O ość w gardle nietrudno w sezonie świątecznym. Wtedy spożywamy najwięcej ryb w ciągu roku, więc i łatwiej się zadławić ością. Do wypadku najczęściej dochodzi, gdy jemy zbyt szybko lub dana ryba nie jest dobrze filetowana. Zagrożeniem jest także spożywanie kolacji przy niewystarczającym świetle np. przy świecach lub przy innym słabym oświetleniu. Jednym z pierwszych odruchów w chwili zadławienia się ością, bywa dalsze kontynuowanie jedzenia. Tak się nie powinno robić
Jaki rodzaj bólu powoduje ość w gardle?
Ość, która nie trafia do żołądka, utyka w gardle. Powoduje ból nasilający się podczas przełykania śliny i może spowodować ślinotok. Kawałek ryby ot tak nie opuści gardła. Jeśli już się w nie wbije, musi zostać usunięty. Najwięcej szkód zrobi ość znajdująca się w przełyku. W rozmowie z Medonetem dr Michał Wątróbski powiedział, że do polskich szpitali często trafiają osoby z 3-,4- centymetrowymi ośćmi. Niektóre jednak są tak małe, że trudno je zobaczyć.
Zobacz także:
Wielu z nas uczono, że ość zablokowaną w gardle trzeba zagryźć chlebem. Jest to poważny błąd, a laryngolodzy odradzają tej praktyki:
Język działa jak tłok , który przepycha pokarm do gardła. Tam dachówkowato ułożone mięśnie wykonują ruchy przepychające połknięte pokarmy do przełyku, który też ma swoją strukturę mięśniową. Jeśli ość nie wbije się głębiej w wyniku tych ruchów, chleb może przepchnąć ją do przełyku i dotrzeć do aorty. Jej przebicie mogłoby być katastrofalne w skutkach. Bez szybkiej pomocy pacjent mógłby się wykrwawić lub zadławić krwią – powiedział dr Michał Wątróbski, laryngolog, cytowany przez Medonet.
Co robić, gdy ość stanie w gardle?
Kluczowe jest zlokalizowanie miejsca, w którym znajduje się kawałek ryby. Grunt to zachować spokój, a o pomoc najlepiej poprosić drugą osobę. By ustalić, gdzie znajduje się ość, można poświecić latarką do gardła i wyjąć ją pęsetą. Jeśli ości nie widać, wówczas należy udać się do szpitala na oddział laryngologiczny lub na pogotowie.
Aby zajrzeć głębiej do gardła, potrzebne jest specjalne lusterko, z którego korzystają laryngolodzy. Jeśli to nie wystarczy, lekarz może zrobić videolaryngoskopię, polegającą na wprowadzeniu do gardła urządzenia z kamerą. Czasem problem łatwo zbagatelizować. Ość niekiedy jedyne drażni, lecz pozostawienie jej spowoduje później stan zapalny.
Jeśli nie usuniemy wbitej w śluzówkę gardła ości, zrobi się stan zapalny i pojawi się tam ropa. Najpierw będzie to lokalny stan zapalny manifestujący się bólem szyi z gorączką. Jednak bliskość tętnicy szyjnej doprowadzającej krew do mózgu i żyły szyjnej pompującej ją do serca grozi rozprzestrzenieniem się zakażenia, a nawet sepsą, która jest stanem zagrażającym życiu – powiedział dr. Wątróbski, cytowany przez Medonet.
Jak rozpoznać, że dziecku stanęła w gardle ość?
W przypadku dzieci, gdy dojdzie do zadławienia się kością, charakterystycznym objawem jest płacz – jeśli maluch po zjedzeniu ryby łapie się za gardło, płacze i chce pić, może to oznaczać, że w gardle stanęła mu ość. Trzeba wtedy szybko zgłosić się do laryngologa lub do szpitala, szczególnie gdy objawy długo się utrzymują.
Dzieci są bardziej narażone na tego rodzaju problemy niż dorośli. Nie zawsze mają świadomość, że w gardle akurat stanęła ość. Mogą też nieumiejętnie ją wyjmować. Ponadto układ pokarmowy dziecka jest delikatniejszy niż dorosłego, więc ból jest większy. Większe jest też ryzyko przebicia przełyku.
Jak jeść bezpiecznie przy wigilijnym stole?
Stół wigilijny powinien być dobrze oświetlony. Laryngolodzy zalecają, by kolacji wigilijnej nie jeść przy świecach. Niewskazane jest również śpiewanie kolęd podczas posiłku – kolędowanie najlepiej zacząć po kolacji. Podczas połykania pokarmu nagłośnia zamyka krtań. Gdy próbujemy mówić, nagłośnia się otwiera i wtedy do oskrzeli lub płuc może wpaść pokarm. Odruch wykrztuśny pojawi się, gdy struny głosowe zewrą się we właściwym czasie. Gdy im się nie uda, wtedy dojść może do zachłystowego zapalenia płuc lub oskrzeli.
By uniknąć zadławienia rybą, dobrze wiedzieć, jak prawidłowo ją jeść. Ryb nie kroimy, lecz oddzielamy ości i skórę od mięsa. Zasady savoir-vivre sugerują, aby nawet fileta nie kroić nożem, lecz porcjować widelcem do ryb — nóż służy tylko do nakładania na widelec. Na wielu uroczystościach specjalne sztućce do ryb są standardem. Na co dzień oczywiście możemy jeść ryby zwykłym widelcem i nożem.