Grzybobranie to hobby, które niezmiennie zbiera całą rzeszę fanów i co roku przyciąga ich do lasów w poszukiwaniu najpiękniejszych okazów. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak zbierać grzyby w bezpieczny sposób. Z tego powodu zdarza się, że dochodzi do niebezpiecznych dla organizmu zatruć. Taka sytuacja miała miejsce w Niemczech. Do szpitala w Essen przyjęto troje dzieci i dorosłego mężczyznę, którzy wykazywali objawy zatrucia.

Niebezpieczne zatrucie grzybami

Z relacji „Westdeutsche Allgemeine Zeitung” wynika, że do szpitala w Essen 15 października przyjęto troje dzieci, które są w szczególnie ciężkim stanie oraz dorosłego mężczyznę, będącego najprawdopodobniej ojcem jednego z nich. Jak mówi dyrektor Kliniki Medycyny Dzieci i Młodzieży II Szpitala Uniwersyteckiego w Essen, prof. dr. med. Lars Pape, którego cytuje portal Spiegel.de:

Zobacz także:

Trójka dzieci została dziś wieczorem przyjęta do szpitala dziecięcego z powodu ostrej niewydolności wątroby. Każde z dzieci może potrzebować przeszczepu wątroby w trybie nagłym. Cała trójka zostanie zgłoszona do przeszczepu. Jest wysoce prawdopodobne, że będzie to konieczne

Jak podaje portal wdr.de, dzieci mają od 5 do 15 lat. W jaki sposób doszło do zatrucia? Sytuacja zaszła prawdopodobnie z powodu spożycia muchomora zielonawego, zwanego również sromotnikowym. 

Co wiemy o muchomorze zielonawym?

Muchomor zielonawy, znany także pod nazwą muchomor sromotnikowy, rozprzestrzenił się niemal na całym świecie. Nie spotkamy go jedynie na Antarktydzie. Najczęściej możemy go zobaczyć w lasach liściastych pod dębami. Nie oznacza to jednak, że nie rośnie pod innymi gatunkami drzew. Z powodu jego podobieństwa do innych grzybów, podczas grzybobrania niezwykle łatwo o pomyłkę. Przypomina on bowiem między innymi takie gatunki, jak pyszny gołąbek zielonawy.  Młodsze osobniki, które nie są jeszcze silnie wybarwione, są natomiast podobne do pieczarek i kani. Muchomor sromotnikowy jest dla ludzi niezwykle trujący. Spożycie jedynie 30 gramów tego grzyba może być już dawką śmiertelną. Co ważne, na obecność toksyn w tym gatunku nie ma wpływu poddawanie go obróbce termicznej. 

Jakie są objawy zatrucia grzybami?

Zatrucie grzybami jest łatwiejsze, niż nam się wydaje. Istnieje bowiem wiele trujących gatunków, które do złudzenia przypominają te jadalne. Czas, w którym pojawiają się objawy, może być różny. Są grzyby, którymi zatrucie ujawni się już po 30 minutach, ale istnieją też takie, po których spożyciu oznaki pokażą się dopiero po kilku godzinach. Jak podaje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie, najczęściej dochodzi do pierwszego rodzaju zatrucia, natomiast druga sytuacja jest dużo bardziej niebezpieczna, ponieważ może się skończyć trwałym uszkodzeniem narządów wewnętrznych. Czym objawia się zatrucie grzybami? Strona Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie wymienia następujące oznaki:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha,
  • biegunka,
  • nadmierna potliwość,
  • duszności,
  • zaburzenia widzenia,
  • pobudzenie psychoruchowe,
  • podwyższona temperatura,
  • suchość w ustach,
  • rozszerzone źrenice.

Pamiętajmy, że jeśli po spożyciu grzybów organizm zacznie wysyłać nam powyższe sygnały, należy natychmiast udać się do szpitala.

Dzieci w szczególnym niebezpieczeństwie

Zwłaszcza dzieci narażone są na zatrucia grzybami i przechodzą je w dużo cięższy sposób. Wynika to z faktu, że nie mają one jeszcze wykształconego układu odpornościowego i metabolicznego. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie przypomina, że z tego powodu nie powinno podawać się grzybów leśnych dzieciom, które nie skończyły 10-12 lat. Inaczej ma się sytuacja z gatunkami hodowlanymi, takimi jak na przykład pieczarki i boczniaki, którymi można karmić dzieci już od pierwszego roku życia. Oczywiście wcześniej należy je odpowiednio przyrządzić. Kto jeszcze musi uważać na grzyby? Ze względu na to, że są one ciężkostrawne, powinni ich unikać seniorzy, a także osoby z problemami trawiennymi lub chorobami układu pokarmowego.