Debata na temat przyjęcia jednolitej waluty Unii Europejskiej w Polsce od lat budzi niemałe kontrowersje wśród społeczeństwa. Zwolennicy wprowadzenia euro w kraju twierdzą, że jest to szansa na integrację z innymi europejskimi państwami, a także dynamiczny rozwój gospodarki. Z kolei przeciwnicy dostrzegają w tym pomyśle zagrożenie dla niepodległości i stabilizacji finansowej Polski. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez UE w 2024 wynika jednak, że wprowadzenie nowej waluty zdobywa poparcie coraz większej grupy. Czy taki trend jest równie popularny wśród Polaków?

Euro zamiast złotówki? Jak odpowiedzieli ankietowani?

Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów ds. badania opinii publicznej Unii Europejskiej pokazują, że coraz więcej mieszkańców strefy euro jest za wprowadzeniem jednolitej waluty we wszystkich krajach członkowskich organizacji.

Zobacz także:

71 proc. respondentów mieszkających w strefie euro uważa, że wprowadzenie euro jest korzystne dla ich kraju, a 79 proc. respondentów mieszkających w strefie euro jest dobrym rozwiązaniem dla UE.

Co więcej, ponad połowa, bo aż 61% uważa, że dobrą decyzją dla poprawy komfortu dla mieszkańców strefy euro byłoby zniesienie z obiegu monet o nominałach 1 i 2 euro w strefie euro i zaokrągleniem ceny końcowej do pełnej kwoty.

68 proc. respondentów mieszkających w strefie euro uważa, że dobrze byłoby przedstawić plan odbudowy w wysokości 650 mld euro, wspierający wszystkie państwa członkowskie poprzez dotacje i pożyczki, jeżeli dokonują one inwestycji i reform ekologicznych, cyfrowych i społecznych. 61% respondentów mieszkających w strefie euro opowiada się za zniesieniem monet o nominałach 1 i 2 euro w strefie euro oraz za obowiązkowym zaokrąglaniem w górę i w dół ostatecznej kwoty zakupu.

Co na to Polacy?

Choć z badań Eurobarometer wynika, że coraz więcej mieszkańców Unii Europejskiej jest zadowolonych z przyjęcia euro w swoim kraju i uważa, że ujednolicenie waluty zadziałałoby korzystnie również na terenie pozostałych państw, to Polacy wciąż są sceptyczni wobec tej decyzji.

Z analizy ankiety Fundacji Wolności Gospodarczej przeprowadzonej na terenie Polski w 2024 roku wnioskuje się, że w porównaniu z sytuacją z 2023 roku, poparcie spadło z 34,9% badanych do zaledwie 30,7%. Jednocześnie zmieniła się liczba przeciwników tej decyzji w kraju. Zgodnie z wynikami ankiety wartość ta urosła z 50,8% do 56,5%. Tym samym Polska utrzymuje się na jednej z wyższych pozycji na arenie międzynarodowej w tej kwestii.

Autorzy koncepcji badania twierdzą, że nie bez znaczenia w przypadku decyzji o wprowadzeniu jednolitej waluty w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, są osobiste upodobania polityczne. Natomiast w mniejszym stopniu jest to determinowane wiekiem, wykształceniem czy miejscem zamieszkania.

Nastawienie do euro w bardzo dużej części wynika z ogólnych sympatii politycznych, a w znacznie mniejszym determinowane jest wiekiem, wykształceniem czy miejscem zamieszkania - poinformowali autorzy koncepcji badania Marek Góra i Robert Sobiech, cytowani w informacji prasowej FWG. 

Eksperci wskazują, że negatywna narracja wokół euro jest wynikiem długiej nieakceptacji niektórych polityków wobec waluty i promowanie sceptycznych postaw ze strony instytucji państwowych, takich jak chociażby Narodowy Bank Polski.

Podziały polityczne mają kluczowe znaczenie. Na wyborców oddziałują argumenty, które popierana przez nich partia poda - dodali.

Czy Polska powinna przyjąć euro?

Choć poparcie dla przyjęcia euro w Polsce w ostatnim czasie spada, to wielu ekspertów wskazuje na korzyści dla kraju, które mogłyby płynąć z realizacji takiego rozwiązania. W tej kwestii wypowiedział się między innymi prof. Witold Orłowski, który zwraca uwagę, że nowa waluta pozytywnie wpłynęłaby na bezpieczeństwo ekonomiczne Polaków i wzmocniłaby pozycję kraju wśród innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

W kwestii przyjęcia euro w Polsce nie brakuje również głosów sprzeciwu. Eksperci, którzy są przeciwni tej decyzji, podkreślają, że kraj musi najpierw spełnić szereg niezbędnych kryteriów dotyczących rozwoju gospodarki, aby wprowadzenie nowej waluty mogło okazać się korzystne dla korzystających z niej mieszkańców kraju UE.