Chociaż prysznic, umywalka czy wanna mają codziennie kontakt z wodą, wcale nie oznacza to, że miejsca te są czyste. Wręcz przeciwnie - brudzą się od kurzu, mydła, a do tego powstaje na nich kamienny osad. Można to zauważyć zwłaszcza wtedy, gdy z kranów leci tzw. twarda woda. Wówczas baterie pod prysznicem czy na umywalce stają się matowe, a na kafelkach powstają brzydkie zacieki. Należy regularnie je usuwać, co zwykle robimy z pomocą chemicznych środków, które są dosyć drogie. Ale wcale nie musicie koniecznie na nich polegać, ponieważ skuteczne mleczko do czyszczenia zrobicie sami - i to za grosze. 

Jak powstaje kamienny osad pod prysznicem?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest osad z kamienia i jak powstaje w łazience. Ma on tak naprawdę postać magnezu, wapnia i innych minerałów, które znajdują się w wodzie. Kiedy ta wysycha, minerały wytrącają się i tworzą matowy, szorstki osad. Im dłużej go ignorujemy, tym trudniejszy staje się on do usunięcia. Najłatwiej można go zaobserwować na bateriach, ale także na butelkach z żelem do mycia i szamponem, które trzymamy pod prysznicem - szczególnie (jak już wspomnieliśmy) w sytuacji, gdy macie u siebie twardą wodę. 

Zobacz także:

Dlaczego kamienny osad w łazience trzeba usunąć? 

Kamienny osad to zupełnie naturalne zjawisko, ale nie wolno go lekceważyć. Jeżeli zignorujemy problem kamienia, ten może z czasem zatkać dysze w słuchawce prysznicowej, sprawić, że brodzik pod prysznicem czy umywalka będą szorstkie, a nawet bezpowrotnie zniszczyć baterie. Jeśli nie chcecie niepotrzebnie wydawać pieniędzy na remont, starajcie się usuwać kamienny osad regularnie. 

Kolejna ważna kwestia to bakterie. Kiedy powierzchnia brodzika albo kafelek staje się szorstka i porowata przez osad z kamienia, w miejscach tych zaczną się gromadzić bakterie. Wilgotne środowisko, jakie panuje w naszych łazienkach jest dla nich wprost doskonałe, więc zaczną się namnażać. Bakterie oraz grzyby to źródło brzydkiego zapachu w łazience, a dodatkowo pleśń może wywoływać reakcje alergiczne u wrażliwszych osób. Sami więc widzicie, że dbanie o armaturę w łazience to nie tylko kwestia estetyki, ale też dbania o swoje zdrowie. 

Domowe mleczko do czyszczenia kamiennego osadu 

W sklepach znajdziemy wiele specjalistycznych środków, które służą do usuwania osadu z kamienia w łazience. Te najlepsze są też bardzo drogie, ale nie musicie od razu wydawać na nie fortuny. Najpierw wypróbujcie domowe mleczko do czyszczenia, które wykonacie samodzielnie z kilku składników, które macie u siebie w domu. A co najlepsze - koszt wykonania takiego mleczka nie przekroczy złotówki. Oto, co będzie wam potrzebne:

Składniki:

  • 100 g sody oczyszczonej
  • 4 łyżki płynnego, szarego mydła lub w kostce (wcześniej zetrzyjcie je na tarce)
  • kilka kropel olejku eterycznego

Przygotowanie:

  1. Zacznijcie od mydła. Jeżeli używacie mydła w kostce, należy zetrzeć je na tarce i rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłej wody. 
  2. Następnie do mydła powoli wsypujcie sodę oczyszczoną, cały czas mieszając. 
  3. Kiedy mikstura będzie miała konsystencję gęstej pasty, dodajcie kilka kropel olejku eterycznego, na przykład lawendowego albo cytrynowego. Dzięki niemu mleczko będzie miało przyjemny zapach. Nie tylko wyczyści, ale też odświeży łazienkę. 

Teraz wystarczy nałożyć trochę mleczka na gąbkę lub wilgotną ściereczkę i przetrzeć miejsca, które są pokryte kamiennym osadem. Po kilku minutach wystarczy je spłukać wodą i gotowe. Uwaga - przed użyciem mleczka wypróbujcie je na niewielkiej powierzchni. Soda ma działanie ścierające i może uszkadzać niektóre materiały. 

Inne domowe sposoby na kamienny osad w łazience

Możecie wypróbować inną, równie skuteczną i tanią metodę mycia łazienki. Przyda się wam do tego zwykły ocet. Wymieszajcie go z wodą w proporcji 1:1, wlejcie do butelki z atomizerem i spryskajcie brudne miejsca w łazience. Po kilkunastu minutach delikatnie potrzyjcie je gąbką i spłuczcie. Podobnie zadziała kwasek cytrynowy, który jest bardzo skuteczny przy czyszczeniu prysznica. Rozpuśćcie kilka łyżeczek kwasku w wodzie, przelejcie do butelki ze spryskiwaczem i nanieście na pokryte kamieniem powierzchnie. Teraz należy odczekać kilka minut, spłukać i gotowe. Kwasek nie tylko pomoże uporać się z kamiennym osadem, ale także uwalnia ładny, odświeżający zapach.