Kolejne polskie miasto zyskało urzędomat. Uruchomienie urządzenia jest wynikiem powstawania w urzędach kolejek tworzących się ze względu na konieczność odebrania dokumentów przez interesantów. Rozwiązanie cieszy się dużą popularnością.

W Koninie stanął urzędomat. „Pierwsze takie urządzenie w regionie”

14 stycznia na oficjalnej stronie powiatu konińskiego pojawiła się informacja o uruchomieniu udogodnienia dla obywateli, jakim jest urzędomat. Jak czytamy, jest to „pierwsze tego rodzaju urządzenie w regionie i jedno z pierwszych w całej Polsce”. Urządzenie przypomina wyglądem automaty paczkowe, a jego zadaniem jest ułatwienie mieszkańcom odbioru konkretnych dokumentów. Dzięki niemu można sprawnie załatwić kwestię rejestracji pojazdu, ograniczając ją do jednej wizyty w urzędzie. Urzędomat umożliwia bowiem odbiór dowodu rejestracyjnego. Automat stanął w Koninie przed Starostwem Powiatowym przy alei 1 Maja 9, a odpowiada za niego Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego. 

Zobacz także:

Urzędomat został zainstalowany w odpowiedzi na oblężenie urzędu interesantem zewnętrznym, który spędza bardzo dużo czasu w kolejkach po odbiór stałego dowodu rejestracyjnego - wyjaśnia Mirosław Kruszyński, sekretarz Powiatu Konińskiego, cytowany przez portal Interia Biznes.

Jak działa urzędomat? Otwarty całą dobę, siedem dni w tygodniu

Jak działa rozwiązanie, które właśnie stało się dostępne w kolejnym mieście? Klient, który składa wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego, decyduje, w jaki sposób chciałby go odebrać. Ma możliwość zrobienia tego na miejscu, w urzędzie, lub właśnie w urzędomacie. Pracownik urzędu, który otrzymuje dokument, umieszcza go urzędomatowej skrytce. Wtedy do wnioskodawcy trafia wiadomość SMS z informacją o możliwości odbioru dowodu rejestracyjnego. Zawarty w niej kod PIN służy do otworzenia skrytki, co można zrobić w ciągu 48 godzin od momentu dostarczenia wiadomości. Największą zaletą działania urzędomatu, poza usprawnieniem procesu uzyskiwania dowodu rejestracyjnego, jest to, że działa on całodobowo, siedem dni w tygodniu. Mieszkańcy nie są dzięki temu ograniczani godzinami otwarcia urzędu. Jak się okazuje, urządzenie cieszy się sporym zainteresowaniem. 

Już obecnie ilość zamawianych dokumentów z odbiorem w urzędomacie wynosi ponad 30 proc., co przy poziomie rejestracji rocznych rzędu 21 tysięcy pozwala zaoszczędzić czas na oczekiwaniu w kolejce ponad sześciu tysiącom mieszkańców powiatu - donosi Mirosław Kruszyński, sekretarz Powiatu Konińskiego, cytowany przez portal Interia Biznes.

To nie pierwsze takie urządzenie. Urzędomat dostępny również w Poznaniu

Pierwszy urzędomat powstał w Poznaniu. Uruchomiono go w listopadzie 2023 roku. Urządzenie działa na takiej samej zasadzie jak to, które stanęło właśnie w Koninie. Z informacji przedstawionych przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, urzędomat zyskał dużą popularność. Rozwiązanie sprawdziło się ze względu na całodobową dostępność — zainteresowani odbierają dokumenty zarówno za dnia, jak i w nocy.

Urzędomat był pierwszą taką maszyną w Polsce i dziś możemy powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę! Od grudnia 2023 do dzisiaj, z urządzenia przy ul. Gronowej, swoje dowody rejestracyjne odebrało ponad 11 tys. osób. Widząc ogromną popularność tego rozwiązania, powiększyliśmy urzędomat o kolejne skrytki. Co ciekawe, część dowodów odbieranych jest po północy. Nie ma w ciągu doby godzin, w których ludzie nie odbieraliby dokumentów, czyli sprawdza się zasada 24-godzinnej dostępności - poinformował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak na swoim facebookowym profilu.

Na oficjalnej stronie miasta Poznań umieszczono informację, z której wynika, że uruchomienie urzędomatu to program pilotażowy, a w przyszłości mają zapaść decyzje dotyczące tego, jakie dokumenty będzie można dzięki niemu odebrać. Czy będą to również dowody osobiste? Taka opcja nie jest przewidywana. 

Przy składaniu wniosku, ale i przy odbiorze należy zweryfikować odciski palców. W takim urządzeniu jest to niemożliwe, dlatego taki dokument odpada - mówił w grudniu 2023 roku w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Pelczarski z Urzędu Miasta Poznania.