Kwestia szczepień to bardzo kontrowersyjny temat, ale służba zdrowia nieustannie zapewnia, że przyjęcie szczepionki to najskuteczniejszy sposób na zapobieganie wielu groźnym chorobom zakaźnym. Co jakiś czas, Ministerstwo Zdrowia organizuje w Polsce darmowe programy, które pozwalają uchronić Polaków przed poważnymi konsekwencjami infekcji. I tak też od 1 września 2024 roku ruszyła akcja przeciw HPV dla dzieci w szkołach. Dyrektorom placówek nie wyszło to jednak na dobre. Otrzymują wiele gróźb.

Przeciwnicy szczepień grożą dyrektorom szkół

W związku z wysokim ryzykiem wystąpienia u człowieka wirusa HPV, wiele szkół postanowiło wspomóc możliwość szczepień oferowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Dlatego od września, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, poszczególne placówki edukacyjne postanowiły umożliwić uczniom bezpłatne przyjęcie szczepionki na terenie szkoły. Mimo korzyści zdrowotnych, jakie wiążą się z zaszczepieniem, wielu rodzicom nie spodobał się ten pomysł. Przeciwnicy szczepień masowo wysyłają wiadomości do szkół, w których wyrażają swoje niezadowolenie związane z realizacją programu na terenie placówek. 

Zobacz także:

Wielu dyrektorów otrzymuje nawet groźby dotyczące poniesienia za to możliwych konsekwencji. Pracownicy oświaty wyrażają obawy, a nawet strach, gdyż niektóre listy przyprawiają o dreszcze. Podkreślają jednak, że organizowane programy szczepień to tak naprawdę wygoda dla tych rodziców, którzy chcieliby zaszczepić swoje dziecko, ale nie mają czasu udać się do lekarza na własną rękę.  

Czym jest wirus HPV?

HPV to inaczej zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, które przenosi się głównie drogą płciową. Jest to jeden z najczęściej występujących wirusów. Ryzyko rozwoju HPV u ludzi ocenia się na kilka do nawet kilkudziesięciu procent.

Ryzyko zetknięcia się z zakażeniem wirusem HPV oceniane jest na kilka do kilkudziesięciu procent w ciągu życia człowieka, w zależności od regionu geograficznego. Zakażenia są przenoszone przez osoby obojga płci - informuje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Zdrowia.

Następnie informują, że do tej pory rozpoznano ponad 200 jego typów. Każdego roku rejestruje się około 300 milionów nowych zakażeń HPV na całym świecie, z czego większa część rozpoznanych przypadków jest bezobjawowa i ustępuje samoistnie, gdyż układ odpornościowy eliminuje go sam. Jednak u niektórych osób może dojść do poważnych zmian nowotworowych. 

Zakażenia HPV mogą wywoływać zarówno choroby o łagodnym przebiegu, jak i nowotwory złośliwe. Badania naukowe wskazują także, że HPV jest odpowiedzialny za rozwój:
•    ok. 64-100% stanów przedrakowych i nowotworów pochwy
•    90% nowotworów odbytu
•    30% nowotworów prącia
•    ok. 15-30% nowotworów sromu.

HPV wywołuje także część zachorowań na:
•    nowotwory głowy
•    nowotwory szyi (jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałka i gardła) - kontynuuje na stronie Ministerstwo.

Między innymi dlatego szczepienia są tak ważne. Co więcej, dane analizowane po przeprowadzeniu programów pokazują, że szczepionki przeciwko HPV powodują ogromne zmniejszenie zachorowania na tę infekcję, zwłaszcza u tych kobiet, które w przeszłości zaszczepiły się jako nastolatki. Potwierdzają to choćby wyniki płynące ze Szkocji, gdzie w ciągu 12 lat po przyjęciu szczepienia, nie zdiagnozowano żadnego przypadku zachorowania na raka szyjki macicy. 

Szczepienia przeciwko HPV w szkołach

Z racji, że ryzyko zakażenia wirusem HPV sięga nawet kilkudziesięciu procent, to w wielu polskich szkołach zostały zorganizowane specjalne programy szczepień.

Ocenia się, że na świecie ok. 690 tys. (a w Polsce ponad 3 tys.) zachorowań na nowotwory jest związanych z zakażeniami HPV. Wśród tych chorób zdecydowanie największym problem dla pacjentek i zdrowia publicznego w Polsce jest rak szyjki macicy - podaje na stronie Ministerstwa Zdrowia dr hab. N. med. Andrzej Nowakowski, profesor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Szczepionka jest zupełnie darmowa, a skorzystać z niej mogą zarówno dziewczęta, jak i chłopcy od 9. roku życia do ukończenia 14 lat. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że jest to całkowicie bezpieczna profilaktyka, a szczepionka uchroni przed infekcją, tym bardziej, że najczęstszym nowotworem spowodowanym przez wirus HPV jest rak szyjki macicy.