Do 30 września można było składać wnioski o bon energetyczny, czyli jednorazowe świadczenie pieniężne, o które mogły wnioskować gospodarstwa domowe o niższych dochodach. Wysokość bonu wahała się od 300 do 600 złotych, w zależności od wielkości gospodarstwa. Mieli z niego skorzystać przede wszystkim emeryci i renciści w trudnej sytuacji materialnej oraz beneficjenci pomocy socjalnej. Teraz pojawi się nowe świadczenie, z którego skorzysta zupełnie inna grupa osób. Dzięki niemu będzie mogła ona w łatwiejszy sposób pokryć rachunki za energię elektryczną.
Dla kogo dodatek do energii elektrycznej?
Nowy dodatek do energii elektrycznej ma być przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością, które korzystają z koncentratora tlenu lub respiratora. Jak czytamy na stronie PFRON-u, dofinansowanie może uzyskać:
Zobacz także:
Osoba posiadająca stopień niepełnosprawności (w przypadku osób do 16 roku życia - orzeczenie o niepełnosprawności), która korzysta z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczenia udzielanego przez ośrodek domowego leczenia tlenem lub ośrodek wentylacji domowej. tj. pod opieką zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub pod opieką poradni/ośrodka/ zespołu domowego leczenia tlenem.
Wynika z tego, że takie osoby muszą liczyć się ze zwiększonym zużyciem prądu. Kto może złożyć wniosek? Można to zrobić we własnym imieniu, jeśli jest się osobą pełnoletnią, która posiada zdolność do czynności prawnych. Rodzice i opiekunowie prawni mogą złożyć wniosek w imieniu osoby niepełnoletniej. Istnieje również możliwość złożenia wniosku w imieniu osoby, która udziela nam pełnomocnictwa. Można to zrobić w terminie między 28 października a 30 listopada 2024 roku.
Ile wyniesie nowy dodatek?
Wysokość pomocy wynosi 100 złotych miesięcznie. Wnioskować można minimalnie na okres trzech miesięcy, a maksymalnie na czas sześciu miesięcy. Koszty mogą być refundowane za wydatki poniesione od 1 lipca 2024 roku. Ile dokładnie wyniesie nowy dodatek? Jak czytamy na stronie prfon.org.pl, wysokość świadczenia przedstawia się następująco:
- jeśli złożymy wniosek w październiku 2024 roku, to może on obejmować dodatek za miesiące: lipiec-wrzesień (3 miesiące - 300 zł);
- jeśli złożymy wniosek w listopadzie 2024 roku, to może on obejmować dodatek za miesiące: lipiec-październik (4 miesiące - 400 zł);
- jeśli złożymy wniosek na przykład w styczniu 2025 roku, to może on obejmować dodatek za miesiące: lipiec-grudzień (6 miesięcy - 600 zł);
- jeśli złożymy wniosek na przykład w marcu 2025 roku, to może on obejmować dodatek za miesiące: wrzesień-luty (6 miesięcy - 600 zł).
Jak złożyć wniosek?
Wniosek można złożyć poprzez System Obsługi Wsparcia, które jest finansowane ze środków PFRON-u. W systemie dostępna jest szeroko zakrojona pomoc, na przykład mobilny asystent i pomoc kontekstowa. Wprowadzone dane można dodatkowo wykorzystywać w przyszłości podczas składania kolejnych wniosków o wsparcie. Pod numerem 800 889 777 dostępna jest również bezpłatna infolinia, na którą w razie pytań można zadzwonić w dni robocze między 9:00 a 17:00. Kontakt jest możliwy także pod adresem mailowym sow@pfron.org.pl. Aby złożyć wniosek, należy przygotować potrzebne dane i załączniki, do których należą:
- skan lub kopia orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności;
- zaświadczenie potwierdzające korzystanie z respiratora lub koncentatora tlenu.
Wniosek należy podpisać, a można zrobić to za pomocą podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Możliwe jest także wypełnienie wniosku w Systemie Obsługi Wsparcia, wydrukowanie go i przekazanie bezpośrednio do realizatora programu. Należy pamiętać, że rozpatrywane będą tylko wnioski kompletne, czyli takie, które zawierają wszystkie niezbędne dane oraz załączniki.