Piękna cera bez przebarwień to marzenie wielu kobiet. Na szczęście na rynku dostępne są produkty, których regularne stosowanie może nam pomóc w walce z tymi niedoskonałościami. Do takich specyfików należą kosmetyki zawierające w składzie witaminę C. Jesień to dobry moment na wprowadzenie jej do swojej pielęgnacji. W tym czasie, ze względu na mniejszą ekspozycję na promienie słoneczne, jesteśmy mniej narażeni na wystąpienie podrażnień. Dlatego warto rozpocząć przygodę ze składnikami aktywnymi właśnie w tym okresie. 

Jakie właściwości ma witamina C w kosmetykach?

Stosując witaminę C, możemy pomóc naszej skórze na różnych płaszczyznach, niezależnie od typu cery. To niezwykle ceniony składnik, głównie ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne. Dzięki nim zyskujemy pomoc w walce z wolnymi rodnikami, które mają destrukcyjny wpływ na cerę. Zatem witamina C wykazuje działanie spowalniające naturalne procesy starzenia się skóry. Dlatego będzie dobrym wyborem dla posiadaczek cery dojrzałej.

Zobacz także:

Ten składnik bierze również udział w syntezie kolagenu, dzięki któremu nasza cera staje się elastyczna i jędrna. Niestety, jego zawartość w naszej skórze z wiekiem zaczyna maleć. Dlatego tak ważną rolę pełni witamina C, która stymuluje jego syntezę.

Witamina C ma również właściwości rozjaśniające, stosowanie jej może pomóc wyrównać koloryt skóry i zniwelować przebarwienia. Ponadto składnik ten może pozytywnie wpłynąć na rumień i zaczerwienienia, ponieważ wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Świetnie sprawdzi się u posiadaczkom cery naczynkowej.

Skóra sucha również skorzysta na kontakcie z witaminą C, ze względu na to, że wzmacnia ona barierę hydrolipidową, w efekcie czego skóra jest bardziej nawilżona. Witamina C ma również właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, dzięki czemu może wspomóc gojenie się wyprysków.

Rodzaje witaminy C w kosmetykach 

Witamina C występuje w wielu formach. Każda z jej postaci charakteryzuje się określonymi właściwościami i sposobem działania. Witaminę możemy odnaleźć pod postacią:

  • kwasu askorbinowego - czysta, najsilniejsza forma witaminy C, działa szybko, ale jest niestabilna;
  • etylowego kwasu askorbinowego - badania wskazują, że w tej formie witamina C jest najbardziej stabilna;
  • soli sodowej fosforanu askorbylu - posiada silne właściwości antybakteryjne;
  • soli magnezowej fosforanu askorbylu - przejawia nieco delikatniejsze działanie;
  • palmitynianu askorbylu - stymuluje syntezę kolagenu i hamuje destrukcję włókien kolagenowych, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia;
  • tetraizopalmitynianu askorbylu - potrafi wnikać do głębszych warstw naskórka. 

Najważniejsze jednak, by podczas kupowania kosmetyków z witaminą C zwrócić uwagę na jej stężenie i zalecenia producenta w zakresie sposobu stosowania produktu. 

Jak stosować witaminę C w pielęgnacji?

Liczba produktów z witaminą C na rynku jest naprawdę wysoka. Możemy wybierać spośród wielu kosmetyków, w zależności od naszych potrzeb. Dzięki temu bardzo łatwo jest wybrać coś, co będziemy chcieli włączyć do naszej rutyny pielęgnacyjnej. Często producenci łączą w produkcie witaminę C z innymi składnikami aktywnymi, dzięki czemu działanie takiego specyfiku może przynieść nam jeszcze więcej korzyści. W jakich formach możemy spotkać te produkty? 

  • Oczyszczające żele do twarzy - już na pierwszym etapie pielęgnacji możemy skorzystać z działania witaminy C i zadbać o kondycję skóry.
  • Toniki - na etapie tonizowania możemy zapewnić naszej skórze rozjaśnienie i rozświetlenie.
  • Sera - witamina C zawarta w serum będzie bardzo skoncentrowana, dzięki czemu intensywnie zadziała na skórze.
  • Kremy - zarówno na dzień, jak i na noc. Jeśli stosujemy je rano, koniecznie należy pamiętać o zaaplikowaniu na twarz ochrony przeciwsłonecznej. 

Co ważne, aby uniknąć podrażnień podczas stosowania kosmetyków z witaminą C, należy wprowadzać je do naszej rutyny stopniowo, zaczynając od niskich stężeń. Na początku należy sprawdzić, czy nie dochodzi do podrażnień.