Szukacie deseru, który jest jednocześnie prosty do przygotowania i zachwyca smakiem? Domowy budyń waniliowy to idealny wybór. Zapomnijcie o gotowych mieszankach w proszku. Przygotowany w domu budyń ma kremową konsystencję i prawdziwie waniliowy aromat - sprawdźcie, na czym polega sekret tego pysznego deseru. 

Sekret pysznego budyniu waniliowego

Podstawą udanego budyniu jest dobre mleko, żółtka oraz odpowiednia ilość skrobi ziemniaczanej, która gwarantuje aksamitną konsystencję. Jednak tym, co naprawdę potrafi zmienić jego smak, jest użycie prawdziwych ziaren waniliowych z laski wanilii. Mają znacznie intensywniejszy smak oraz i zapach niż cukier waniliowy czy aromat w olejku. 

Zobacz także:

Warto zadbać o zakup wysokiej jakości produktu – świeże laski są sprężyste i wilgotne. Przechowujcie je w szczelnym pojemniku w suchym miejscu, aby nie straciły swojego zapachu. Dzięki temu jedna niewielka porcja wystarczy wam na przygotowanie nie tylko budyniu, ale też innych pysznych deserów i napojów. Sprawdźcie poniżej, jak z pomocą laski wanilii zrobić prosty i bardzo smaczny domowy budyń. 

Przepis na domowy budyń waniliowy

Składniki:

  • 2 szklanki mleka (razem 500 ml)
  • 3 łyżki cukru
  • 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
  • 2 żółtka
  • pół laski wanilii

Sposób przygotowania:

  1. Sięgnijcie po pół laski wanilii i przekrójcie ją wzdłuż. Następnie nożem wyciągnijcie ze środka drobne, czarne ziarenka.
  2. Do garnka wlejcie 1,5 szklanki mleka (około 375 ml). Dodajcie wyłuskane ziarenka wanilii oraz cukier. Całość zagotujcie na średnim ogniu, mieszając co pewien czas, aby cukier się rozpuścił.
  3. W osobnej miseczce wymieszajcie resztę mleka z żółtkami i skrobią ziemniaczaną. Najłatwiej zrobić to trzepaczką lub widelcem, tak aby nie powstały żadne grudki.
  4. Gdy mleko w garnku zacznie się gotować, szybko wlejcie do niego mieszankę mleka, żółtek i skrobi. Cały czas energicznie mieszajcie trzepaczką, żeby uniknąć tworzenia się grudek.
  5. Od momentu ponownego zagotowania, gotujcie budyń przez około 1 minutę. Masa w tym czasie powinna stać się gęsta i aksamitna.

Gotowy budyń ściągnijcie z ognia i od razu przelejcie do miseczek lub pucharków. Jeżeli chcecie zjeść go na ciepło – możecie serwować niemal od razu. Jeśli planujecie zaserwować go w formie zimnego deseru, przykryjcie budyń folią spożywczą, by zapobiec powstaniu kożucha.

Wybierając wysokiej jakości laskę wanilii, macie gwarancję, że deser zyska niepowtarzalny smak. Równocześnie ograniczacie liczbę sztucznych dodatków do minimum. To naprawdę niewiele dodatkowej pracy w porównaniu z zalaniem proszku wrzątkiem, a efekt końcowy jest nieporównywalnie lepszy.

Budyń waniliowy – propozycje podania

Naturalny, domowy budyń waniliowy to świetna baza do wielu deserów. Wszystko zależy od waszej wyobraźni i dostępnych składników. Jeśli jednak szukacie inspiracji, oto kilka prostych pomysłów:

Tradycyjnie z bitą śmietaną

Gdy planujecie podać budyń gościom w wykwintnej formie, wystarczy ubić gęstą śmietanę kremówkę (36%), wyłożyć ją na schłodzony budyń i udekorować dodatkowo świeżymi owocami – np. truskawkami, malinami czy borówkami. 

Warstwowy deser z owocami

Kiedy macie ochotę na coś bardziej orzeźwiającego, ułóżcie warstwami w pucharku domowy budyń i purée z ulubionych owoców (np. mus truskawkowy, gruszkowy czy z malin). Możecie też dodać pokruszone herbatniki albo biszkopty. 

Nadzienie do drożdżówki lub rogali

Wystarczy, że przyrządzicie nieco gęstszy budyń (należy dodać do niego trochę więcej skrobi ziemniaczanej) lub użyjecie go tuż po zagotowaniu, kiedy jest najbardziej zwarty. Możecie nim nadziać drożdżówki, rogale czy pączki. 

Warstwa w torcie lub cieście przekładanym

Ten kremowy budyń rewelacyjnie łączy się z różnego rodzaju biszkoptami i kruchymi spodami. Jeśli macie ochotę, użyjcie go jako jednej z warstw w cieście przekładanym. Koniecznie odstawcie gotowy wypiek do lodówki, by całość stężała i nabrała idealnego kształtu przed krojeniem.

Deser w słoiczku

Zabiegani docenią prostotę takiego rozwiązania. Wystarczy, że przygotujecie budyń, a następnie rozdzielicie go do niewielkich, szczelnie zamykanych słoiczków. Możecie dodać prażone migdały, orzechy włoskie lub aromatyczne wiórki kokosowe. Taki deser świetnie sprawdzi się w pracy czy w szkole jako alternatywa dla gotowych przekąsek.