20-letnia turystka z Polski trafiła do szpitala w Palermo z poważnymi obrażeniami ust. Jak donoszą świadkowie, ich uwagę zwróciła czarna chmura dymu unosząca się nad poszkodowaną zaraz po wybuchu. Okoliczności zdarzenia wyjaśniane są przez miejscowe służby.
Wybuch e-papierosa
Jak donosi agencja Ansa, młoda kobieta, która przebywała na wakacjach na Sycylii siedziała na ławce na popularnym placu Piazza Olivella w Palermo. Wypadek miał miejsce w środku dnia, kiedy na placu przebywało wielu turystów, a restauracje były wypełnione po brzegi. Jak się okazało, była to 20-letnia Polka, która paliła e-papierosa. Ten niespodziewanie wybuchł jej w ustach. Eksplozja wywołała przeraźliwy huk, a wokół kobiety pojawiła się chmura czarnego dymu, który zwrócił uwagę przechodniów. Wadliwe urządzenie spowodowało rozległe obrażenia ust, a turystkę przewieziono do szpitala.
Zobacz także:
Służby ratunkowe wezwali właściciele pobliskiej restauracji. Okazało się, że stan kobiety wymaga przetransportowania jej do miejscowego szpitala w Palermo. Podejrzewa się, że do wybuchu doprowadziło zwarcie baterii e-papierosa. Sprawą zajmuje się policja, która wskaże przyczyny zdarzenia. Możliwe są wady produktu lub złe użytkowanie urządzenia. Kobieta pozostaje pod obserwacją lekarzy, na ten moment nie wiadomo nic więcej o jej stanie zdrowia.
Inne przypadki wybuchu e-papierosa
27 stycznia 2018 roku doszło do tragedii z powodu e-papierosa na terenie Stanów Zjednoczonych. 24-letni William Brown przyjechał do sklepu z takimi urządzeniami w Fort Woth w Teksasie. Jak donosi „CBS news", mężczyzna miał problem z e-papierosem. Po powrocie do auta chciał przetestować zakupione urządzenie i wtedy doszło do wybuchu baterii. Był tak silny, że odłamki metalu poraniły twarz i szyję mężczyzny. Ostatecznie doszło do rozerwania tętnicy szyjnej. Mimo szybkiej reakcji i wezwania karetki, młodego chłopaka nie udało się uratować. Doszło do rozległego krwawienia, Teksańczyka wprowadzono w stan śpiączki. Dwa dni po zdarzeniu zmarł.
Odłamki znajdowały się tam, gdzie krew płynie do mózgu - mówi babcia mężczyzny Alice Brown dla WFAA News.
Zdaniem rodziny chłopak wcześniej nie należał do grona regularnych palaczy, a to były pierwsze próby korzystania z urządzenia.
Mam nadzieję, że tragedia mojego wnuka będzie ostrzeżeniem dla innych - dodaje w rozmowie ze Star Telegram.
Jak podaje National Fire Data Center, udokumentowano 195 przypadków, w których doszło do wybuchu e-papierosów na terenie USA w latach 2009-2016. 29 proc. tych wydarzeń zakończyło się poważnym uszkodzeniem ciała. Natomiast z raportu stworzonego przez zespół specjalistów z University of North Texas Health Science Center wynika, że eksplozje tych urządzeń zdarzają się znacznie częściej. W latach 2015-2017 zarejestrowano ponad 2 tys. takich przypadków w USA, które skutkowały obrażeniami ciała u ofiar.
Jak e-papierosy wpływają na zdrowie?
Problem uzależnienia od nikotyny dotyczy wielu Polaków. W ostatnich latach na popularności zyskały elektroniczne podgrzewacze, które traktowane są jako alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Nie są jednak obojętne dla zdrowia. Zbudowane są najczęściej z baterii, elementu grzewczego i miejsca do przechowywania płynu. Zalewany liquid zawiera zazwyczaj nikotynę, glikol propylenowy, glicerol i substancje zapachowe. To właśnie one wywołują przyjemny zapach dymu, który przeważa nad tradycyjnym zapachem nikotyny, a pozostałe składniki zawarte w olejku wykorzystuje się przy produkcji leków i kosmetyków. Wszystkie substancje podgrzewane są przez grzałkę. Podwyższona temperatura gliceryny i glikolu propylenowego sprawiają, że stają się one toksyczne.
Badania American Heart Association wykazały, że palenie e-papierosów może zwiększyć występowanie ataków serca nawet o 60 proc. W porównaniu do osób niepalących narażenie na udary i zawały serca jest wyższe o 71 proc.
Skutki uboczne palenia e-papierosów:
- Widoczny wzrost ciśnienia krwi;
- Zwężanie się dróg oddechowych;
- Mniejsza elastyczność naczyń krwionośnych;
- Widoczne przyspieszenie bicia serca.