W poniedziałek 20 stycznia 2025 roku Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało rządowi nowelizacje przepisów dla kierowców. Projekt przewidujący zmiany w 10 ustawach dotyczyć będzie między innymi wyższych kar dla kierowców prowadzących samochód mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, wprowadzenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów oraz dodania nowego wykroczenia drogowego do Kodeksu wykroczeń.

Nadchodzą zmiany w przepisach dla kierowców

Niedawno na łamach naszego portalu informowaliśmy o policyjnej akcji „Drift-stop”, w ramach której funkcjonariusze zwrócili uwagę na incydenty, do których dochodzi na parkingach marketów. Mowa konkretnie o tzw. driftowaniu, czyli wprowadzaniu pojazdu w kontrolowane poślizgi. Tego typu wyczyny są niezgodne z prawem zgodnie z art. 86 Kodeksu Wykroczeń.

Zobacz także:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny – stanowi prawo.

Wspomniane nieodpowiedzialne zachowanie za kierownicą już niedługo będzie znacznie surowiej karane. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie nowego wykroczenia do Kodeksu wykroczeń, którym ma być właśnie drift. Nowelizacja ma na celu zwiększenie kar dla nieodpowiedzialnych kierowców. Jak podaje portal infor.pl, popełnienie tego wykroczenia będzie skutkować nie tylko karą grzywny. Resort przedstawił podstawę prawną, która uprawiać będzie starostów do wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy kierowcy, który prowadził pojazd (czterokołowy lub dwukołowy) w sposób, który spowodował utratę styczności z nawierzchnią chociażby jednego z kół pojazdu.

Resort zwiększa kary dla kierowców poruszających się bez uprawnień

Resort sprawiedliwości planuje zwiększyć również kary dla kierowców, którzy siadają za kierownicę samochodu mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. W świetle nowego prawa za taki czyn kierowca zostanie ukarany mandatem do 10 tys. zł (dotychczas kwota ta sięgała do 5 tys. zł). Co więcej, wobec zatrzymanego sąd będzie mógł zastosować karę dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów.

Zwiększeniu ulegnie również kara za spowodowanie wypadku w wyniku uczestnictwa w nielegalnym wyścigu drogowym lub podczas brawurowej jazdy. Dodatkowo w propozycjach nowelizacji widnieje zapis o zwiększeniu kar za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz za ucieczkę z miejsca zdarzenia. Za wspomniane wykroczenia grozić będą już nie tylko kary finansowe, ale również kara pozbawienia wolności.

Zmiany w przepisach dla kierowców dotyczyć będą również zaostrzenia kar dla osób organizujących nielegalne wyścigi, kierowców biorących udział w tego typu wydarzeniach oraz dla piratów drogowych, którzy spowodowali wypadek ze skutkiem śmiertelnym w wyniku brawurowej jazdy. Nowelizacja przewiduje poszerzenie zakresu art. 178 kk § 1a k.k, co skutkować będzie wpisaniem tego typu wykroczeń do katalogu przestępstw, za które sąd może ukarać kierowców zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów.

Kiedy nowe prawo wejdzie w życie?

Trudno jednoznacznie określić, kiedy proponowana nowelizacja prawa dla kierowców wejdzie w życie. Planowanym terminem przyjęcia projektu przez Radę Ministrów jest II kwartał 2025 roku, a organem odpowiedzialnym za jego przedłożenie jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Oznacza to, że jeśli Rada Ministrów zaakceptuje nowelizację Ministerstwa Sprawiedliwości, jeszcze w tym roku przepisy dla kierowców ulegną znaczącym zaostrzeniom.