Białka Tatrzańska jest jednym z ulubionych regionów narciarzy. Każdego zimowego sezonu miejsce to jest wręcz oblegane przez miłośników białego szaleństwa. W tym roku doszło tu do groźnego wypadku. Ośmioletnia dziewczynka wypadła z wyciągu krzesełkowego. Dzięki szybkiej reakcji odpowiednich służb została przetransportowana do szpitala. Na temat zdrowia dziecka wypowiedziała się wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego w Zakopanem.

Białka Tatrzańska. Co tam się wydarzyło?

Policja w Zakopanem prowadzi dochodzenie w sprawie wypadku na stoku narciarskim w Białce Tatrzańskiej. 19 stycznia br. z krzesła kolejki linowej wypadła ośmioletnia dziewczynka. Reakcja ratowników TOPR była błyskawiczna – udzielili jej pierwszej pomocy i przetransportowali śmigłowcem do pobliskiego szpitala w Zakopanem, gdzie dziecko przeszło badania.

Zobacz także:

Najprawdopodobniej do nieszczęśliwego wypadku doszło na początkowym odcinku kolejki, przy dolnej stacji. Podczas wsiadania dziewczynka źle zajęła miejsce na krzesełku wyciągu i spadła w okolicach dolnej stacji – informuje asp. sztab. Roman Wieczorek, rzecznik zakopiańskiej policji.

Ogólny stan dziecka okazał się dobry.

Była przytomna i wydolna krążeniowo. Bez widocznych zmian urazowych. Z uwagi na fakt, że miała dolegliwości lędźwiowe, została przewieziona do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie na obserwację – mówi Małgorzata Czaplińska, wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego w Zakopanem.

Ośmiolatka jeździła na nartach z rodziną. Przyjechała do Białki Tatrzańskiej na ferie z województwa śląskiego.

Na stoku w Pirenejach również doszło do wypadku

W sobotę 18 stycznia doszło do groźnego wypadku na stoku narciarskim Astun, w Canal Roya, w Pirenejach. Tam z kolei zawalił się wyciąg krzesełkowy z narciarzami – początkowo w mediach pojawiała się informacja, że rannych jest 30 osób. W niedzielę jednak władze stoku zaktualizowały informację i okazało się, że rannych jest 15 osób, z czego trzy znajdują się w ciężkim stanie. W szpitalu na oddziale intensywnej terapii przebywają obecnie m.in. dwie 18-latki, których stan jest wyjątkowo trudny.

Jak wynika z dostępnych informacji, powodem było prawdopodobnie poluzowanie się krążka odpowiedzialnego za stabilizowanie konstrukcji. W następstwie linia przestała być naprężona i ludzie zaczęli spadać z krzesełek. Na miejscu wypadku pojawiły helikoptery Gwardii Cywilnej. Poszkodowanych znoszono na noszach. Jeden z naocznych świadków powiedział, że wielu ludzi zostało uwięzionych w wyciągu. Do ośrodka narciarskiego udali się przewodniczący regionu, Jorge Azcón oraz Roberto Bermúdez de Castro, minister spraw wewnętrznych, by sprawdzić, jak bardzo duża jest skala wypadku.

Jak bezpiecznie korzystać z wyciągu krzesełkowego?

By przemieszczanie się wyciągiem krzesełkowym było bezpieczne, należy znać zasady korzystania z niego. Zazwyczaj wypadki zdarzają się podczas wsiadania i wysiadania. Często spotykanym błędem jest zbyt wolne przechodzenie do punktu wsiadania. Narciarze niekiedy też nie trzymają kijków w jednym miejscu i nie zdejmują plecaków z pleców – w rezultacie mogą niechcący kogoś uderzyć. Podczas wsiadania i wysiadania zawsze należy pilnować klamry i pasków plecaka, by się nie zaplątały.

Większość wyciągów krzesełkowych ma ręcznie zamykane poręcze. O tym, że należy ją zamknąć, informuje specjalny sygnał. Poręcz można opuścić, gdy wszyscy pasażerowie będą gotowi, więc poczekaj na nich, aż zajmą miejsce na kanapie wyciągu. Podczas samego przejazdu wskazane jest, by zachować spokój i nie kołysać się, by kanapa nie zaczęła się chwiać. Niedozwolone jest wyskakiwanie z wyciągu w trakcie jazdy, nawet jeśli znajdujemy się w miejscu, w którym jest to możliwe. Surowo zabronione jest także palenie papierosów i wyrzucanie śmieci w trakcie jazdy.

Gdy wyciąg się nagle zatrzyma, nie należy panikować. Jeśli dzieci lub inni pasażerowie zaczną się denerwować, należy ich uspokoić. Istotne jest, by stosować się do wskazówek obsługi i nie robić nic na własną rękę. Wyciąg krzesełkowy potrafi wyjechać naprawdę wysoko, więc nie należy zeskakiwać, ponieważ może dojść do urazu. Przed zejściem z wyciągu należy trzymać sprzęt w jednym miejscu i zachować czujność. Chwilę przed zejściem zdejmujemy narty z uchwytów. Poręcze zazwyczaj nie otwierają się automatycznie przed wysiadką. O tym, że należy je otworzyć, informują znaki umieszczone zwykle na ostatnim słupie, znajdującym się przed górną stacją wyciągu. Zwracaj na nie uwagę.