Za robienie prania z miesiąca na miesiąc płacimy coraz więcej. Podwyżki cenowe za prąd, dodatkowo coraz wyższe ceny w sklepach, co wiąże się z zakupem drogich detergentów, nie napawa optymizmem. Wiele osób zastanawia się co zrobić, aby płacić mniej za pranie? Metoda jest bardzo prosta, a mało kto o tym wie.

Jak zaoszczędzić na praniu?

Dla niektórych pranie to przykry obowiązek, dla innych niemalże hobby. Jednak nawet jako hobby, kiedy na początku miesiąca widzimy rachunek za prąd i wodę przeliczamy, ile prań zrobiliśmy, nie ma powodów do śmiechu. Jednak czasami wystarczy chwilę przeanalizować, co robimy nie tak i jak z tym sobie poradzić. Co się okazuje, ważna jest nie tylko temperatura, w jakiej pierzemy, rodzaj pralki, ale także to jak wkładamy pranie do bębna pralki.

Zobacz także:

Bardzo często pranie wrzucamy szybko i nie patrząc na to, jak jest ułożone, a to bardzo duży błąd. Dzięki odpowiedniemu włożeniu brudnych rzeczy do pralki można skutecznie nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również mieć zdecydowanie lepiej doprane ubrania.

Zdarzyło ci się mieć niedoprane pranie pomimo tego, że pralka dopiero co zakończyła prać? Jeśli tak najprawdopodobniej wkładasz do bębna pralki za dużo rzeczy. Kiedy w pralce jest za dużo ubrań, musi ona zużyć większą energię oraz więcej wody. Włóż rękę do bębna pralki i sprawdź, ile wolnego miejsca pozostało w urządzeniu. Jest to tak zwany "palm trick". Jest to prosty, ale zarazem skuteczny sposób, aby zmniejszyć zużycie energii podczas prania. Jeśli twoja ręka mieści się między ubraniami a ścianą bębna, możesz być pewny/ pewna, że zaoszczędzisz niemałe pieniądze.

Oprócz braku przeładowania pralki warto unikać także małej ilości ubrań podczas prania. Temperatura prania ma także ogromnie znaczenie. Wiele ubrań można prać w niskich temperaturach tj. 30°C lub 40°C. Nowoczesne detergenty skutecznie działają także w niskich temperaturach. Pozwala to na zaoszczędzenie energii, która potrzebna jest do podgrzewania wody. Odnośnie detergentów należy pamiętać, aby używać tylko tyle detergentu, ile zaleca producent. Nadmierna ilość produktu może prowadzić do konieczności dodatkowego płukania prania.

Funkcja "szybkiego prania" to idealne rozwiązanie, aby wyprać lekko zabrudzone ubrania bez nadmiernego zużywania wody i energii. Warto sprawdzić jakie opcje ma twoja pralka i wybrać te najbardziej "Eco". Kluczowe jest także regularne czyszczenie pralki, aby uniknąć osadzania się resztek detergentów i osadów. Pozwoli to na dłuższą żywotność pralki. Wprowadzając te małe, ale jakże istotne zmiany zauważysz szybko zmniejszenie kosztów energii i wody, a także lepszą jakość prania.

Jak zaoszczędzić na pielęgnowaniu ubrań?

Pielęgnacja ubrań to przede wszystkim dbanie o nie, aby ich żywotność była dłuższa. Jedną z najważniejszych rzeczy jest sposób, w jaki ubrania są prane. Zmiana codziennych nawyków pozwoli na dodatkowe oszczędności. Jak pielęgnować ubrania oszczędzając przy tym czas i pieniądze? Oto skuteczne sposoby:

Właściwe pranie - jak już wcześniej wspomnieliśmy właściwe pranie to podstawa. Koniecznie należy pamiętać o tym, aby segregować i prać ubrania według kolorów i typu tkanin. Pozwoli to na uniknięcie uszkodzenia i ewentualnych zafarbowań materiałów. Pamiętaj o dopasowaniu odpowiedniego programu prania do rodzaju tkanin. Podczas wyboru detergentów wybieraj te w większych opakowaniach, które często są nie dość, że tańsze, to mogą być bardziej ekonomiczne jeśli są bardziej skoncentrowane. Większość ubrań można prać w zimnej wodzie, co pozwala zaoszczędzić na kosztach energii potrzebnej do podgrzewania wody.

Odpowiednie suszenie - oszczędności można uzyskać również na etapie suszenia. Korzystanie z suszarki bębnowej, choć wygodne, jest jednym z najbardziej energochłonnych procesów w gospodarstwie domowym. W miarę możliwości warto suszyć ubrania na powietrzu, co jest nie tylko tańsze, ale także delikatniejsze dla tkanin. W ten sposób ubrania zachowują swoją strukturę i kolor na dłużej, a także nie poddają się nadmiernemu zużyciu spowodowanemu gorącym powietrzem.

Używanie właściwej ilości detergentu - zbyt duża ilość proszku lub płynu do prania może pozostawiać resztki na ubraniach, co wymusza dodatkowe płukania, a tym samym większe zużycie wody i energii. Zbyt mała ilość detergentu z kolei może być niewystarczająca do usunięcia zabrudzeń, co prowadzi do powtórnego prania. Stosowanie się do zaleceń producenta detergentu i dostosowanie ilości środka czyszczącego do stopnia zabrudzenia odzieży oraz twardości wody pozwala zoptymalizować proces prania.