Zbliżające się wielkimi krokami ferie zimowe dla uczniów w całej Polsce będą przeprowadzone zgodnie z dotychczasowym harmonogramem po raz ostatni. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) szykuje istotne zmiany związane z organizacją wolnego w roku szkolnym 2025/2026. Nowe zasady będą dotyczyły szczególnie dwóch województw. Konsekwencje tej decyzji odczuje natomiast znacznie więcej podróżujących. Co się zmieni?
Kiedy wprowadzono podział na grupy w ferie zimowe?
Harmonogram ferii zimowych zmieniał się na przestrzeni lat dość dynamicznie, a jeszcze na początku XXI wieku uczniowie ze wszystkich województw w Polsce odpoczywali od obowiązków szkolnych w tym samym terminie. Takie rozwiązanie nie było jednak udogodnieniem, zwłaszcza dla tych, którzy zamieszkiwali miejscowości turystyczne i dodatkowo utrzymywali się z turystyki. Gospodarze nie byli bowiem w stanie pomieścić tłumnie przybywających odwiedzających w jednym czasie, co powodowało frustrację zarówno ze strony wynajmujących, jak i wypoczywających.
Zobacz także:
W odpowiedzi na liczne skargi, rząd zdecydował się na podjęcie rozmów, które dotyczyły możliwych zmian w obowiązujących przepisach. Po dokładnej analizie postanowiono o wprowadzeniu w Polsce systemu czterech turnusów dla poszczególnych województw. Te zasady funkcjonują do dziś już ponad 20 lat, a dzięki nim ruch turystyczny rozkładał się w czasie, drogi były mniej zatłoczone, a miejsca zakwaterowania o wiele łatwiej dostępne.
Ferie zimowe w 2026 roku na nowych zasadach w Polsce
Teraz okazuje się, że MEN zdecydował się na innowacyjny krok i postanowił stworzyć nowy harmonogram ferii zimowych, który wejdzie w życie już od 2026 roku. Według podziału na nowe zasady, wakacje zimowe będą podzielone według następujących zasad:
- 19 stycznia – 1 lutego 2026: województwa mazowieckie, pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie.
- 2 lutego – 15 lutego 2026: województwa dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie.
- 16 lutego – 1 marca 2026: województwa podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie.
Uczniom nadal będzie przysługiwał dwutygodniowy okres wypoczynku, a zmiany polegają na przyłączeniu województwa warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego do innego turnusu. Oznacza to, że więcej osób rozpocznie ferie zimowe w tym samym terminie.
Niektórzy eksperci twierdzą, że nowy harmonogram ferii zimowych w 2026 roku może przynieść wiele korzyści i wyższe zyski dla branży turystycznej w krótszym terminie oraz poprawi koordynację transportu w tym czasie. Inni, zwłaszcza rodzice i uczniowie, obawiają się zbyt dużego ruchu skumulowanego w jednym czasie, mniejszej dostępności korzystnych ofert wypoczynkowych, konieczność rezerwowania miejsc z dużym wyprzedzeniem, a także zmniejszenia komfortu podczas korzystania z dostępnych atrakcji turystycznych.
Kiedy zaczynają się ferie zimowe w 2025 roku?
Władze Ministerstwa Edukacji Narodowej postanowiły, że nowe zmiany zaczną obowiązywać dopiero w 2026 roku, a najbliższe ferie zimowe będą przeprowadzone według dotychczas obowiązującego harmonogramu. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, minister oświaty, po wcześniejszych konsultacjach z wojewodami i kuratorami oświaty, ogłosił terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw w następujących terminach:
Ferie zimowe 2025 pic.twitter.com/fEGdK95kib
— 🇪🇺Endriu☮️ (@Endriu_EU) December 29, 2024
- 20 stycznia – 2 lutego 2025: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.
- 27 stycznia – 9 lutego 2025: podlaskie, warmińsko-mazurskie.
- 3 lutego – 16 lutego 2025: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
- 17 lutego – 2 marca 2025: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.