powiedziała ministra Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z TOK FM, wyrażając jednocześnie nadzieję, że propozycja poselska spotka się z przychylnością innych klubów parlamentarnych.

Dodatkowy dzień wolny od pracy jeszcze w tym roku? 

Szefowej resortu wtórował rzecznik Nowej Lewicy Łukasz Michnik, który podkreślił, że parlamentarzyści Lewicy będą w najbliższych dniach przekonywać koalicjantów do tego projektu. „Mam nadzieję, że uda nam się przekonać naszych koalicjantów do tego, żeby jak najszybciej go poprzeć. To jednak jeszcze przed nami, zaczynamy właśnie te rozmowy" - podkreślił Łukasz Michnik.

Zobacz także:

Na propozycję szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej odpowiedziały już związki zawodowe. Szef „Solidarności" Piotr Duda podkreślił, że jego organizacja od wielu lat uważa, że Wigilia powinna być ustawowo dniem wolnym od pracy. Przewodniczący zwrócił jednak uwagę na kwestię doprecyzowania pewnych szczegółów projektu.

My od lat stoimy na stanowisku, że Wigilia powinna być dniem wolnym od pracy. Trudno mi jednak określić na tym etapie, jak oceniamy projekt, o którym mówi minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zrobimy to, gdy projekt zostanie przygotowany i przekazany nam do konsultacji. Wolna Wigilia to nośne hasło, ale musimy się zastanowić, czy projekt Lewicy zakłada, że ma to być dzień wolny dla wszystkich pracowników, również na przykład tych zatrudnionych w handlu. Jeśli mówimy o tym, że pracownikom należy się wolny dzień, trudno przy tym wykluczać jakąkolwiek grupę, choćby właśnie pracowników handlu, tylko dlatego, że inni upatrują w tym dniu szansę na zrobienie ostatnich zakupów przed świętami Bożego Narodzenia - zaznacza przewodniczący „Solidarności", cytowany przez TVN24.

Dni wolne od pracy w 2024 roku. Lista wkrótce się powiększy?

Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że politycy w najbliższych dniach będą dyskutować na temat zasad funkcjonowania handlu w Wigilię. Wszystko po to, aby wypracować zasady, które pozwolą połączyć interesy pracowników, przedsiębiorców oraz klientów. Podczas rozmów poruszane będą między innymi kwestie związane z godzinami otwarcia sklepów oraz zapewnienia pracownikom możliwości spędzenia świątecznego czasu z rodziną. Minister Dziemianowicz-Bąk zwróciła uwagę na potrzebę znalezienia kompromisu, który zagwarantuje poszanowanie zarówno praw pracowników, jak i oczekiwań konsumentów w okresie przedświątecznym. Wiążących decyzji w tej sprawie można spodziewać się w najbliższych tygodniach.

Przypomnijmy, że w 2024 roku Polacy mogli skorzystać z 13 ustawowo wolnych dni od pracy:

  • 1 stycznia - Nowy Rok;
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli;
  • 31 marca - pierwszy dzień Wielkiej Nocy;
  • 1 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy;
  • 1 maja - Święto Pracy;
  • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja;
  • 19 maja - Zielone Świątki;
  • 30 maja - Boże Ciało;
  • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny;
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych;
  • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości;
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie.