Halloween zbliża się wielkimi krokami, jednak wielu Polaków ozdabia dom dyniami jeszcze długo przed tym świętem. Ozdobne dynie dostaniemy na farmach, lokalnych targach i coraz częściej w supermarketach. Poznaj sposoby, aby przedłużyć ich trwałość o kilka tygodni.
Dynia prawdziwym symbolem jesieni
Wiele osób nie wyobraża sobie jesieni bez smaku dyni czy dekoracji z jej udziałem. Na farmach czy sklepowych półkach kupić można wiele odmian, które różnią się rozmiarem i kolorem. Najłatwiej dostępna jest odmiana nazywana dynią olbrzymią lub zwyczajną. Coraz większą popularność zyskują też dynie ozdobne.
Zobacz także:
Do najsmaczniejszych gatunków dyni zaliczamy:
- Dynię piżmową;
- Dynię hokkaido;
- Dynię makaronową;
- Dynię zwyczajną.
Dynie ozdobne w zdecydowanej większości nie nadają się do jedzenia. Można je poznać po twardej skórze, dziwnym smaku i małej ilości miąższu. Mają różne, często wydłużone kształty i wiele kolorów. Dynia ozdobna może być trująca. Gorzki smak to znak, że warzywo zawiera dużą ilość kukurbitacyny. To toksyczna substancja, która może występować także w kabaczkach, cukinii czy ogórkach.
Jak przechowywać dynie?
Dynie chętnie kupowane są jako dekoracja. Wyciągnięty miąższ sprawia, że stają się lampionami na upiorne Halloween. Niestety często zdarza się tak, że już po kilku dniach dynia wydziela nieprzyjemny zapach. Na jej powierzchni może pojawiać się pleśń, która sprawia, że dynia nadaje się już tylko do kosza. Istnieją sposoby, które mogą przedłużyć jej świeżość.
Sposoby na przedłużenie świeżości dyni:
- Już w sklepie warto kupować tylko te dynie, które pozbawione są plam i mają jędrną skórę, to znak ich świeżości;
- Przechowujemy dynie w miejscu, które nie naraża ich na promienie słoneczne;
- Kiedy dynia wygląda, jakby potrzebowała nawodnienia, można zostawić ją na noc w wodnej kąpieli, a odzyska swój dawny wygląd;
- Dokładne osuszenie wnętrza dyni za pomocą ręcznika papierowego sprawi, że dynia nie będzie gniła;
- Powierzchnie dyni można spryskać lakierem do włosów, co zadziała na nią jak środek przeciwgrzybiczy.
Co zrobić z resztek dyni?
Często przy pieczeniu ciast czy robieniu zdrowych sałatek chcemy wykorzystać smak i chrupkość pestek dyni. Ich ceny w sklepach nie zachwycają, a tę zdrową przekąskę możemy wykonać we własnym domu. Pestki dyni zawierają wiele cennych składników, dlatego warto umieścić je w swojej diecie. Co prawda ich 30-gramowa porcja ma aż 150 kalorii, dlatego muszą uważać na nie osoby, które pilnują deficytu kalorycznego. Pestki dyni zawierają łatwo przyswajalny magnez i dużą ilość witaminy B. Działają one przeciwzapalnie na komórki organizmu i mogą pomóc w profilaktyce niektórych nowotworów.
Po wyciągnięciu pestek z dyni możemy ponownie je wykorzystać. Wystarczy wysuszyć je w piekarniku, by cieszyć się ich niespotykanym smakiem. Pestki należy równomiernie rozłożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Warto pamiętać, by regularnie przewracać nasiona, wtedy szybciej staną się suche. Piekarnik musi być rozgrzany do temperatury 70 st. Celsjusza, a cały proces może potrwać nawet 1,5 godziny. Wysuszone pestki z dyni mogą posłużyć jako dodatek do kremu z dyni.
Pomysł na słodką przekąskę
Pestki z dyni mogą smakować jak cukierki, wystarczy dodać do nich kilka aromatycznych przypraw. Umyte nasiona należy doprawić odrobiną soli i ulubioną mieszanką przypraw. Na jesienne wieczory idealnie sprawdzi się dodatek cynamonu, gałki muszkatołowej i pieprzu cayenne. Do tej mieszanki wystarczy dodać trzy łyżki miodu i dwie łyżki masła, a następnie pokryć pestki masą. W kolejnym kroku potrzebny będzie papier do pieczenia, którym trzeba wyłożyć blaszkę, a następnie umieścić na niej pestki w zalewie. Na sam koniec wystarczy umieścić całość w piekarniku rozgrzanym do 180 st. Celsjusza i piec przez 30 minut. Prawda, że to proste? A jakie smaczne!