14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej zwany też potocznie dniem nauczyciela. Czy szkoły mogą być wtedy zamknięte? Jeśli tak, to co z opieką nad dziećmi? W jakie dni uczniowie mają wolne od zajęć?

Dzień nauczyciela. Co to za święto?

Święto to ustanowiono w 1972 roku na pamiątkę rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. Powstała ona z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1773 roku i była pierwszym w Europie ministerstwem oświaty. Komisja działała w latach 1773-1794. Jej reformy objęły m.in. programy nauczania, a także podstawy prawne zawodu nauczycielskiego i pierwsze szkoły kształcące pedagogów. Z tego powodu potocznie święto to określa się mianem dnia nauczyciela. Jest to okazja, by podziękować pedagogom za trud nauki i wychowania. Uczniowie zwykle wręczają im kwiaty czy drobne upominki. 

Zobacz także:

Czy w Dzień Nauczyciela uczniowie idą do szkoły?

Dzień nauczyciela to święto wszystkich pracowników oświaty. Jest to również dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Czy to oznacza, że uczniowie i nauczyciele nie przychodzą do szkoły? Niekoniecznie. Dla nauczyciela dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta oraz dni ustawowo wolne od pracy, takie jak np. Nowy Rok, Wielkanoc, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie. Dzień nauczyciela nie jest świętem ustawowo wolnym od pracy, zatem nauczyciele wtedy pracują. 14 października zwykle nie ma tradycyjnych zajęć dydaktycznych, ale odbywają się apele i inne podobne uroczystości oraz spotkania z wychowawcą klasy. 

Czy w dzień nauczyciela uczniowie muszą przychodzić do szkoły?

Dyrektorzy placówek mogą ogłosić dany dzień wolnym od zajęć w ramach tzw. dni dyrektorskich. W przypadku szkół podstawowych mogą wykorzystać w ten sposób 8 dni w roku, a szkołach ponadgimnazjalnych 10 dni. Jest to jednak możliwość, a nie obowiązek. Wielu rodziców zastanawia się, czy w takim razie w dzień nauczyciela dzieci będą miały zapewnioną opiekę. Jak wskazuje art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela, poza zajęciami dydaktycznymi nauczyciel jest zobowiązany realizować również zajęcia wychowawcze i opiekuńcze, a także inne czynności wynikające z zadań statutowych szkoły. Zgodnie z przepisami dyrektor musi ogłosić listę takich dni do 30 września oraz zadbać, by informacja o nich dotarła do nauczycieli, uczniów oraz rodziców. Decyzja ta jest również konsultowana z radą pedagogiczną, radą rodziców oraz radą samorządu uczniowskiego. Dzięki temu rodzice mogą wcześniej zaplanować opiekę nad dziećmi. Dni tych nie trzeba w żaden sposób „odrabiać”. Mimo to szkoła ma obowiązek zapewnić w dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych zorganizowanie zajęć wychowawczo-opiekuńczych oraz poinformować rodziców o możliwości udziału dzieci w takich zajęciach. 

Dzień nauczyciela w innych krajach

Święto to obchodzone jest także w innych krajach. Światowy Dzień Nauczyciela ustanowiony przez UNESCO przypada 5 października. W Indiach można się spotkać z datą 5.września, natomiast Chińczycy celebrują ten dzień 10 września. Niezależnie od terminu jest to czas, w którym docenia się pracę nauczycieli. Jest to także okazja do refleksji nad szkolnictwem.