Wczesna wiosna to najlepszy czas, żeby wspomóc maliny naturalnym, domowym nawozem. Dzięki niemu krzewy będą zdrowo rosły, a zbiorów będzie trudno się doliczyć. Przygotowanie tego płynu jest banalnie proste, a potrzebujemy do niego tylko jednego składnika, który znajdziemy w kuchni.
Jak przygotować domowy nawóz pod maliny?
Aby przygotować domowy nawóz pod maliny, potrzebujemy tylko jednego składnika (poza wodą), który znajdziemy w kuchni - soczewicy. To nie zajmie nam wiele czasu, a sprawi, że gałązki malin będą się uginały pod ciężarem owoców. Wystarczy 50 gramów soczewicy i litr wody. Ważne, aby woda nie była świeża, prosto z kranu. Najlepiej będzie, jeśli kilka dni odstoi. Do pojemnika z wodą dodajemy soczewicę i odstawiamy naczynie na 5-6 godzin w suche miejsce, w którym panuje temperatura pokojowa. Następnie miksturę przecedzamy. Powstałym płynem podlewamy sadzonki malin. Domowy nawóz stosujemy raz w miesiącu. Dobry moment na pierwszą dawkę przypada właśnie teraz, wczesną wiosną.
Zobacz także:
Dlaczego domowy nawóz pod maliny działa?
Domowy nawóz pod maliny to źródło wielu cennych dla krzewu substancji odżywczych, które są roślinie niezbędne do prawidłowego rozwoju. Co takiego w nim znajdziemy? Mowa między innymi o azocie. Jego niedobór powoduje, że rośliny są niższe i bardziej wątłe, a ich liście przybierają bladozielony kolor. Niewystarczająca ilość azotu wpływa również wytwarzanie mniejszych niż zwykle owoców, pędów i liści. Domowy nawóz z soczewicy zawiera też potas, który pozostaje nie bez znaczenia dla wielkości plonów. Wzmacnia on również odporność na suszę oraz wzrost korzeni. W tym naturalnym nawozie znajdziemy także fosfor, który wpływa na wzrost i owocowanie krzewu.
Zbliża się ważny termin. Maliny w kwietniu na to czekają
Ważną czynnością, o której należy pamiętać o tej porze roku, jest wiosenne cięcie malin. Sezon na nie przypada na czas, w którym ustąpią przymrozki. Dobrze zatem zabrać się za to w kwietniu. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku młodych sadzonek. Dzięki temu będą zdrowo rosły, a z przyziemnych pąków wyrosną nowe pędy. Ma to duże znaczenie dla obfitości późniejszych plonów. Co ważne, jeśli chcemy przeprowadzić wiosenne cięcie malin, powinniśmy się do tego dobrze przygotować. Konieczne jest zaopatrzenie się w ostre narzędzia. Jeśli sekator lub nożyce będą tępe, dojdzie do zmiażdżenia pędu, który w następstwie może obumrzeć.